Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12589
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Śmieciowa wojna

Środa, 10 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 11 października 2007, 14:12
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Śmieciowa wojna
Fot. Jelonka.com
Czy konkurencyjna firma oczyszczania miasta uniesie koszty promocji?

Do 75 złotych z 15 drożeją od przyszłego roku ceny opłat za składowanie nieczystości. To drastyczna podwyżka. Jak mówi Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, nie uda się jej uniknąć, bo równie drastycznie wzrosną koszty działania firm oczyszczających. Jest to spowodowane zmianą rozporządzenia Rady Ministrów.

Tymczasem w Jeleniej Górze w wielu miejscach, gdzie dotychczas stały kubły sygnowane przez MPGK, ich miejsce zajmują pojemniki z napisem SIMEKO, należące do konkurencyjnej spółki, która zobowiązała się, że przez pół roku cen nie będzie podnosiła.

SIMEKO działa już na terenach należących do Związku Gmin Karkonoskich, w innych gminach powiatu jeleniogórskiego oraz bolesławieckiego i lwóweckiego. Wywoziła także śmieci z Jeleniej Góry, ale z niewielkiej jej części. Teraz planuje ekspansję w stolicy Karkonoszy.

- Średni koszt wywozu nieczystości raz w tygodniu z domku, w którym mieszkają trzy osoby, to około 30 złotych – usłyszeliśmy odpowiedź na pytanie o ceny usług. Pojemnik można dzierżawić lub wykupić za około 120 zł na własność.

To jeszcze więcej niż w MPGK, ale od 1 stycznia będzie to połowa ceny proponowanej przez miejską spółkę. SIMEKO, jak wspomnieliśmy, cen nie podniesie.
Michał Kasztelan obawia się, że konkurencja nie podoła kosztom, bo sztuczne zaniżenie cen na pewno się odbije niekorzystnie i na spółce, i na klientach.

Tymczasem nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z usług SIMEKO. Hałdy śmieci piętrzą się z nowiutkich pojemników przy ul. Sudeckiej za urzędem miasta. – W dodatku kubły mają kółka transportowe, co powoduje, że na nierównej powierzchni śmietniki same się przemieszczają – poinformował nas Czytelnik.

Jak zakończy się śmietnikowa wojna? Okaże się za kilka miesięcy.

<b> Winne rozporządzenie </b>
Michał Kasztelan
prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
Informacja dot. zmiany wysokości opłaty z kwoty 15,00 zł na 70,00 zł dotyczy wyłącznie opłaty za składowanie odpadów na składowisku płaconej do Urzędu Marszałkowskiego przez jego zarządcę.
Dotychczasowa opłata wynosząca do końca br. 15,71 zł/tona , z dniem 1 stycznia 2008 roku zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2007 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. Ustaw nr 106 z 2007 r. poz. 723) wyniesie 75,00 zł/tona.
Opłata ta jest elementem kosztów wywozu, wpływającym bezpośrednio na wysokość ceny.
Ostateczna wartość podwyżki dla operatorów przewożących odpady na składowisko ustalą ich zarządcy, po tym operatorzy cenę dla mieszkańców.
Pragnę jeszcze dodać, że dawno minęły czasy kiedy MPGK Sp. z o. o. była mononopolistą na jeleniogórskim rynku usług i robót komunalnych. Od lat wszystkie zlecenia uzyskujemy na wolnym rynku, w tym w drodze przetargów. Dotyczy to także robót i usług finansowych przez Miasto Jelenia Góra. Spółka nie otrzymuje żadnych dotacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
912
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group