Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 3103
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Spotkanie wigilijne w mysłakowickim GOK–u

Czwartek, 22 grudnia 2016, 8:36
Aktualizacja: Piątek, 23 grudnia 2016, 7:28
Autor: Robert Czepielewski
Mysłakowice: Spotkanie wigilijne w mysłakowickim GOK–u
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (21.12) w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach odbyło się uroczyste, doroczne spotkanie opłatkowe zorganizowane z inicjatywy: Stowarzyszenia Senior, Związku Emerytów i Rencistów, Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa. Wydarzenie to ma swoją długą, bo dziewiętnastoletnią tradycję.

- Gdy dziewiętnaście lat temu przeszłam na emeryturę, chciałam w jakiś pożyteczny sposób wypełnić wolny czas. Założyłam wtedy w Mysłakowicach Koło Emerytów i Rencistów, które dało początek spotkaniom wigilijnym. Trzy lata temu powstało Stowarzyszenie Senior, a obecnie łączymy się z Kołem Gospodyń Wiejskich i wspólnie przygotowaliśmy te tradycyjne spotkanie – opowiada pomysłodawczyni Helena Nawrot. - Moim wielkim marzeniem jest, żeby doprowadzić do odremontowania kuchni, w której podgrzewaliśmy dania na dzisiejszą uroczystość. Ona może funkcjonować na wiele sposobów, być może wtedy uda nam się przygotowywać nawet posiłki dla osób ubogich - dodaje.

W tym roku do stołu wigilijnego zasiadło ponad 40 osób, w tym wójt gminy Mysłakowice Michał Orman, kierownik mysłakowickiego ośrodka zdrowia Elżbieta Zakrzewska, ksiądz prałat Mieczysław Bętkowski, dyrektor GOK-u Grzegorz Truchanowicz oraz Piotr Amborski kierownik referatu finansowego w UG.
Na stole pojawiły się „obowiązkowe” dania, związane z tradycją wigilijną. Były więc pierogi, ryby, barszcz z uszkami, krokieciki, a także przepyszne ciasta, które upiekły Czesława Pyzik i Helena Gnat. Daniem, które wyróżniło mysłakowickie spotkanie wigilijne były wileńskie pierogi , przygotowane przez panią Ławrynowicz.

- Takie spotkania, to są dla społeczności ogromnie ważne wydarzenia, szczególnie jednak dla ludzi starszych, niestety po prostu często opuszczonych przez swoje rodziny. W ten sposób chcemy podkreślić, że są dla nas ważni i potrzebni, i mogą świętować w gronie przyjaciół. Dzisiaj jest uroczyste spotkanie, ale wszyscy tutaj spotykamy się w każdą środę. Panie wymieniają się przepisami, szydełkują, ustalają przyszłe działania, a ja jako sołtys przyjmuję mieszkańców wsi, którzy mają jakąś sprawę do załatwienia – opowiada Katarzyna Śliwka, sołtys Mysłakowic.

Za rok jubileuszowe spotkanie wigilijne, a na pytanie czego życzyć, prawie wszyscy uczestnicy potkania powiedzieli: Żebyśmy się spotkali za rok w tym samym gronie. I tego wszystkim życzymy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group