Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5895
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sławomir N. nie stawił się do prokuratury

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 2 grudnia 2018, 6:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 grudnia 2018, 6:22
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. prokuratura
W środę (28.11) szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir N. miał usłyszeć zarzuty, ale drugi raz nie stawił się na przesłuchanie w jeleniogórskiej prokuraturze prowadzącej postępowanie. Jego obrońca złożył kolejny wniosek o zmianę terminu. Wyznaczono go na poniedziałek (3.12) w samo południe.

Zarzuty dotyczą nieprawidłowości do jakich dochodziło w 2013 roku przy kontraktowaniu usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia z jedną z warszawskich klinik.

- Prowadzenie powyższego śledztwa zostało powierzone Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze decyzją Prokuratury Krajowej w dniu 3 marca 2017 roku – wyjaśnia Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. - Wówczas Prokuratura Krajowa przekazała Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze akta zakończonego umorzeniem śledztwa prowadzonego poprzednio przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie dotyczącego przyjęcia w końcowym okresie 2013 roku korzyści majątkowej w kwocie 50.000 zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia przy kontraktowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia usług w zakresie okulistycznego leczenia szpitalnego, to jest o przestępstwo z art. 228 § 1 kk. Przekazano także akta postępowania sprawdzającego prowadzonego poprzednio przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście dotyczącego przekroczenia uprawnień przez dyrektora Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia polegającego na zawarciu w dniu 31 grudnia 2013 roku aneksu do umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki z jedną z warszawskich klinik świadczących usługi medyczne w zakresie okulistyki, to jest o przestępstwo z art. 231 § 1 kk, zakończonego odmową wszczęcia śledztwa. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze otrzymała te akcja w celu ich podjęcia i kontynuowania ich prowadzenia. Pierwsze ze wskazanych wyżej postępowań, pierwotnie zakończone zostało wydaniem w dniu 22 grudnia 2014 roku postępowania o umorzeniu śledztwa z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających fakt popełnienia czynu zabronionego. Postępowanie sprawdzające w zakresie czynu z art., 231 § 1 kk zakończone zostało wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa wobec stwierdzenia, że czyn nie wypełniał znamion czynu zabronionego. Przeprowadzona przez Prokuraturę Krajową analiza akt wskazanych postępowań wykazała, że ich zakończenie było przedwczesne, albowiem w dalszym ciągu wyjaśnienia wymagało szereg okoliczności, dla ustalenia których niezbędne było przeprowadzenie dalszych czynności procesowych.
- Wskazano nadto, że dla wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, zasadne będzie łączne rozpoznanie obu spraw w ramach jednego postępowania przygotowawczego. Do prowadzenia sprawy wyznaczono Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze ze względu na dobro śledztwa, w związku ze znacznym obciążeniem właściwej miejscowo jednostki. Przeprowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze dowody wykazały, że przestępstwa przekroczenia uprawnień wskutek czego inny podmiot odniósł korzyść majątkową dopuścili się Adam T. - ówczesny dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz Sławomir N. były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – dodaje prokurator T. Czułowski.

30 marca 2018 roku Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze złożył wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Sławomira N. Za pośrednictwem Prokuratora Generalnego wniosek został skierowany do Marszałka Sejmu 12 kwietnia 2018 roku. 15 maja 2018 roku Sławomir N. skierował do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu.

- Przystąpienie do czynności procesowych z udziałem posła na Sejm Rzeczypospolitej było możliwe dopiero po formalnym uwzględnieniu zrzeczenia się immunitetu przez Sejm – wyjaśnia Tomasz Czułowski. - Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie zostało wyznaczone na 4 października 2018 roku. Informacja Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o zrzeczeniu się immunitetu przez Sławomira N. wpłynęła do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze 22 października 2018 roku – dodaje T. Czułowski.

8 listopada 2018 roku skierowano do podejrzanego Sławomira N. wezwanie do stawiennictwa w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze i wyznaczono termin na 27 listopada 2018 roku.

- Wezwanie zostało skutecznie doręczone. Przy wyznaczaniu daty przesłuchania uwzględniono terminy posiedzeń sejmowych, w których winien uczestniczyć poseł – informuje prokurator T. Czułowski. - 21 listopada 2018 roku obrońca podejrzanego Sławomira N. wniósł o zmianę terminu przesłuchania, prosząc przy tym o uwzględnienie załączonego terminarza zajęć i obowiązków swojego klienta. 22 listopada 2018 roku skierowano do podejrzanego oraz jego obrońcy kolejne wezwanie do stawiennictwa w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze na dzień 28 listopada 2018 roku, ale 27 listopada 2018 roku obrońca Sławomira N. złożył kolejny wniosek o zmianę terminu przesłuchania wskazując, że jego klient 28 listopada 2018 roku ma zaplanowane inne obowiązki, o czym wcześniej nie poinformował. Okoliczności wskazane we wniosku nie stanowiły podstaw usprawiedliwiających niestawiennictwo, wobec czego nie został on uwzględniony. W środę (28 listopada 2018 roku) w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze stawił się jedynie obrońca podejrzanego, wnosząc o wyznaczenie kolejnego, już trzeciego terminu czynności procesowych z udziałem jego klienta. Termin został wyznaczony na poniedziałek na godz. 12.00 – dodaje prokurator.

Twoja reakcja na artykuł?

