Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2763
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Sposób na odpadki, czyli kompostowanie

Sobota, 29 stycznia 2011, 10:21
Aktualizacja: 10:21
Autor: MoJa Multimedia
DOLNY ŚLĄSK: Sposób na odpadki, czyli kompostowanie
Fot. .....
Dziesięć tysięcy ton odpadków rocznie można kompostować dzięki nowoczesnej technologii, która znajdzie zastosowanie w Lubawce (powiat kamiennogórski). Kotlina Jeleniogórska może pozazdrościć.

O zastosowaniu takiego rozwiązania w Lubawce rozmawiali przedstawiciele spółki Sanikom z Alainem Gueganem, dyrektorem francuskiej firmy Hantsch. Technologia ma być wdrożona w ramach trzeciego etapu powstającej w Lubawce instalacji unieszkodliwiania odpadów. Jak tłumaczy prezes spółki Sanikom Andrzej Wojdyła, obecnie rocznie kompostuje się 3 tys. ton odpadów. Dzięki możliwości sterowania tym procesem, poprzez odpowiednie napowietrzanie i odsysanie gazu, będzie można kompostować aż 10 tys. ton.

Firma Hantsch od lat specjalizuje się we wdrażaniu ekologicznych i nowoczesnych technologii dla środowiska. Dyrektor Alain Guegan: inwestycja w Lubawce realizowana jest w sposób nowatorski, niewiele w Europie jest takich instalacji. Dzięki stosowanym przez Sanikom rozwiązaniom będzie można wypełnić wszystkie unijne dyrektywy w zakresie unieszkodliwiania odpadów.

To także największy projekt dotyczący odpadów wdrażany za pieniądze dzielone na Dolnym Śląsku. Na realizację trzeciego etapu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego spółka pozyskała 20 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę sortowni. Wcześniej, za blisko 8 mln zł, uruchomiono nową kwaterę i płytę do kompostowania odpadów, wyposażoną w sieci wodne i kanalizacyjne. Zamontowano zbiornik na odcieki, wagę i przerzucarkę do kompostu. Z planowanej instalacji skorzysta 150 tys. mieszkańców 17 gmin z terenu 4 powiatów.

Niestety, w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej o takim rozwiązaniu można tylko pomarzyć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group