Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6050
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Starostwo uwikłane w procesy o odszkodowania

Wiadomości: Powiat
Środa, 30 listopada 2016, 9:51
Aktualizacja: Czwartek, 1 grudnia 2016, 8:01
Autor: Robert Czepielewskil
Fot. Robert Czepielewski
Na poniedziałkowej (28.11) sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego wiceprzewodniczący Leszek Supierz poprosił starostę Annę Konieczyńską o informację na temat toczących się przeciw starostwu spraw o odszkodowania. W grę wchodzą ogromne pieniądze.

Chodzi o sprawę, prowadzoną przez prokuraturę w Legnicy oraz powracającą jak bumerang sprawę Kopalni Skalenia w Karpnikach.

Trudno się nie martwić – kontynuował przewodniczący rady Eugeniusz Kleśta - kiedy są prowadzone sprawy sądowe przeciwko starostwu, gdzie w grę wchodzą olbrzymie pieniądze. Pierwsza z nich to postępowanie prowadzone przed sądem gospodarczym w Legnicy. Sprawę wytoczył nam wykonawca robót remontowych w budynku starostwa, który domaga się zadośćuczynienia, a chodzi o kwotę 100 000 zł. Natomiast druga sprawa to pozew jaki złożyła firma Pol-Skal, która domaga się od starostwa… 103 mln. Zł odszkodowania za poniesione straty jakie firma doznaje przez brak możliwości wydobywania skalenia w Karpnikach.

W związku z tym na staroście jak i na zarządzie spoczywa obowiązek takiej obsługi prawnej, żeby te sprawy nie spowodowały komplikacji finansowych dla powiatu, bo każda kwota zasądzona, szczególnie w tym drugim procesie będzie skutkowało tym, że powiat przestanie funkcjonować – podkreślał przewodniczący.

- Sprawa Kopalni Skalenia w Karpnikach toczyła się przez parę lat i obejmowała dwie poprzednie kadencje. Kancelaria prawna, która reprezentuje Kopalnię Skalenia w Karpnikach złożyła dokumenty do sądu i żąda odszkodowania w kwocie około 103 mln. zł. Pierwsza rozprawa w środę, 30 listopada – powiedziała Anna Konieczyńska. - Na chwilę obecną nic więcej nie mogę dodać, bo wyglądało na to, że sprawa jest już dawno zakończona. Być może pojawiły się jakieś nowe fakty, które sprawiły, że kopalnia postanowiła walczyć o odszkodowanie - dodała.

Przypomnijmy. W 2010 roku sporem pomiędzy mieszkańcami Karpnik, a firmą Pol-Skal żyła cała Polska. Mieszkańcy tej wsi zaniepokojeni pogarszającym się stanem infrastruktury drogowej, pojawiającymi się pęknięciami w budynkach, a także z uwagi na degradację krajobrazu wymusili na ówczesnym staroście jeleniogórskim decyzję o ograniczenie tonażu na kilku drogach powiatowych. Wcześniej firmie zostały przedstawione propozycje rozwiązania problemu, na które nie zgodziła się. Firma Pol-Skal zdecydowała się na zamkniecie kopalni.

- Druga sprawa, tocząca się przed Sądem Gospodarczym w Legnicy, dotyczy firmy Adla, która domaga się zapłaty za prace dodatkowe i zwrotu pieniędzy za kary umowne. Sąd ma powołać biegłego, który przyjrzy się sprawie i zobaczymy jakie będzie rozstrzygnięcie – mówiła starosta. - Muszę przyznać, że bardzo mocno pilnowaliśmy jakości przeprowadzanych prac przez firmę Adla. W czasie użytkowania pojawiło się wiele wad i usterek, a tylko część firma usunęła. W pewnym momencie wykonawca stwierdził w protokole, że już więcej nie będzie dokonywał żadnych prac w ramach 5-letniej umowy gwarancyjnej – poinformowała Anna Konieczyńska.

.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 30-11-2016 10:12
Tacy mądrzy wielmożni Państwo radni co wszystkie rozumy pozjadali a dali się w..ymać hi hi hi
~gość 30-11-2016 15:04
Starostwo-zespół wszelkiej maści "specjalistów" od niczego, obstawione prawnikami, nie radzi sobie w gąszczu przepisów.To jak ma sobie radzić zwykły Kowalski?
~pytajnik 30-11-2016 18:23
Co na to Włodyga???
~Jel.. 30-11-2016 20:00
2010 rok to rządy Włodygi
~Jasnowidz 1-12-2016 0:17
Pani Anna i inni wiedzą jaki zapadnie wyrok co do Firmy która zamknęła Kopalnie , znamy takie przypadki z okolic zapadł wyrok pieniążki przyklepane w budżecie Starostwa i nie masz szans na odwołanie , to się nazywają sądy?
~KRECIK 1-12-2016 7:17
A co na to Petru??
~romekk1234 1-12-2016 7:25
WYPŁACIĆ 103 MLN !!! Przecież żeby można było kopać otrzymali na to koncesję, pozwolenie itp. Przecież takie pozwolenia wydaje sie po opinii środowiskowej... a jeśli ktoś zrobił to źle, niechaj płaci...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group