Niedziela, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 2407
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Srokowski: Musimy budować gen wielkości

Czwartek, 23 marca 2017, 8:14
Aktualizacja: Piątek, 24 marca 2017, 3:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Srokowski: Musimy budować gen wielkości
Fot. Przemek Kaczałko
Stanisław Srokowski był gościem Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, gdzie spotkał się z czytelnikami Książnicy Karkonoskiej i członkami stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki.

Na spotkanie organizowane przez Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska, Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literacki oraz Muzeum Przyrodnicze przybyło wielu Kresowian. Była to okazja do rozmowy z pisarzem, publicystą, krytykiem literackim, autorem książki „Nienawiść”, która była inspiracją dla twórców filmu „Wołyń”, do którego gość oczywiście nawiązał, ale sporo było też o kulturze polskiej z silnym akcentem Kresów Wschodnich.

Autora takich publikacji, jak: „Nienawiść”, „Ukraiński kochanek” czy „Repatrianci” muzycznie przywitał zespół Sybiracy i Kresowianie, co bardzo przypadło do gustu pochodzącego z Kresów Wschodnich Stanisława Srokowskiego.

Gość spotkania mówił m.in. o potrzebie budowy genu wielkości w naszych rodakach, a jako przykłady podał trzy powody do dumy. - Polska w swoich dziejach trzykrotnie zaważyła o losach świata – mówił Stanisław Srokowski. - Pierwszy raz, to kiedy Jan III Sobieski zatrzymał Turków. Drugi, to 1920 rok, kiedy komuniści szli na Warszawę, a trzeci to jest Solidarność jako wielki zryw narodowy, wielki bunt klasy robotniczej i Jan Paweł II – mówił S. Srokowski.

Powinniśmy być dumni jako Polacy. To jest bardzo ważne, żebyśmy budowali gen wielkości – to jest niezwykle cenne, żeby Polacy się nie poddawali i budowali w sobie taką wartość, która jest absolutnie potrzebna do tworzenia nowych pokoleń – podkreślił gość spotkania, które odbyło się w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group