Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 3652
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz w Książnicy Karkonoskiej

Czwartek, 21 kwietnia 2022, 9:03
Autor: Książnica Karkonoska
Jelenia Góra: Spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz w Książnicy Karkonoskiej
Fot. Książnica Karkonoska
22 kwietnia (piątek) o godz. 17.00 jeleniogórska Książnica Karkonoska zaprasza na spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz i promocję książek: „Mała Norymberga: historie katów z Gross-Rosen” i „Dziewczyny z Gross Rosen: zapomniane historie obozowego piekła”.

Agnieszka Dobkiewicz to dziennikarka związana z Dolnym Śląskiem. Promuje historię regionu, a szczególnie tematykę byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W 2020 roku w wydawnictwie Znak Horyzont wyszła jej pierwsza książka pt. Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen, która zyskała status bestsellera, miała od tego czasu już dwa wydania i jest tłumaczona na język czeski.

Zarówno „Mała Norymberga. Historie Katów z Gross-Rosen” jak również jej najnowsza książka „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła” to zbiory reportaży, które oparte są na zachowanych archiwaliach oraz relacjach ofiar i ich rodzin. W „Małej Norymberdze” Agnieszka Dobkiewicz opisała historie katów przez pryzmat tragedii, jakie zgotowali oni swoim ofiarom.

Z kolei w „Dziewczynach z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła” po raz kolejny mierzy się z tragedią ofiar, ale tym razem ukazując losy młodych kobiet a właściwie dziewczyn, które dostały się w tryby niemieckiego mechanizmu wyniszczania ludności z podbitych terenów. Pokazuje hart ducha i wolę przeżycia, dzięki któremu udało im się ocaleć z Marszy Śmierci, kiedy były gnane boso w kilkunastostopniowych mrozach w bezsensownych ewakuacjach. Ale pokazuje też dziewczyny, którym nie wystarczyło sił, które nie zdołały wypełnić danej sobie obietnicy i marzenia, że przeżyją i że zjedzą słodkie… truskawki.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group