Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8234
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spór o zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Piątek, 11 stycznia 2019, 10:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 stycznia 2019, 6:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spór o zezwolenie na sprzedaż alkoholu
Fot. Przemek Kaczałko
Prezydent miasta ma w swojej kompetencji wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu – szczegółowe warunki określa m.in. uchwała "alkoholowa", która była zmieniana w październiku 2018 roku. Na jej mocy Jerzy Łużniak wydał zezwolenie przedsiębiorcy, który zamierza otworzyć kawiarnię w budynku, w którym znajduje się szkoła. Sprawa wywołała wiele kontrowersji.

Do radnych trafiło pismo od dyrekcji, rady pedagogicznej i Rady Rodziców Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych, którzy sprzeciwiają się sprzedaży alkoholu w budynku, w którym znajduje się ich placówka oświatowa.

Przypomnijmy. W październiku ubiegłego roku - pod koniec poprzedniej kadencji - radni przegłosowali nową uchwałę "alkoholową". W czasie dyskusji nad wymaganą odległością punktów sprzedaży i spożywania alkoholu od obiektów chronionych (w tym szkół) przewijały się propozycje ustanowienia nawet 50 metrów minimalnej odległości, jednak ostatecznie zdecydowano o 10 metrach. Argumentowano to obecną sytuacją, gdyż wiele punktów aktualnie działających znajduje się bliżej niż 50 metrów i taka uchwała skutkowałaby tym, że kolejnego zezwolenia przedsiębiorca by już nie dostał. Aby "nie zabijać" działalności gospodarczej m.in. w "wymarłym" centrum miasta - określono mniejszą odległość.

Podczas wczorajszego (10.01) posiedzenia Komisji Statutowo-Organizacyjnej i Spraw Społecznych radni zajęli się pismem z "Handlówki", a na pytania odpowiadał Andrzej Marchowski - naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych. Jak tłumaczył, komisja udała się na miejsce, gdzie zmierzono dokładnie odległość od drzwi wejściowych szkoły do drzwi lokalu gastronomicznego. Wyszło 33 metry, więc zgodnie z obowiązującą uchwałą należało wydać pozytywną opinię i prezydent wydał zezwolenie.

Obecna na posiedzeniu radna Anna Bałkowska przyznała, że popełniła błąd w poprzedniej kadencji, bowiem głosowała za odległością 10 metrów. W toku dyskusji uzgodniono, że komisja wystąpi do Wydziału Geodezji o ustalenie własności (czy jest to budynek szkoły), złoży też zapytanie do Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w celu uzyskania opinii, a ponadto radni będą chcieli wrócić do uchwały "alkoholowej", aby zwiększyć zapis o odległości od obiektów chronionych.

Warto zaznaczyć, że nawet jeśli w Radzie Miejskiej znajdzie się większość, która poprze ten pomysł - obecnie wydane zezwolenia będą obowiązywały do czasu na jaki zostały określone. Dopiero po tym okresie, jeśli lokal będzie się znajdował za blisko, prezydent nie będzie mógł wydać kolejnego zezwolenia. Z drugiej strony - może to spowodować zamknięcie za kilka lat części lokali, gdzie można sprzedawać i spożywać alkohol na miejscu, więc sprawa wzbudza wiele emocji i argumenty są po obu stronach. Podczas posiedzenia naczelnik Marchowski zaznaczył również, że właścicielka cukierni/ kawiarni wyszła z inicjatywą, że alkohol będzie sprzedawać po godzinie 16:00, a więc zaproponowała kompromis.

Twoja reakcja na artykuł?

8
15%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
6%
Nudzi
3
6%
Smuci
3
6%
Złości
36
68%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group