Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6041
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śmieciowa wojna

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 10 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 11 października 2007, 14:12
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Czy konkurencyjna firma oczyszczania miasta uniesie koszty promocji?

Do 75 złotych z 15 drożeją od przyszłego roku ceny opłat za składowanie nieczystości. To drastyczna podwyżka. Jak mówi Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, nie uda się jej uniknąć, bo równie drastycznie wzrosną koszty działania firm oczyszczających. Jest to spowodowane zmianą rozporządzenia Rady Ministrów.

Tymczasem w Jeleniej Górze w wielu miejscach, gdzie dotychczas stały kubły sygnowane przez MPGK, ich miejsce zajmują pojemniki z napisem SIMEKO, należące do konkurencyjnej spółki, która zobowiązała się, że przez pół roku cen nie będzie podnosiła.

SIMEKO działa już na terenach należących do Związku Gmin Karkonoskich, w innych gminach powiatu jeleniogórskiego oraz bolesławieckiego i lwóweckiego. Wywoziła także śmieci z Jeleniej Góry, ale z niewielkiej jej części. Teraz planuje ekspansję w stolicy Karkonoszy.

- Średni koszt wywozu nieczystości raz w tygodniu z domku, w którym mieszkają trzy osoby, to około 30 złotych – usłyszeliśmy odpowiedź na pytanie o ceny usług. Pojemnik można dzierżawić lub wykupić za około 120 zł na własność.

To jeszcze więcej niż w MPGK, ale od 1 stycznia będzie to połowa ceny proponowanej przez miejską spółkę. SIMEKO, jak wspomnieliśmy, cen nie podniesie.
Michał Kasztelan obawia się, że konkurencja nie podoła kosztom, bo sztuczne zaniżenie cen na pewno się odbije niekorzystnie i na spółce, i na klientach.

Tymczasem nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z usług SIMEKO. Hałdy śmieci piętrzą się z nowiutkich pojemników przy ul. Sudeckiej za urzędem miasta. – W dodatku kubły mają kółka transportowe, co powoduje, że na nierównej powierzchni śmietniki same się przemieszczają – poinformował nas Czytelnik.

Jak zakończy się śmietnikowa wojna? Okaże się za kilka miesięcy.

