Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3222
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Smrodek na szlaku

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 9 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 9 maja 2007, 14:52
Autor: TEJO
Fot. Krzysztof Knitter
Coraz bardziej brudny i zaniedbany jest trakt pieszo-rowerowy z Jeleniej Góry do Perły Zachodu. Miejsce dodatkowo niszczone jest przez ciężarówki pomagające przy budowie elektrowni wodnej. Nieprawidłowości przy budowie ścieżki badała prokuratura. Sprawa jest w sądzie.

Niedogodności wynagradzają piękne krajobrazy, które rozciągają się z uroczyska przy samym schronisku. – Idealne miejsce na sobotnie i niedzielne wycieczki – mówi Mateusz Drzewiecki, który z rodziną wybrał się na spacer wzdłuż biegu Bobru.

Zdaniem pana Mateusza i wielu spacerowiczów trakt z roku na rok podupada, choć został zmodernizowany i urządzony w 2003 roku. Postawione tam ławeczki są już w większości zniszczone. Nie oparły się rękom wandali inne drewniane elementy. Do tego pobocza szlaku są pełne śmieci, które tam trafiają mimo rozstawionych przy ławkach koszy. Tych zresztą też brakuje. – Albo rozkradli, albo spalili – twierdzą ludzie korzystający ze ścieżki. I jeszcze na samej ścieżce rozbite butelki. Na pewno nie ułatwia to jazdy samym rowerzystom.

Uroku nie dodają także skutki robót, które trwają przy jednej z elektrowni wodnych Bobrowice. Robotnicy wyczyścili wprawdzie zaniedbany od lat kanał przy Bobrze i teraz umacniają jego brzegi. Jednak podczas prac okolice zostały rozjeżdżone przez ciężarówki z piaskiem i ziemią.

– Przed wakacjami pomyśleliśmy, że zaprosimy na spacer i obiad w schronisku rodzinę, która ma przyjechać z Anglii. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać innej atrakcji, bo prowadzić tam gości, to po prostu wstyd – mówi Agnieszka Bednarz.

Cykliści wytykają błędy projektantom ścieżki. – Dobrze, że coś takiego powstało, ale są miejsca zupełnie bezsensowne i wąskie, choćby na podjazdach blisko schroniska. Trzeba z roweru zsiadać, jeśli z przeciwka ktoś jedzie. A przecież bywa tam sporo spacerowiczów – podkreśla Michał, jeleniogórski rowerzysta.
Piesi nie pozostają dłużni i wciąż mają uwagi do poruszających się rowerami. – Tam, gdzie to niebezpieczne, jeżdżą niebezpiecznie i karkołomnie. A tu rodziny z małymi dziećmi spacerują – oburza się Agnieszka Bednarz.

Z nieporządkiem nie mogą sobie poradzić służby miejskie: część szlaku leży w granicach administracyjnych Jeleniej Góry, część – gminy Jeżów Sudecki.
Zakończyło się prokuratorskie śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy budowie ścieżki. Niedociągnięcia jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji samorządowej wskazał, między innymi, ówczesny radny Wspólnego Miasta Robert Prystrom. Postępowanie trwa do dziś. Sprawa jest w sądzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~biedna kobieto Agnieszko 9-05-2007 12:32
Do perły na obiad? Nie szkoda ci znajomych? No chyba, że stęchliznę i smród kibelkowy traktują jako lokalną atrakcję...
~Zibij 9-05-2007 12:41
Ciekaw jestem jaki tonaż jest dopuszczony do jazdy po ,,ścieżce,, a jaki teraz jeździ? Kto ewentualnie ma naprawić zniszczenia po tych ciężkich samochodach. Już jedną drogę zniszczono przy okazji budowania marketu ,,ECHO,, i nikt nie zadbał, aby ją po skończonej inwestycji naprawiono ( to jest ta droga koło starego basenu wojskowego )
~zizi 9-05-2007 15:58
Szerze skandal. Ciężarówka która dowozi beton jeździ tam 50/60 na h choć jest ograniczenie do 20. Błoto na całej ścieżce która miała słuzyć do rekreacji. Nie da sie jeździć na rolkach, spacerowac. Czy tak trudno oczyścic tę droge? Kto za to odpowiada?
~bolo 9-05-2007 17:25
panie prezydencie i panie luzniak ,ratujcie nasza perelke ??!!!!!!!!!
~hugo 9-05-2007 17:30
naprawde piekna trasa na spacer tam byla no ale nic nie poradzimy juz po niej jak to unas standardowo jest.nygusy porobia swoje i sie zawina a sciezka nie do pokazania turystom i znajomym bo wstyd
~sarenka 9-05-2007 17:45
Wiwat Wójt Gminy Jeżów Sudecki !!!!!!!!!!!!!! I wiwat wyborcom !W takiej gminie z takim potencjalem ,taki marazm i badziewie to kryminal!!!!!
~jeleniogórzanka 9-05-2007 18:01
A do tego źle położony odcinek ulicy Obrońców Pokoju: bez studzienek ściekowych , nie wyprofilowany właściwie, cała woda z ulicy płynie na podwórko przy budynku nr 12.
~jeleniogórzanin-turysta 9-05-2007 22:32
Brawo -Jelonka-! Nareszcie ktoś odważył się napisać o dewastacji trasy rowerowo-spacerowej,która trwa już od jesieni ubiegłego roku.Dotychczas regionalne media nic o tym nie wspominały.Ciekawe czy po zakończeniu budowy Jeleniogórskie Elektrownie Wodne doprowadzą trasę do stanu używalności. Zastanawiające jest kto wydał zezwolenie na wykorzystanie trasy jako drogę dojazdową na budowę /tak informuje ustawiona tablica od strony Perły Zachodu/.Chciałbym jaszcze zwrócić uwagę że trasa leży na terenie PARKU KRAJOBRAZOWEGO DOLINY BOBRU-co na to ekologowie i ochrona środowiska.
~eyden 9-05-2007 23:19
Dlaczego na drugim zdjęciu tama wali się? Fotograf przekombinował.
~jerry 10-05-2007 8:39
Jak wykonać prace przy elektrowni z helikoptera ???? Szanowni Państwo zamiast schylić się czasami po rzucony papier rzucacie drugi. Po zakończeniu budowy zobaczymy czy naprawią wyrządzone szkody i wtedy będziemy komentować
~ktoś 11-05-2007 10:54
Te śmieci same się nie znalazły to właśnie urzytkownicy tej drogi brudzą.A nasz młodzież jest tak wychowana żr tam gdzie stoi tłucze butelki i przy tym bardzo się cieszy. Wszę dzie na drogach i chodnikach są roztłuczone szkła aż strach jeżdzić rowerem. Myślę że po remoncie tamy firma po sobie posprząta, ale później dałagan znów będzie trzeba nauczyć kultury od dziecka by było czyst jak np. u niemców czy szwedów tam każdy dba o czystość w miejscu publicznym i nie ma później problemu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group