Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3471
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śródmieście, Zabobrze i Sobieszów w kulturalnym cieniu Cieplic

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 5 lutego 2009, 8:11
Aktualizacja: Piątek, 6 lutego 2009, 8:09
Autor: Angela
Czy w tym roku więcej "będzie się działo" w Cieplicach niż w pozostałych dzielnicach Jeleniej Góry?
Fot. TEJO
35 tysięcy złotych na cały rok funkcjonowania Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu, który obsługuje około 30 tysięcy mieszkańców, tyle samo dla Muflona w Sobieszowie, 150 tysięcy dla Jeleniogórskiego Centrum Kultury w Jeleniej Górze oraz 200 tysięcy złotych dla Przystani Twórczej Cieplickiego Centrum Kultury, mające w swoim "zasięgu" około 25 tysięcy ciepliczan. Skąd pomysł na taki podział pieniędzy i czy jest on do końca sprawiedliwy?

Jak mówi dyrektor JCK w Jeleniej Górze, Jarosław Gromadzki, 150 tysięcy złotych , jakie przyznano placówce na cały rok, to kwota bardzo zbliżona do ubiegłorocznej. Tymczasem tylko jeden koncertów w 2008 roku, np. Al Di Meoli kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nadzieją na uzupełnienie budżetu są więc środki dodatkowe przyznawane w ciągu roku przez urząd miasta w ramach przedsięwzięć współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych.

– Z pewnością byłoby lepiej, gdybyśmy otrzymali tych pieniędzy więcej od razu, bo można byłoby coś z góry zaplanować, ale z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że ilość tych środków na kulturę jest ograniczona – mówi Jarosław Gromadzki.

Podobnie podział pieniędzy komentuje dyrektor ODK w Jeleniej Górze, Sylwia Motyl-Cinkowska, która nie ukrywa, że 35 tysięcy na cały rok jest niewielką sumą. – Jest to podobna kwota, jak w roku poprzednim, ale mniejsza niż przyznana nam dwa lub trzy lata wcześniej – mówi. Pozostają nam jednak projekty współfinansowane ze zewnątrz i na to po części liczymy. Złożyliśmy wnioski do Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Kultury i teraz czekamy na odpowiedź. Chciałabym, żeby tych pieniędzy było więcej, ale wiadomo, że możliwości finansowe miasta są ograniczone.

Dyrektor domu kultury Muflon w Sobieszowie, Aleksandra Jarocińska mówi, że 35 tysięcy, które w tym roku trafi do kasy placówki, też bardzo poważnie odstaje od rzeczywistych potrzeb Muflonu. Ratunkiem są więc, jak w pozostałych placówkach, pieniądze z zewnątrz.

– Złożyliśmy już około 10 projektów na środki zewnętrzne, w tym do Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego i Euroregionu w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia. Jeśli zostałyby one pozytywnie zaakceptowane to podbudowałoby nasz budżet i dało nam większe możliwości. W odniesieniu do Cieplic te 200 tysięcy złotych moim zdaniem nie jest zbyt wygórowaną kwotą biorąc pod uwagę tak wielkie przedsięwzięcia jak, Koncerty Promenadowe czy Wiosnę Cieplicką oraz inne wielkie imprezy, jakie będą organizowane w Cieplicach – usłyszeliśmy.

Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta Jeleniej Góry zajmujący się oświatą i kulturą, tłumaczy, że Przystań Twórczą Cieplickiego Centrum Kultury jest obecnie w fazie tworzenia. Dlatego część z przyznanej przez radnych kwoty 200 tysięcy złotych, poza organizacją imprez i życia kulturalnego Cieplic, będzie musiała zostać przeznaczona na dzierżawę siedziby, której obecnie placówka nie posiada.