<b> Winne rozporządzenie </b>
Michał Kasztelan
prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
Informacja dot. zmiany wysokości opłaty z kwoty 15,00 zł na 70,00 zł dotyczy wyłącznie opłaty za składowanie odpadów na składowisku płaconej do Urzędu Marszałkowskiego przez jego zarządcę.
Dotychczasowa opłata wynosząca do końca br. 15,71 zł/tona , z dniem 1 stycznia 2008 roku zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2007 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. Ustaw nr 106 z 2007 r. poz. 723) wyniesie 75,00 zł/tona.
Opłata ta jest elementem kosztów wywozu, wpływającym bezpośrednio na wysokość ceny.
Ostateczna wartość podwyżki dla operatorów przewożących odpady na składowisko ustalą ich zarządcy, po tym operatorzy cenę dla mieszkańców.
Pragnę jeszcze dodać, że dawno minęły czasy kiedy MPGK Sp. z o. o. była mononopolistą na jeleniogórskim rynku usług i robót komunalnych. Od lat wszystkie zlecenia uzyskujemy na wolnym rynku, w tym w drodze przetargów. Dotyczy to także robót i usług finansowych przez Miasto Jelenia Góra. Spółka nie otrzymuje żadnych dotacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~brawo SIMEKO 10-10-2007 14:44
ja osobiście chcę aby simeko było głównym odbiorcą śmieci w jeleniej górze. dlaczego?? SIMEKO zaraz po ''wkroczeniu'' na śmietniki zabobrza 3 postawiło praktycznie na każdym śmietniku:1 kontener na szkło, 1 kontener na plastik oraz 2 lub trzy kontenery na plastik. SIMEKO ostatnio wymieniło wszystkie kontenery na śmieci ogólne ze względów estetycznych oraz higienicznych. Załoga SIMEKO jeździ nowymi i estetycznymi pojazdami. a w mpgk jest wszystko na odwrót! dosłownie wszystko
~MaxMad 10-10-2007 14:44
Znow fotomontaz z kotem na scianie?
~lx 10-10-2007 14:47
Nie 70 zł (za tonę) tylko 75 zł i nie za wywóz tylko za składowanie odpadów na składowiskach (wysypiskach). A swoją drogą P. Kasztelan może się okazać kiepskim menedżerem w warunkach gospodarki rynkowej. Mając monopol niertudno prowadzić firmę. Z konkurencją coś mu nie wychodzi i nie jest to pierwsza porażka. A zdjęcie powyżej przedstawia chyba kubły należące do MPGK – SIMEKO ma plastiki a MPGK pomarańczowe lub srebrne blaszaki 1100 l i czarne plastiki lub srebrne blaszaki 110 l. Świetnie natomiast wyszedł na zdjęciu kot.
~Czytelnik 10-10-2007 14:55
I jeszcze jedna wada pojemników firmy "SIMEKO". Aby wyrzucić śmieci trzeba podnieść pokrywę o dość dużej powierzchni, co osobom starszym może sprawić nie lada kłopot
~james 10-10-2007 15:45
to zdjęcie z Poznańskiej, za dawnym WKU tam wywozi MPGK
~zdziwiony 10-10-2007 16:01
Co to za cena te 70 zł. Jak przesadzą z ceną to śmieci będą lądować w przydrożnych rowach albo w lasach a w najlepszym przypadku będą podrzucane do pojemników przy blokach.
~jeleniogórzanka 10-10-2007 16:15
Chciałabym zaznaczyć dość fatalną sprawę. Dotyczy ona przepełnionych śmietników; otóż cząsto zdarza się tak, że pojemniki na szkło lub plastik nie są w czas opróżniane, co powoduje, że osoba wyrzucająca śmieci mimo najszczerszych chęci nie może odpadów posegregować, bo w kontenerach i koszach po prostu nie ma miejsca. Zdarzało się tak, że kontenery i kosze stały przepełnione po kilka tygodni.
~Ostatni Mohikanin 10-10-2007 16:28
Mieszkam przy ulicy Wyczółkowskiego,do tej pory śmieci wywoziło MPGK,w podwórzu stał duży blaszany kontener i nie zdarzyło się by wkoło niego zalegały jakieś odpady( pomijając fakt jak ktoś wystawił starą wersalkę lub coś podobnego).Teraz od kilku dni stoją kosze z napisem Simeko( fakt że ładniejsze od poprzedniego kontenera) i już dwukrotnie zdarzyło się że wkoło nich było pełno śmieci a ja nawet zwymiotowałem koło jednego z nich gdy przyszło mi go otworzyć a ze środka buchnęło padliną.Mam nadzieję że firma Simeko nadąży z wywozem nieczystości tak jak to robiło MPGK.
~rymcycymcy 10-10-2007 16:56
Można palić, zakopywać, podrzucać sąsiadom, wywozić do lasu, topić w jeziorze. Jest sporo możliwości, nie ma powodu do niepokoju.
~zloty666 10-10-2007 16:57
no to luxusowo :( część mieszkańców domków jednorodzinnych zrezygnuje z usług i zacznie na nowo podrzucać śmieci w mieście lub od razu do lasu lub rowu :(
~ciepliczanka 10-10-2007 17:06
Mieszkam w dzielnicy, gdzie jeszcze dużo osób ma piecie, ale będa fajnie się plaić te kosze!!! Po drugie na Oskara Langego, nie ma ekologicznych śmietników na szkło i plastik. Także te plastikowa butelka, która zajmuje dużo miejsca, sztucznie przepełnia śmietnik.
~hulabambula 10-10-2007 17:16
