Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8052
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Spacer po szklanym świecie

Piątek, 14 grudnia 2007, 18:02
Aktualizacja: 18:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Spacer po szklanym świecie
Fot. TEJO
Dwie nowe ekspozycje można oglądać w Muzeum Karkonoskim. To wystawa szkła współczesnego oraz dawnych eksponatów szkła artystycznego po konserwacji. Czynna będzie od 15 grudnia 2007 do 31 marca przyszłego roku.

Szkła artystyczne to zakupione do muzealnych zbiorów dzieła wykonane przez wybitnych artystów: Małgorzatę Dajewską, Wojciecha Olecha, Stanisława Sobotę, Beatę Mak–Sobotę, Marcina Zaborskiego, Wojciecha Peszkę, Barbarę Zworską–Raziuk, Jerzego Chodurskiego oraz Mariusza Łabińskiego.

Z kolei ekspozycja „Przywrócony blask” to 17 eksponatów po konserwacji z Działu Szkła Artystycznego KM im. Mieczysława Buczyńskiego.
Wśród dawnych dzieł miłośnicy szkła użytkowego znajdą prawdziwe perełki. Choćby produkowane niegdyś jako pamiątki z regionu kufle z wyrytą panoramą Karkonoszy oraz innych charakterystycznych miejsc regionu.

Muzeum Karkonoskie ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję szkła artystycznego, zarówno użytkowego jak i ozdobnego. Wielka w tym zasługa nieodżałowanego Mieczysława Buczyńskiego, zmarłego w 2005 roku miłośnika i wybitnego znawcy historii i współczesności wyrobów szklanych.
Niestety, z powodu ograniczonej przestrzeni wystawienniczej, większość zbiorów przechowywana jest w magazynach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1271
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group