Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 11343
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Śledztwo w sprawie internetowych oszustów

Środa, 28 marca 2018, 8:08
Aktualizacja: Czwartek, 29 marca 2018, 6:54
Autor: WAC
Jelenia Góra: Śledztwo w sprawie internetowych oszustów
Fot. Użyczone
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nadzoruje śledztwo w sprawie grupy przestępczej dokonującej oszustw przy sprzedaży pojazdów na portalach internetowych.

Jak ustalili śledczy, członkowie grupy przestępczej w 2016 i na początku 2017 roku zamieszczali w popularnych polskich i zagranicznych serwisach internetowych ogłoszenia o sprzedaży pojazdów, w tym samochodów osobowych, autokarów, maszyn budowlanych, rolniczych i innych. Następnie, od potencjalnych kupców pobierali zaliczki w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W rzeczywistości, przestępcy nie dysponowali pojazdami, ogłoszenia o sprzedaży których zamieszczali w sieci.

Kolejne osoby oszuści nabrali proponując im swoje pośrednictwo przy sprzedaży maszyny budowlanej, pojazdu typu kamper i dwóch autokarów. - Przestępcy wyszukali oferty sprzedaży takich pojazdów – opowiada rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Następnie proponowali właścicielom pomoc w ich sprzedaży. Zainteresowani klienci oglądali pojazdy na miejscu, u ich właścicieli. Po podjęciu decyzji o zakupie przelewali należność na rachunek bankowy wskazany przez sprawców. Niestety pojazdy nigdy do nich nie trafiły, podobnie jak zapłacone przez nich kwoty nie były przekazywane właścicielom maszyn. Pokrzywdzeni w ten sposób zostali obywatel Holandii, obywatel Niemiec oraz dwie firmy z Polski i Rumunii. Sprawcy uzyskali od oszukanych łącznie blisko 1 milion 270 tysięcy złotych – podsumowuje rzecznik.

- W śledztwie zatrzymano i przedstawiono zarzuty 13 osobom. Procederem kierował Bartosz C., który usłyszał zarzuty popełnienia łącznie 21 czynów, w tym kierowania grupą przestępczą, a także popełnienia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami 20 oszustw na szkodę 21 osób. Łączna kwota strat powstałych w wyniku przestępstw przekracza 1,4 mln zł. Wobec dwóch podejrzanych, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zastosowano areszt tymczasowy, zamieniony jednak przez sąd na poręczenie majątkowe, w wysokości odpowiednio po 100 tys. zł i 150 tys. zł. Wobec pozostałych podejrzanych, prokurator zastosował inne środki zapobiegawcze, w tym dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10. lat – dodaje prokurator Tomasz Czułowski.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze w związku z prowadzonym postępowaniem zabezpieczyła minie podejrzanych o wartości 660 tys. zł. oraz kryptowalutę w postaci 8 Bitcoinów, która jak ustalono została nabyta za pieniądze uzyskane z popełnionych oszustw. Na zarządzenie prokuratora, 22 marca Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu dokonał sprzedaży zabezpieczonej kryptowaluty, uzyskując kwotę ponad 237 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Oddanych
głosów
7
Tak
43%
Nie
29%
Ciężko powiedzieć
29%
Nie interesuję się polityką
0%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group