Czyżbym miał płacic za wywóz nieczystości więcej niż za energię, gaz i wodę??? Jeśli dojdzie do tak drastycznej podwyżki będę zostawiac śmieci w rowie lub w lesie.
~rycho 10-10-2007 18:14
Panie Kasztelan, czas Pana już się skończył. 30 lat szefowania tej Firmy nie wniosło nic w Pana pozytywne myślenie, oprócz podwyżki cen wywozu śmieci. Czy w tej drastycznej podwyżce zapewni Pan kulturę wywozu nieczystości oraz dezynfekcję śmierdzących pojemników. Proszę zobaczyc jak są wywożone nieczystości na ulicach Podleśna, Małej, Orzeszkowej i Okrężnej. To jest Pana rejon zamieszkania.
~brawo SIMEKO 10-10-2007 19:22
oj ludzie!! myślicie że jesteście zabawni mówiąc że ,,będę zostawiać śmieci w rowie''. i co ?? tylko tyle że nawet jak byś nie miał pojemnika panie hulabambula musiał byś płacić za wywoź nieczystości. a simeko jest młodą firmą i w porównaniu do mpgk ma mniej sprzętu. więc nie dramatyzujcie jak zobaczycie pare razy nieopróżnione pojemniki.
~brawo SIMEKO do rycho 10-10-2007 21:43
zgadzam się co do kultury odbierania śmieci to mpgk pozostawia wiele do życzenia!! pracownicy mpgk wysiadają z obleśnych kabin w jakiś okropnych koszulach, podartych spodniach o brudnych kurtkach. jak zwróciłem jednemu pracownikowi uwagę że wyrwał od mnie plastikową butelkę i wrzucił do śmieciarki ze śmieciami ogólnymi a nie do kontenera na plastik to odepchnął mnie. a poza tym pchają te kubły bezmyślnie i mocno do altanek śmietnikowych i dzięki temu altanka śmietnikowa nie daleko mojej szkoły jest cała rozwalona. a po ostatniej wizycie to poszła ścianka boczna. i teraz do śmietnika można wchodzić od dwóch stron.:). A co do jakości pojemników na śmieci to mpgk może delikatnie mówiąc się wstydzić
~rozczarowany 10-10-2007 22:07
Przeciez tutaj nie chodzi o wywoz smieci!!!Tutaj jak zwykle,ktos poczul mozliwosc wyssania kasy,a z drugiej strony monopolista poczul sie obrazony,zamiast robic co do niego nalezy.Ale zanim dojda prawdy,glupi ludzie ,jak zwykle zaplaca cwaniakom.I ta firma,i MPGK,tna glupa,na koszt mieszkanca.rezultat?Zapelnione lasy,rowy przydrozne,stawy,fekaliami i odpadami.No coz,zafundowano glupcom kapitalizm,bawcie sie dobrze!!!!
~kwa 10-10-2007 22:20
i tak wlasciciele domkow jednorodzinnych nadal beda przyjezdzac i podrzucac worki smieci na osiedla takie jak zabobrze bo im szkoda wydac na wywoz. ale tak sie oszczedza.
~ciekawy 10-10-2007 23:50
nie wiem ilu z państwa wie ile razy straż pożarna jest wzywana do palących się śmietników, małe straty były jeśli coś takiego miało miejsce w metalowych kontenerach, próbuje sobie wyobrazić jak będzie wyglądał palący się plastikowy kontener i jakie będa koszty ich wymiany na nowe
~Emeryt 11-10-2007 1:13
Spokojnie – to tylko Polska! Jeszcze dostaniemy w plecy za gaz, za prąd – od nowego roku będzie wesoło. Narazie pier... w TV jak to w PL jest OK, a później zobaczysz czynsz i się zdziwisz. No ale to po wyborach, bo jeszcze by preferencje się zmieniły.
~Tobi 11-10-2007 6:23
To nie fotomontaż kota tylko uchwycili na zdjęciu jak kot z murku zbiega.
~waja 11-10-2007 10:05
Już teraz "bydło" wywozi śmieci do lasu, a po takiej drastycznej podwyżce cen będzie tu prawdziwy chlew.Pogratulować pomysłu.
~Zofia 11-10-2007 10:23
Po tak drastycznym wzroscie cen za wywoz smieci przybedzie dzikich wysypisk,lasy beda wygladac gorzej niz teraz.Jedynym rozwiazaniem bylyby przymusowe oplaty za dzierzawe i wywoz pojemnikow pobierane przez gmine.Podwyzka w tej wysokosci jest nieuzasadniona ani kosztami wywozu ani skladowania.Cos co ma w zalozeniu prowadzic do poprawy ochrony srodowiska bedzie mialo przeciwny efekt.Kolejny raz.
~ziuta kowalska 11-10-2007 12:49
To nie MPKG podnosi ceny składowania niczystości z 15 na 75zł od jednej tony, tylko tzw urzędasy z minisrerstwa ochrony środowiska, którzy wyciagają kase od lokalnej społeczności nie dając nic w zamian Mętne tłumaczenie,że to wymusi segregacje od nas wszystkich tylko i tylko naszym kosztem .Poprostu niech ochrona środowiska da każdej posesji po 4 pojemniki gratis i problem rozwiąze sie sam aco to wypowiedzi rycha to się mija zprawdą jestem mieszkanką zarnego i ja i moi znajomi nie narzekają na chłopcow MPO CZYLI MPKG, a jak się chce mieć nie smierdzący pojemnik to trzeba onie dbać a nie porostu w niego śr ...c pól litra lizolu nie wiele kosztuje
~simeko 12-10-2007 15:15
jak by mieszkańcy zauważyli że śmietniki simeko mają hamulce to nie mieliby problemu z jeżdżącymi pojemnikami:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group