– Obecnie toczą się rozmowy dotyczące wyłonienia takiego budynku. W ramach propozycji są nieruchomości na ulicy Tabaki, której właścicielem jest Kolegium Karkonoskie oraz budynek przy ulicy Jagiellońskiej, dawny internat Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, gdzie jest sala widowiskowa, ale potrzebny będzie gruntowny remont – mówi Zbigniew Szereniuk. – Naszym głównymzadaniem jest usamodzielnienie tej placówki, bowiem obecnie funkcjonuje ona przy Muflonie. Nie wiemy jeszcze, jakie będą koszta wydzierżawienia nowej siedziby dla placówki, ale ma się to wyjaśnić w najbliższym czasie. Poza tym przez Przystań Twórczą Cieplickiego Centrum Kultury organizowane będą duże przedsięwzięcia, i stąd wzięła się taka kwota.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Grahnar 5-02-2009 8:24
Brawo Ewelina :) gratuluję :)
~Małgorzata Turowska 5-02-2009 10:11
Pieniądze przeznaczone na kulturę w Cieplicach służą nie tylko mieszkańcom Cieplic.Nie można zrobić prostego przelicznika na 1 mieszkańca, ponieważ ze wszystkich imprez kulturalnych w Cieplicach korzystają oprócz mieszkańców kuracjusze i turyści oraz oczywiście mieszkańcy całej Jeleniej Góry.Tak samo jak mieszkańcy Cieplic dojeżdżają na imprezy w inne rejony miasta.Natomiast kuracjusze korzystają tylko z atrakcji w Cieplicach.
~brun 5-02-2009 10:51
Cieplice mają być magnesem dla kuracjuszy. Nic więc dziwnego, że środki większe na imprezy kulturalne. Jest jednak coś innego, co doprowadza do szału, a mianowicie Co dzieje się z nawierzchnią Placu Piastowskiego? Znowu coś nawaliło w projektowaniu, wykonawstwie i odbiorze dzieła! Znowu wyłazi kusiaczyzna jeleniogórska, czyli byle jakość. Kto zapłaci za przełożenie płyt kamiennych?
~majka 5-02-2009 11:05
w koncu cos moze bedzie sie dzialo w cieplicach od wielu wielu lat o cieplicach zapomniano bylo gorzej jak na wsi zabitej dechami BRAWO
~do Małgorzata Turowska 5-02-2009 11:14
Skąd taki wniosek, że kuracjusze korzystają tylko z atrakcji Cieplic? Jakoś nie znajduję uzasadnienia w tym twierdzeniu. Jeżeli jest coś interesującego, to ludzie i tak pójdą to zobaczyć. Przemieszczanie się w JG nie stwarza jakiegoś większego problemu. Proszę więc nie wyciągać pochopnych wniosków...
~rafael 5-02-2009 11:45
A ja chcialbym zapytac czy mozna jakos dołączyć do Przystani Twórczej Cieplic, czy to znow bedzie jakas grupa ludzi, która nic ciekawego nie będzie organizować . Sam mam wiele ciekawych pomyslów i wiem jak jewprowadzić w zycie Mam nadzieję że znajdzie się miejsce na przedstawiciela Cieplic.
~krajan 5-02-2009 11:53
Cieplice to uzdrowisko, tak jak Świeradów i stąd taki podział funduszy...
~hmm do 05-02-2009 11:14 5-02-2009 12:16
A no wydaje mi sie, że przemieszczanie sie po ulicach jelonki nie jest takie łatwe dla osób które przyjeżdzają do Cieplic zadbać o zdrowie.Są to najczęściej osoby z upośledzeniem ruchowym tak więc myśle że cie poniosło:)
~odk 5-02-2009 12:21
I co z tego że mają jakiekolwiek fundusze skoro nawet nie chcą pomagać młodym organizować koncertów w miesicie !!!
~mól_książkowy 5-02-2009 12:36
