Piątek, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8906
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Songi i wiersze Brechta wciąż na czasie

Poniedziałek, 9 października 2023, 6:58
Autor: Manu
Jelenia Góra: Songi i wiersze Brechta wciąż na czasie
Fot. MT
W niedzielę (8 października) w Teatrze im. Norwida, w ramach 50. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, Teatr KTO w Krakowie zaprezentował spektakl “Uczycie nas, jak suknie się podnosi” w reżyserii Józefa Opalskiego, na podstawie tekstów Bertolta Brechta, Rogera Fernaya i Waltera Mehringa, z muzyką Bertolta Brechta, Hannsa Eislera i Kurta Weilla.

Przypominając twórczość Bertolta Brechta, twórcy przedstawienia pragną uczcić 125. rocznicę urodzin niemieckiego pisarza i dramaturga. Nieśmiertelne kompozycje Hannsa Eislera i Kurta Weilla w idealny sposób korespondują z tekstem Brechta. Głównymi bohaterkami spektaklu “Uczycie nas, jak suknie się podnosi” Józefa Opalskiego – w środowisku ludzi teatru znanego jako “Żuk” – są… kobiety. Z tekstów Brechta reżyser wydobył wyraziste wizerunki: matek, wdów, opuszczonych kochanek, prostytutek i żebraczek. Tworzą one wspólnie chór antyczny, w przejmujący sposób opisują i interpretują trudną dla nich rzeczywistość. Śpiewają o miłości naprawiającej wszelkie zło, kobietach, mężczyznach, pracy, pożądaniu, strachu, wymaganiach, nadziei, niezmienności czasów, niemocy, niezwykłej woli przetrwania, trudnościach w macierzyństwie, nędzy i głodzie, parszywej satysfakcji z gwałtu i bratobójstwa oraz wojnie. Songi urzekają formą i przekazem.

Prowokacyjne teksty, ekspresja i stylistyczna rozpiętość muzyczna, a także satyra społeczno–polityczna otworzyły przed publicznością nowe możliwości interpretacji. Są mroczne, pełne szaleństwa, ale niepozbawione przewrotnego humoru i liryzmu. Całość pozostaje w konwencji kabaretu lat. 40 XX wieku, powojennej burleski.

Józef Opalski postawił na orkiestrowy żywioł, co mu się udało. Spektakl jest popisem wokalnym aktorek krakowskiego Teatru KTO w towarzystwie muzyki granej na żywo (Agnieszka Bugla–Bylica – skrzypce, Jacek Bylica – fortepian, Grzegorz Frankowski – kontrabas i Andrzej Włodarz – akordeon). A ze sceny brzmią niezwykle aktualne songi Brechta, zaaranżowane w nowoczesny sposób, surowo i szorstko, zaśpiewane z wielką żarliwością przez: Iwonę Konieczkowską, Sylwię Chludzińską, Annę Branny (urodziła się i dorastała w Kowarach) oraz Bożenę Zawiślak–Dolny (szczególnie na uwagę zasługuje mistrzowsko wykonana “Jenny Piratka, czyli marzenia pomywaczki” z “Opery za trzy grosze”), które nawiązują dialog z enigmatyczną, władczą, a czasami czułą postacią męską (w tej roli Franciszek Muła).

Idealne zgranie partii wokalnych (przygotowanie wokalne – Justyna Motylska), precyzyjna scenografia świetlna (reżyseria światła – Katarzyna Smożewska), wykorzystanie przestrzeni, która płynnie zmienia charakter w zależności od drobnych detali – wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z produkcją świetnie naoliwioną, działającą niezawodnie. Na pochwałę zasługują także stylizowane kostiumy (mroczne suknie spod których wystają pantalony z falbankami, kabaretki i koronki, a wszystko opięte gorsetem) i scenografia Aleksandry Redy. Spektakl “Uczycie nas, jak suknie się podnosi” krakowskiego Teatru KTO pokazał, że twórczość Brechta nie przemija i wciąż może być podstawą do refleksyjnej zabawy w teatrze.

Zobacz video:
Odnosili się do wojny – rozmowa

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
704
Tak
40%
Nie
51%
Koncerty to nie moja "bajka"
9%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Kultura
Mrok spowije Cieplice
 
Kultura
Oda do radości
 
Polityka
20. rocznica wstąpienia Polski do Unii
 
Aktualności
11 tys. zł mandatu za telefon w czasie jazdy!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group