Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spore zainteresowanie historią papiernictwa

Poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 14:05
Aktualizacja: 14:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spore zainteresowanie historią papiernictwa
Fot. Przemek Kaczałko
Kolejne z cyklu spotkań "Niedziela w muzeum" spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Tym razem w Muzeum Karkonoskim opowiadano o dziejach fabryk papieru w naszym regionie.

Jak opowiadał prelegent, pierwsza papiernia w Jeleniej Górze powstała przed 1676 rokiem, jeszcze w epoce rękodzielniczej produkcji. W połowie XIX w. młyn ten został przebudowany na maszynową fabrykę papieru. W tym samym czasie powstały jeszcze dwie fabryki: jedna na terenie miasta, a druga w Strupicach (włączonych z czasem do Jeleniej Góry, okolice ulicy Wiejskiej). Właścicielem pierwszego młyna papierniczego było miasto, a prowadził go Caspar Schwerdtner. Jak mówił M. Szymczyk, papiernia była zlokalizowana pomiędzy rzeką Bóbr a Młynówką przy ul. Mostowej (wówczas ul An den Bruecken). W XVII i XVIII w. powstawały również papiernie w Janowicach Wielkich, Miłkowie, Piechowicach, Podgórzynie i Sobieszowie. Pierwszą maszynową fabrykę papieru otworzono w 1837 roku w Dąbrowicy.

Te i wiele innych ciekawych informacji spotkały się z dużym zainteresowaniem miłośników historii Jeleniej Góry i okolic. Prowadzący spotkanie Maciej Szymczyk jest wieloletnim pracownikiem i dyrektorem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz prof. Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu. Specjalizuje się w badaniach dziejów przemysłu papierniczego, jest autor ponad 170 opracowań naukowych i popularnonaukowych, głównie o tematyce papiernictwa. Wiele z nich dotyczy fabryk papieru z Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
855
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group