Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 3576
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie autorskie z Joanną Marią Chmielewską – tajemniczo i baśniowo o świecie

Poniedziałek, 13 czerwca 2011, 14:27
Aktualizacja: 15:56
Autor: Angela
Jelenia Góra: Spotkanie autorskie z Joanną Marią Chmielewską – tajemniczo i baśniowo o świecie
Fot. Angela
„Czytanie książek może zmienić nasze życie” mówiła podczas dzisiejszego spotkania z dziećmi z „Jedenastki”, autorka bajek i powieści dla dzieci, Joanna Maria Chmielewska. Fragmenty jej ostatniej powieść „Neska i srebrny talizman” , przybliżył małym gościom jeleniogórski aktor, Tadeusz Wnuk. Niezwykłe i tajemnicze spotkanie odbyło się w Książnicy Karkonoskiej.

Joanna Maria Chmielewska to młoda autorka, która obecnie mieszka Szklarskiej Porębie, a pochodzi z Wybrzeża. Na swoim koncie ma piętnaście wydanych pozycji. Wśród nich najwięcej książeczek napisała dla najmłodszych czytelników. Dla nieco starszych, oczytanych dzieci, wydała jak na razie dwie powieści. Pierwszą z nich była „Historia srebrnego talizmanu”, a druga to prezentowała podczas dzisiejszego spotkania „Neska i srebrny talizman” - książka pełna tajemniczych postaci i historii.

- Joanna Chmielewska może kojarzyć się wielu z inną autorką przede wszystkim książek kryminalnych dla dorosłych, ale my dzisiaj gościmy Joannę Marię Chmielewską, młodą autorkę książek przede wszystkim dla dzieci. Jej ostatnia powieść „Neska i srebrny talizman” to książka, która niedawno ukazała się na rynku wydawniczym i Książnica Karkonoska przejęła honorowy patronat nad jej promocją. W naszej bibliotece dzieci znajdą wszystkie wydane książki pani Joanny Marii Chmielewskiej. Powieści „Srebrny talizman” oraz „Neska i srebrny talizman” są dość obszerne, przez co polecamy je dzieci nieco bardziej oczytanym. Biblioteka Dziecięco – Młodzieżowa stara się by takich autorskich spotkań odbywało się u nas jak najwięcej. Cieszymy się, że dzisiaj mogliśmy gościć panią Joanną – mówiła Krystyna Spólnik, kierownik Biblioteki Dziecięco – Młodzieżowej

Spotkanie uczniami klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze poprowadził aktor jeleniogórskiego teatru, Tadeusz Wnuk. Zdradził on, że odegranie roli jednego z wielu tajemniczych bohaterów tej powieści byłoby dla niego niezwykłym wyzwaniem.

- Postacie, które występują w tej książce są bardzo barwne i metafizyczne, nierealne. Wejście w nierealną postać dla aktora jest dużym wyzwaniem. Pamiętam spektakl „Alicji w krainie czarów”, w którym zagrałem wiele lat temu. Czułem się wówczas znakomicie. To samo jest z książkami pani Joanny Marii Chmielewskiej. Kiedy je czytałem od razu przeniosłem się w świat wyobraźni. Zastanawiałem się kogo mógłbym zagrać, każda z postaci ma w sobie swoją magię, dynamikę. Chętnie zmierzyłbym się z tym jako aktor – mówił Tadeusz Wnuk.

Podczas autorskiego spotkania dzieci wzięły też udział w zagadkowym konkursie dotyczącym odczytanych fragmentów książki. Miały też możliwość rozmowy z panią Joanną Marią Chmielewską. Wielu młodych słuchaczy pochwaliło się też własnymi sukcesami w pisaniu książek. Julian Łygan napisał już dwa tomy książki o trzech psach, trzech myszach i trzech kotach. Z kolegą pracuje już nad trzecim tomem, i jak mówi, mimo, że nikt tego jeszcze nie wydał, on już dążył swoje powieści sprzedać.

- To bardzo ciekawe książki z niebezpiecznymi stworami, magicznymi postaciami i ich przygodami. Lubimy takie powieści. Cieszymy się, że tu przyszliśmy, bo mieliśmy okazję zobaczyć na żywo ich autorkę i zadać jej pytania, jak i ile się pisze takie książki - mówili Szymon Krupowicz, Kajetan Leszak, Miłosz Kucza i Marysia Budzikowska, uczniowie „Jedenastki”.

Biblioteka dziecięco – młodzieżowa jeszcze w tym roku planuje zaprosić do siebie inną autorkę książek, panią Kalinę Jeżykowską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group