Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 6821
Zalogowanych: 40
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Smog: Ruszyła kampania informacyjna miasta

Wtorek, 10 stycznia 2017, 11:06
Aktualizacja: Środa, 11 stycznia 2017, 7:59
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Smog: Ruszyła kampania informacyjna miasta
Fot. Archiwum
Edukacja mieszkańców to kolejny krok, jaki samorząd Jeleniej Góry podjął w kierunku poprawy jakości powietrza w mieście. W różnych punktach widoczne są billboardy, a w szkołach pojawią się specjalne „buźki”.

Chcemy uświadomić mieszkańców Jeleniej Góry, żeby nie palili słabej jakości paliwem, różnego rodzaju odpadami. Paląc to nie tylko zatruwamy kogoś innego, ale zatruwamy siebie – powiedział Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry.

Jednocześnie we wszystkich jeleniogórskich szkołach i przedszkolach mają pojawić się aktywne tablice informujące o stanie powietrza. - Robimy to wzorem innych miast. Np. gdy jest uśmiechnięta zielona twarzyczka to znaczy, że dzisiaj jest dobre powietrze, a płacząca – czerwona lub brązowa oznacza, że jest zbyt duże skażenie i będzie to sygnał dla nauczycieli, żeby dzieci jak najmniej przebywały na powietrzu – opisuje zastępca prezydenta.

Obowiązek reagowania ma też straż miejska, do której można zgłaszać zauważone przypadki spalania w piecach niedozwolonych rzeczy. - Jeżeli zdarzają się sytuacje, że straż miejska nie reaguje, to proszę bezpośrednio o informację do mnie – mówił J. Łużniak zwracając uwagę, że dzisiaj potrzebna jest przede wszystkim zmiana przepisów dająca większe uprawnienia straży miejskiej i większe kary dla tych, którzy spalają odpady. Obecnie zdarzają się sytuacje, że strażnik nie zostaje wpuszczony do mieszkania, ale jeśli wejdzie i stwierdzi, że są palone odpady – może nałożyć mandat. Gorzej w sytuacji, gdy palony jest muł czy miał węglowy, który w Polsce jest dopuszczony. - Oczekujemy zmiany ustawy i rozporządzenia, która jednoznacznie wskaże, że nie można w określonych piecach spalać miału, mułu, ani węgla brunatnego, a przede wszystkim, żeby nie można było tego sprzedawać na składach węglowych – dodał zastępca Marcina Zawiły.

W minionym roku w Jeleniej Górze było 38 dni, kiedy normy były przekroczone, ale należy zwrócić uwagę, że normy w Polsce są znacznie wyższe niż w pozostałych krajach europejskich, a przecież płuca Polaków nie są inne od Słowaków czy Czechów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
314
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
36%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
24%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
 
Inne wydarzenia
Szalona walka z czasem "historyków"
 
Aktualności
Otwarcie Parku Rowerowego na osiedlu Czarne
 
Aktualności
Fontanna w Parku Norweskim jak nowa
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group