5
45%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
55%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Mirecki.w. 2-12-2018 8:41
oto mamy przyklad prawa obowiazujacego w Polsce sa rowni rowniejsi i nietykalni i calkowicie bezkarni a w/g Konstytucji i k.K. SA WSZYSCY ROWNI wobec prawa. Wiec kto lamie te prawa i obowiazki Wymiar Sprawiedliwosci i Sady oraz Rzad bo panstwo Polskie jest TYMCZASOWE..
~jakitaki 4-12-2018 23:20
do: ~Mirecki.w. (8:41)
jak się okazuje jeleniogórska prokuratura zajmuje się sprawą, której żadna inna podjąć się nie chciała? :) prawdopodobnie mamy wybitnych spolegliwych prokuratorów, którzy najwyraźniej liczą na awans, dzięki wsparciu Ziobry i PiSu. Ważne by udało się zmontować jakiś akt oskarżenia na N.... Nieważne, że bezpodstawny i nieuzasadniony, przecież nie o sprawiedliwość chodzi, tylko o to by był cyrk.
~Lol 2-12-2018 10:59
PIS musi odejść, aby było jak było, czyli POtargowica mogła dalej kraść.
~Sanescobar 2-12-2018 11:53
do: ~Lol (10:59)
Przestań pić nalewki za pińcet plus i popatrz matole co dziś się wyrabia.Afera goni aferę.Przez same tylko Skoki podatnik zabulił kilka miliardów
~Sanescobar 2-12-2018 11:49
Kolejne odwracanie kota ogonem od mega afer typu Skok i KNF
~Martinezjg 2-12-2018 12:22
Najpewniej wezwanie wysłała P. Aleksandra P-T czyli najzdolniejsza Prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze :) a efekt jak zwykle...
~Stach 2-12-2018 14:57
A co byłoby gdyby tak normalny człowiek oznajmił prokuraturze że ma inne zajęcia i nie ma czasu stawić się w wyznaczanych terminach do prokuratury w charakterze podejrzanego bo w takiej chyba roli z przywódców PO występuje. Normalny człowiek w obrączkach byłby doprowadzony a Pan N .. zrobi jeszcze szoł medialny . Podziwiam USA za równość traktowania przez wymiar sprawiedliwości . Tam nie ma świętych krów.
~Mirecki.w. 2-12-2018 16:07
do Stacha a ile lat czekal na extradykcje z USA szef KNF az nastapilo przedawninie iteraz cisza w TV
~Stach 2-12-2018 16:56
do: ~Mirecki.w. (16:07)
A co ma jakaś ekstradycja do wezwania do prokuratora w kraju. A jeżeli chodzi o równość wobec prawa to Polański do tej pory boi się stanąć przed wymiarem sprawiedliwości w USA. Ponadto kiedyś chyba nie było KNF , coś ci się pomerdało.
~Dj 2-12-2018 16:23
Złożyć wniosek o areszt i PO problemie, pan będzie na miejscu na wezwanie prokuratury, dlaczego posła osobę pobliczna nie przedstawia się nazwiskiem.
~alexpand58 2-12-2018 19:09
do: ~Dj (16:23)
Bo zawsze tak podają. Np. Andrzej D. , Zbigniew Z. , Jarosław K. , Krystyna P., Antoni M., Beata S. , Beata K., Ryszard T., Mariusz B., itd. Paniatna?
~alexpand58 2-12-2018 19:06
Bo właściciel Prokuratury z PIS-u , skazany prawomocnie za kłamstwa Ziobro chce zniszczyć opozycję na fałszywych oskarżeniach. To już robią od 3 lat. Skoro w Warszawie jedno postępowanie umorzono z braku znamion czynu zabronionego a w drugim odmówiono jego wszczęcia śledztwa, to powinno wystarczyć. Lecz Ziobro naciska na Prokuratury by szukali dziury w całym. Przy okazji nadal kompromituje opozycję.
~jan 2-12-2018 20:52
POtargowice najbardziej boli : 1) Dla ludzi: - 500+ - obniżenie wieku emerytalnego - likwidacja gimnazjum - zniesienie przymusu szkolnego dla 6-latków 2) Dla sprawiedliwości: - obniżenie wysokich emerytur esbeków - ograniczenie odpraw w firmach państwowych -wprowadzenie podatku bankowego - ściganie białych kołnierzyków wyłudzających np VAT 3) Dla gospodarki: najniższe bezrobocie od 1989-awans Polski w światowym rankingu PKB obniżenie o około 2proc. publicznego do PKB ( przez 8lat PO dług urósł ponad 10 proc) uszczelnienie VAT 4) Dla bezpieczeństwa: - powstanie WOT - amerykańskie wojska NATO w Polsce - udany szczyt NATO w Polsce.
~ 3-12-2018 10:57
do: ~jan (20:52)
Co ty jarasz?!
~jan 3-12-2018 13:22
do: ~ (10:57)
Noszę moherowy beret.
~qs 3-12-2018 14:46
Z ustaleń śledztwa wynika, że gdy we wrześniu 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zerwał umowę z nieuczciwą kliniką, Neumann podejmował w jej interesie liczne bezprawne działania. Interweniował u prezes NFZ i dyrektora Mazowieckiego Oddziału Funduszu. Zlecił też podległym sobie pracownikom wadliwą interpretację przepisów, która miała być uzasadnieniem dla kontynuowania współpracy z lecznicą pobierającą od pacjentów nienależne opłaty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group