Przecież sprawa jest jasna. To pewnikiem spisek ż...owsko-masońsko-niemiecki pana Wojtka K. i jego kliki doprowadził do takiego podziału środków. Ewentualnie rozwydrzona młodzież z II LO wymusiła swoim zachowaniem takie decyzje.
~Sobieszowianin... 5-02-2009 12:37
I tak za dużo pieniędzy dostał Muflon,oprócz galerii nic się w nim nie dzieję, ( a dni Sobieszowa,teraz dzień coraz gorszej jakości) placówka zaczyna przypominać prywatny folwark,a nie placówkę kulturalną. Przede wszystkim pomieszczenia wypożycza się różnym podmiotą,aby zarobić.A dziatwa niech zostanie w domku przy komputerach.Co to za dom kultury,który w soboty i niedzielę jest nieczynny?!!! Chodzą słuchy,że i tak nikt nie chce uczestniczyć w organizowanych imprezach,a czy zadał sobie ktoś pytanie, dlaczego – proponowane propozycję są po prostu źle dobrane i mało interesujące. Robione tylko dla wąskiego grona odbiorców tzw: towarzystwa własnej adoracji.Może w końcu zacznie ktoś widzieć więcej niż czubek własnego nosa. Myślę,że w Muflonie przyszedł czas na zmiany... Dom Kultury ma służyć społeczności,a nie być prywatnym przedsiębiorstwem.
~krzych 5-02-2009 13:31
szukaja miejsca na siedzibe a od wielu wielu lat stoi pusta Gencjana w ktorej nic sie kompletnie nie dzieje.a jest tam praktycznie wszystko od sali kinowej po kuchnie.czemu tym nikt sie nie zajmie i nie zainteresuje!!!
~do Małgorzaty Turowskiej 5-02-2009 13:33
Pani Małgorzato, Pani niech lepiej zainteresuje się wymianą nawierzchni (kostki brukowej) Placu Piastowskiego (na odcinku od pl. Kombatantów do ul. Wolności). Takie kocie łby tam powbijaliście, że w ogóle nie da sie przejechać samochodem, a rowerzyści to muszą po wąskich chodnikach jeździć, stwarzając niebezpieczeństwo dla pieszych. Kolejne zmarnowane pieniądze. Najpierw zaspokojcie podstawowe potrzeby bezpieczeństwa dla mieszkańców Cieplic i Yeloucky, a dopiero później "gotujcie" strawę duchową!
~tutejszy 5-02-2009 14:59
Istniejace Domy Kultury otrzymuja srodki na utrzymanie (to są te kwoty), a oprócz tego dostają środki na inne wieksze zdarzenia (Dni Sobieszowa, Wrzesień Jeleniogórski itp) Gdyby to podsumować to byłyby kwoty wieksze niz przyznano na Cieplickie Centrum Kultury - które nie ma jeszcze osobowosci prawnej i dopiero sie tworzy. Kwota na Cieplickie Centrum obejmuje koszty tworzenia, koszty utrzymania oraz wieksze imprezy np Wiosne Cieplicką! Więc de facto na Cieplice jest mniej! Gencjana jest w gestii komornika po upadłej spółce i miasto jeżeli będzie chciało to zagospodarować to musiałoby wykupić!
~Małgorzata Turowska 5-02-2009 15:18
Odpowiedż do :11,14 Pisząc,że kuracjusze nie korzystają z oferty kulturalnej poza Cieplicami, wiem co mówię, bo mieszkam tu ponad 50 lat.Większość imprez kończy się ok.22,00 lub po i wtedy nie ma dojazdu do Cieplic.Uzdrowisko leczy głównie schorzenia układu ruchu ,więc poruszanie się kuracjuszy jest utrudnione. Odpowiedż do:13,33 Mam dużo zainteresowań sprawami Cieplic.Chciałabym,żeby więcej mieszkańców tez interesowało się swoim miejscem zamieszkania.Gorąco zapraszam na spotkania Miłośników Cieplic /www.miłośnicy.cieplic.pl/ i wtedy można nie tylko narzekać ,że "powbijaliście kocie łby",ale również czynnie działać na rzecz lepszego życia w Cieplicach.
