Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6112
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Smaczna powtórka z wielkanocnej uczty

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 7:35
Aktualizacja: Wtorek, 21 kwietnia 2009, 7:39
Autor: rylit
Fot. rylit
Stoły zastawione wielkanocnymi smakołykami pobudzały apetyt wielu gości, którzy wczoraj odwiedzili Pałac Łomnica. Zabytek po raz kolejny stał się areną tzw. Małej Wielkanocy, imprezy nie tylko dla smakoszy, której istnienie na trwałe wpisało się kalendarz smacznych wydarzeń Kotliny Jeleniogórskiej.

Radość ze zmartwychwstania Chrystusa według starych tradycji nie kończyła się w niedzielę Wielkanocną ale trwała jeszcze przez tydzień, a ostatnim dniem, w którym rodzina zasiadała do stołu była niedziela przewodnia, czyli pierwsza niedziela po świętach. Zjadano wtedy wszystko co zostało z przygotowanych potraw nie dzieląc się jajkiem.

Do dawnej tradycji nawiązał etnolog Henryk Dumin. Mała Wielkanoc przekształciła się w formę konkursu na tradycyjne potrawy wielkanocne i wystrój stołu świątecznego. To już kolejna, 25. impreza konkursowa organizowana w naszym regionie.

Tradycyjnym miejscem organizacji tej imprezy jest Pałac Łomnica, własność Elżbiety i Urlicha von Kusterów, ludzi otwartych na różne tradycje ludowe. W tym roku w zabytkowych pomieszczeniach pałacu zagościło dziewięć zespołów konkursowych z terenu Dolnego Śląska i sąsiadujących landów niemieckich.

Każdy z zespołów przygotował w formie stołu świątecznego swoją ofertę na konkurs tradycyjnych potraw wielkanocnych przygotowanych zgodnie z dawną tradycją. Konkurowały ze sobą „Ocice” z gminy Bolesławiec, „Bogdanki” z Mirska, „Cisowianki” z Henrykowa, „Jarzębina” ze Skorzenic, Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” ze Zbylutowa, „Gościszowianki” z Gościszowa i Koło Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic oraz zespół „Pojana” z Piławy Dolnej, który wystąpił gościnnie.

Oceny wyglądu stołów, smaku i oryginalności potraw dokonywało jury pod przewodnictwem Henryka Dumina, etnologa. Wśród jurorów znaleźli się poza tym Krzysztof Kucharski, dziennikarz Polski Gazety Wrocławskiej, Ireneusz Wojaczyn z restauracji Arkadia oraz Paweł Jasiński z Pałacu Wojanów.

Również wszyscy przybyli goście po nabyciu talonów mogli spróbować i ocenić smak potraw niespotykanych już dziś na naszych stołach. Trzeba by mieć co najmniej kilka żołądków, aby spróbować tych wszystkich smakowitości. Pocieszający jest fakt, że te tradycje nie wygasną tak szybko bo w imprezie wzięło udział wielu bardzo młodych ludzi, którzy przejmują te obrzędy po swoich rodzicach czy starszych kolegach. Dzięki nim jest duża szansa, że kiedyś następne pokolenia będą mogły wziąć udział w podobny

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

piipi 20-04-2009 10:35
...papierowe talerzyki,plastikowe kubeczki.~DLACZEGO...kobieta na zdj.nr.11 ma nomalny talerzyk ?.TO jest STRASZNIE niesprawiedliwe.
piipi 20-04-2009 10:42
...*DZIEKI Elisabeth von Küster .."nasze" palace otrzymaly trzecie zycie.ONA jest Dobrym Duszkiem naszego regionu !.
~DJ_Zabytek 20-04-2009 13:37
V Kolumna ?
~galla 20-04-2009 16:10
kto pozarl za darmo to sie wie a kto dostal zarelko w prezencie to tez sie wie
~ 20-04-2009 16:11
Z ciebie jest -zabytek- kolumna!
diablica 20-04-2009 22:51
piipi - pewnie spod lady ma ten talerzyk...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group