Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 5983
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sokoły szturmują Karkonosze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 19 stycznia 2008, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: TEJO
Fot. Tomasz Kościółek
Śmigłowce bojowe opanowały Górę Szybowcową. Służą pilotom do ćwiczeń w górach. Tu asy przestworzy doskonalą swoje umiejętności.

Na Górze Szybowcowej od kilku dni stacjonuje 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, jednostka o charakterze szturmowym – poinformował nas Tomasz Kościółek, który jest także autorem zamieszczonych zdjęć.

Sokoły wykonują loty ćwiczebne nad Karkonoszami i Kotliną Jeleniogórską. Do śmigłowców przyzwyczaili się już mieszkańcy Jeleniej Góry, bo od około dwóch miesięcy na Szybowcówce stacjonują dwa śmigłowce ratownicze, które okazały się bardzo pomocne podczas zdarzeń w górach. Interweniowały już kilka razy.

Godzina lotu sokołem to koszt około 10 tysięcy złotych. Maszyna dolatuje do granicy z Czechami w 10 minut.

Przy okazji na Szybowcówce stacjonują także żołnierze, a wielu jeleniogórzanom przypominają się czasy, kiedy w mieście była jednostka wojskowa i Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, które kształciło specjalistów – między innymi – dla lotnictwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~hewik 19-01-2008 10:35
duza strata dla miasta ze nie ma wojska
~tytan 19-01-2008 11:16
Dlaczego nie kupili za nieduże pieniądze lekkie, sprawniejsze , ekonomiczne helikoptery z USA wlasnie do ćwiczeń i ratownictwa, które zuzycie paliwaowa maja o 70% mniejsze od sloniowatych sokolów,chyba ze ten zabytek zamierzaja juz dobić ekonomicznie. Takie lekkie helikoptery lataja w dolomitach mogą rozwinąć prędkość do 300km/godz a godz lotu to 460 euro. i fruwa nim 6 osób.Natomiast ten nasz Sokól lepiej niech nie lata nad Zabobrzem bo ledwo dyszy, jest drogi ,niemrawy , niebezpieczny i bajońsko kosztowny.Bawią się nim chyba Ci którzy nie lożą podatków do budzetu i nie wiedzą co to znaczy wypracować pieniędze i pokryć koszty. Chyba że jest to na koszt państwa i podatnika to wówczas wali się koszty i wydatki skolko godno a potem wyciąga się grabę po więcej.
~jeleń szybowcowy 19-01-2008 11:19
jakie stare jelcze i stary ,to normalny skansen,lece obczaić
DEROG 19-01-2008 13:59
main foto bardzo fajne, przypomina mi Bośnię.
~Do tytan 19-01-2008 14:04
Przykro mi, że tak słabo znasz się na technice wojskowej. Sokół to sprawdzony i bardzo solidny śmigłowiec. A że bryła jako bryła jest bardzo podobna do pierwszych egzemplarzy, to nic nie świadczy, że to gorszy śmigłowiec. Nafaszerowane są najnowszą elektroniką i innymi bajerami spotykanymi w najnowocześniejszych konstrukcjach. Poza tym dla Wojska ważne są: możliwość wszechstronnego zastosowania tego śmigłowca, znajomość konstrukcji przez mechaników i szybka adaptacja do zastanych warunków na polu walki. Uwierz, że Sokoły psują się mniej niż zachodnie konstrukcje znanych marek i dlatego właśnie tak długo są i będą na użyciu wielu armii świata. Do wojska potrzebne są woły roboczne a nie jakieś wodotryski drogie w zakupie i cudowne z wyglądu helikopterki... Poznaj a później krytykuj, swego nie znasz a cudze chwalisz.
~_rymcycymcy____ 19-01-2008 14:29
Prawdziwy drapieżnik jak upatrzy ofiarę, to po prostu spada jej na łeb. Proszę więc nie narzekać, że ciężkie ;) Oto co można znaleźć w tym temacie. One rzeczywiście ledwo się ruszają :) http://pl.youtube.com/watch?v=h7RvQ-KpolE i tutaj: http://pl.youtube.com/watch?v=2foJh28yYck&feature=related
~tk 19-01-2008 15:31
Koszty serwisowania sokołów są duże. Warto zobaczyć 25BKP bo to jednostka szturmowa do działań na pierwszej linii.
~edyta 19-01-2008 16:12
do Do Tytana. TY się znasz na muszlach klozetowych i smoczkach a nie na śmigłowcach. Sokoły to nowoczesne helikoptery i to nie są odrzutowce.
~marecki 20-01-2008 3:40
mnie osobiście irytują te śmigłowce latające mi nad domem (mieszkam w jeżowie w niedalekiej odległości od góry szybowcowej). drażnią mnie dlatego że latają naprawdę nisko normalnie kamieniem można trafić w spód śmigłowca... a tak to fajnie sobie popatrzeć jak latają nad górą szybowową starują dwa naraz i lecą równolegle razem skręcają i mają zsynchronizowane wszystkie skręty... świetna sprawa
~Jowita 20-01-2008 9:32
Czyli rozumiem,że za 10 zl może polecieć w godzinny lot zwykły obywatel?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group