Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 10660
Zalogowanych: 109
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Smaczna powtórka z wielkanocnej uczty

Poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 7:35
Aktualizacja: Wtorek, 21 kwietnia 2009, 7:39
Autor: rylit
REGION: Smaczna powtórka z wielkanocnej uczty
Fot. rylit
Stoły zastawione wielkanocnymi smakołykami pobudzały apetyt wielu gości, którzy wczoraj odwiedzili Pałac Łomnica. Zabytek po raz kolejny stał się areną tzw. Małej Wielkanocy, imprezy nie tylko dla smakoszy, której istnienie na trwałe wpisało się kalendarz smacznych wydarzeń Kotliny Jeleniogórskiej.

Radość ze zmartwychwstania Chrystusa według starych tradycji nie kończyła się w niedzielę Wielkanocną ale trwała jeszcze przez tydzień, a ostatnim dniem, w którym rodzina zasiadała do stołu była niedziela przewodnia, czyli pierwsza niedziela po świętach. Zjadano wtedy wszystko co zostało z przygotowanych potraw nie dzieląc się jajkiem.

Do dawnej tradycji nawiązał etnolog Henryk Dumin. Mała Wielkanoc przekształciła się w formę konkursu na tradycyjne potrawy wielkanocne i wystrój stołu świątecznego. To już kolejna, 25. impreza konkursowa organizowana w naszym regionie.

Tradycyjnym miejscem organizacji tej imprezy jest Pałac Łomnica, własność Elżbiety i Urlicha von Kusterów, ludzi otwartych na różne tradycje ludowe. W tym roku w zabytkowych pomieszczeniach pałacu zagościło dziewięć zespołów konkursowych z terenu Dolnego Śląska i sąsiadujących landów niemieckich.

Każdy z zespołów przygotował w formie stołu świątecznego swoją ofertę na konkurs tradycyjnych potraw wielkanocnych przygotowanych zgodnie z dawną tradycją. Konkurowały ze sobą „Ocice” z gminy Bolesławiec, „Bogdanki” z Mirska, „Cisowianki” z Henrykowa, „Jarzębina” ze Skorzenic, Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa, „Gościszowianki” z Gościszowa i Koło Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic oraz zespół „Pojana” z Piławy Dolnej, który wystąpił gościnnie.

Oceny wyglądu stołów, smaku i oryginalności potraw dokonywało jury pod przewodnictwem Henryka Dumina, etnologa. Wśród jurorów znaleźli się poza tym Krzysztof Kucharski, dziennikarz Polski Gazety Wrocławskiej, Ireneusz Wojaczyn z restauracji Arkadia oraz Paweł Jasiński z Pałacu Wojanów.

Również wszyscy przybyli goście po nabyciu talonów mogli spróbować i ocenić smak potraw niespotykanych już dziś na naszych stołach. Trzeba by mieć co najmniej kilka żołądków, aby spróbować tych wszystkich smakowitości. Pocieszający jest fakt, że te tradycje nie wygasną tak szybko bo w imprezie wzięło udział wielu bardzo młodych ludzi, którzy przejmują te obrzędy po swoich rodzicach czy starszych kolegach. Dzięki nim jest duża szansa, że kiedyś następne pokolenia będą mogły wziąć udział w podobny

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
679
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group