Powiat: Starostwo zacieśnia wspólpracę międzygraniczną w ramach Greko

Czwartek, 9 maja 2013, 7:30
Aktualizacja: 7:51
Autor: Mea
Delegacja powiatu jeleniogórskiego oraz reprezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie uczestniczyli w powiecie Bamberg, w pierwszym spotkaniu w ramach europejskiego projektu Greko, który jest częścią programu „Europa dla Obywatelek i Obywateli”.

Projekt jest realizowany wraz z powiatami z: Holandii, Niemiec, Czech, Belgii i Francji. W spotkaniu wzięli udział starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, Wiesław Dzierzba - dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu, Ewelina Ostrowska i Jarosław Hajndrych również z tego wydziału, Bogusława Kozłowska – dyrektorka Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu, Dorota Dziadkowiec-Michoń i Stanisław Michoń – trenerzy, Janusz Piepiora – Prezes KS „OLIMPIA” Kowary i Prezes Dolnośląskiego Związku Karate we Wrocławiu oraz Joanna Zamaro – Kierownik Ośrodka MSW „Przedwiośnie” w Kowarach.

Ponadto ze szkoły w Szklarskiej Porębie pojechali: Joanna Badacz - wicedyrektorka ds. sportowych, Joanna Krawietz - opiekun młodzieży i nauczycielka języka niemieckiego oraz uczniowie Ruslan Savchyn, Natalia Taterka, Natalia Traczyk, Przemysław Dereniowski, Patrycja Rutecka, Klaudia Szpak.

- Uczestniczyliśmy w seminarium dotyczącym „Imprez sportowych jako instrumentu budowania wizerunku regionów i czynnik gospodarczy” w Centrum Innowacyjno-Przedsiębiorczym. Profesorzy mówili o wątku ekonomicznym organizacji wielkich imprez sportowych, w kontekście rozwoju regionu, co było dla nas bardzo pouczające – podkreślił Jacek Włodyga.

Seminarium przygotowane zostało przez Siegfrieda Wagnera – dyrektora Wydziału Promocji Gospodarczej Powiatu, Szefa Spółki Centrum Tworzenia Regionu Gospodarczego Bamberg-Forchheim oraz Szefa Kancelarii Starosty. W panelu ekspertów wzięli udział prof. dr Markus Kurscheidt z Uniwersytetu Bayreuth – referat i prezentacja dot. „Imprezy sportowe jako instrument budowania wizerunku regionów i czynnik gospodarczy”, prof. dr Björn Ivens z Uniwersytetu Bamberg – towarzyszące studium Uniwersytetu Bamberg dotyczące Biegu Światowego Dziedzictwa Kulturowego, jako elementu wpływającego na wizerunek oraz będącego czynnikiem ekonomicznym dla regionu Bamberg, dr Martin Sage reprezentujący Zespół Organizacyjny WKEL (Bieg UNESCO), Patrick Backer – Zastępca Kierownika ds. Turystyki w Mieście Bamberg – referat „Bieg Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Bambergu z punktu widzenia turystyki oraz Thomas Gruber – Starostwo Powiatowe w Roth – referat „Challenge Roth (kiedyś nazywany Triathlon Roth)”.

- W ramach projektu odbył się też Międzynarodowy Bieg Światowy Dziedzictwa Kulturowego w centrum miasta. W jednej z kategorii pierwsze miejsce zajął uczeń ze Szklarskiej Poręby Ruslan Savchyn – mówił Jacek Włodyga.

W turnieju uczestniczyli uczniowie z ZSOiMS w Szklarskiej Porębie i wraz z opiekunką Joanną Krawietz oraz Joanną Badacz pobiegli na dystansie 4,1 km w Der Bambados-Lauf. Spośród 1400 uczestników zwyciężył uczeń ZSOiMS w Szklarskiej Porębie Ruslan Savchyn w kategorii do 16 lat z czasem 00:14:17h oraz zwyciężył w kategorii ogólnej klasyfikacji biegu z czasem 00:14:21h. Następnie z uwagi na tak wspaniały wynik i chęć dalszego biegu organizatorzy WKEL przyjęli Ruslana do startu na 10,9km w biegu Der Brose-Lauf. Ruslan spośród wszystkich 2996 uczestników klasyfikacji ogólnej zajął wspaniałe 26 miejsce, zaś w swojej kategorii wiekowej miejsce 3. W tym samym biegu pobiegła również była mistrzyni Polski i świata w biegach narciarskich Dorota Dziadkowiec - Michoń, która tu w Bambergu zajęła wśród kobiet 29 miejsce, a w kategorii wiekowej powyżej 40 lat miejsce 5.

- Dopingowaliśmy naszych sportowców i cieszymy się, że na tak dużej imprezie, gdzie startowało 10 tys. osób udało się zdobyć wysokie miejsca – podkreślił Wiesław Dzierzba.

W czasie pobytu uczniowie zostali ugoszczeni przez rodziny niemieckie, co stanowiło element integracyjny oraz edukacyjny. W krótkim czasie zostały nawiązane przyjaźnie między młodzieżą polską i niemiecką oraz została wyrażona chęć dalszej współpracy i pielęgnowania nowych znajomości.

W kolejnym programie wizyty przedstawiciele powiatu uczestniczyli w spotkaniu z dr. Manfredem Fischerem – Prezesem Spółki Zarządzającym Domami Seniora regionie Bamberg. Omówione zostały szczegóły współpracy oraz wyznaczono termin wizyty dr. Fischera w Polsce tj. 5-6.09.2013r.

W ramach GreKo kolejne spotkanie i II-e Zadanie zostało według harmonogramu projektu wyznaczone na 27-30 maja 2013, tym razem w powiecie jeleniogórskim w Szklarskiej Porębie, w związku z organizacją Seminarium Oświatowego w czasie Festiwalu Talentów Młodzieży w ZSOiMS.

- Seminarium będzie dotyczyło systemu oświaty w Polsce i w Niemczech, a przy okazji podczas dyskusji poznamy też systemy oświatowe Holandii, Belgi, Czech i Francji – dodał Wiesław Dzierzba.