~do p. Turowskiej 5-02-2009 15:23
Kobieto nie kłam - kuracjusze korzystają nie tylko z atrakcji Cieplic.Kuracjuszka.
~do Małgorzaty Turowskiej 5-02-2009 16:21
Ja nie narzekam, tylko właśnie czynnie działam, próbując zainteresować Panią tym problemem, na który Pani nie zwróciła uwagi. Niech Pani napisze, ile te "kocie łby" kosztowały i co robiliście, gdy je wbijali? To skandal, że przy remoncie ulicy zrobiono taką nawierzchnię, że nikt nie jest po niej w stanie przejechać (chyba tylko samochody terenowe). Ulice są od tego, aby po nich jeździć, a nie wybijać zęby. W normalnych miastach nawierzchnię ulic się ulepsza, w Cieplicach jak widać wszystko jest na odwrót.
~ 5-02-2009 16:52
Drodzy Państwo ! Tak jak już wielokrotnie pisałem - Plac Piastowski /a konkretnie jego nawierzchnia/, staje sie coraz wiekszym problemem. Pojawia sie już nawet na forum związanym z kulturą. Nic dziwnego, bo prawdopodobnie chodzi o to,że kulturalnie po nim przejść się nie da !!! Pragnę przypomnieć, że kosztował ponad 11-mln/zł. i prawie całość NA KREDYT !!! Istnieje w Radzie Miejskiej, a konkretnie w archiwum Komisji Rewizyjnej, całość dokumentacji świadczącej o partackiej robocie, która /jak widać/, już dzisiaj ludziom bokiem wyłazi .. Ale jak pamiętam, przedmiotowa Komisja stwierdziła, że wszystko jest OK !!! Moje protesty na nic się nie zdały !!! No i Co - Panowie z MZDM na to ?????? Wygląda , że Ci wredni mieszkńcy Cieplic nie mają co robić, tylko czepiają się tej artystycznej roboty na Placu Piastowskim !!! Oj cosik mi się jednak wydaje, że tym razem afera wisi w powietrzu !!!! No chyba że jak zwykle, /przy wielkiej aferze/, wyleci Palacz, albo Sprzataczka !!! z poważaniem: Józef Gajewski ...
~ago od kosmosu 5-02-2009 18:13
Jeleniogórskie Centrum Kultury utrzymuje się również z wpływów za bilety na organizowane imprezy, np. występy znanych artystów kabaretowych i innych oraz wtorkowych pokazów filmów w ramach DKF. W ramach Wiosny Cieplickiej natomiast są organizowane niedochodowe imprezy plenerowe. Ciekawe, co jeszcze będzie organizowane przez Przystań Twórczą Cieplickiego Centrum Kultury.
~ago od kosmosu 5-02-2009 18:25
Pani Małgorzato, kuracjusze przecież bywają w Zdrojowej, która jest głównie dla nich i jakoś dają sobie radę wtedy z układem ruchu. Starszy sąsiad twierdzi, że tam jakoś wszystkie choroby im przechodzą! ;-)))
~abade3 5-02-2009 19:30
w Sobieszowie nic sie nie dzieje od lat i te dni Sobieszowa tez są beznadziejne kiedys byly fajne
~do p.Turowskiej 5-02-2009 19:53
Proszę się wypowiadać o problemach na których się pani zna, a tak tylko ryjesz ........
~xzy 5-02-2009 20:28
Kuracjusze byli, są i będą a pieniądze dopiero teraz się pojawiły. Ciekawe dlaczego...
~xzy 5-02-2009 20:29
Kuracjusze byli, są i będą a pieniądze dopiero teraz się pojawiły. Ciekawe dlaczego...
~Cieplice rules! 6-02-2009 0:18
tak jest tak ma byc! Cała Polska w cieniu Cieplic!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group