Niedziela, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 8916
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sławomir N. nie stawił się do prokuratury

Niedziela, 2 grudnia 2018, 6:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 grudnia 2018, 6:22
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Sławomir N. nie stawił się do prokuratury
Fot. prokuratura
W środę (28.11) szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir N. miał usłyszeć zarzuty, ale drugi raz nie stawił się na przesłuchanie w jeleniogórskiej prokuraturze prowadzącej postępowanie. Jego obrońca złożył kolejny wniosek o zmianę terminu. Wyznaczono go na poniedziałek (3.12) w samo południe.

Zarzuty dotyczą nieprawidłowości do jakich dochodziło w 2013 roku przy kontraktowaniu usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia z jedną z warszawskich klinik.

- Prowadzenie powyższego śledztwa zostało powierzone Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze decyzją Prokuratury Krajowej w dniu 3 marca 2017 roku – wyjaśnia Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. - Wówczas Prokuratura Krajowa przekazała Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze akta zakończonego umorzeniem śledztwa prowadzonego poprzednio przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie dotyczącego przyjęcia w końcowym okresie 2013 roku korzyści majątkowej w kwocie 50.000 zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia przy kontraktowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia usług w zakresie okulistycznego leczenia szpitalnego, to jest o przestępstwo z art. 228 § 1 kk. Przekazano także akta postępowania sprawdzającego prowadzonego poprzednio przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście dotyczącego przekroczenia uprawnień przez dyrektora Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia polegającego na zawarciu w dniu 31 grudnia 2013 roku aneksu do umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki z jedną z warszawskich klinik świadczących usługi medyczne w zakresie okulistyki, to jest o przestępstwo z art. 231 § 1 kk, zakończonego odmową wszczęcia śledztwa. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze otrzymała te akcja w celu ich podjęcia i kontynuowania ich prowadzenia. Pierwsze ze wskazanych wyżej postępowań, pierwotnie zakończone zostało wydaniem w dniu 22 grudnia 2014 roku postępowania o umorzeniu śledztwa z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających fakt popełnienia czynu zabronionego. Postępowanie sprawdzające w zakresie czynu z art., 231 § 1 kk zakończone zostało wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa wobec stwierdzenia, że czyn nie wypełniał znamion czynu zabronionego. Przeprowadzona przez Prokuraturę Krajową analiza akt wskazanych postępowań wykazała, że ich zakończenie było przedwczesne, albowiem w dalszym ciągu wyjaśnienia wymagało szereg okoliczności, dla ustalenia których niezbędne było przeprowadzenie dalszych czynności procesowych.
- Wskazano nadto, że dla wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, zasadne będzie łączne rozpoznanie obu spraw w ramach jednego postępowania przygotowawczego. Do prowadzenia sprawy wyznaczono Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze ze względu na dobro śledztwa, w związku ze znacznym obciążeniem właściwej miejscowo jednostki. Przeprowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze dowody wykazały, że przestępstwa przekroczenia uprawnień wskutek czego inny podmiot odniósł korzyść majątkową dopuścili się Adam T. - ówczesny dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz Sławomir N. były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – dodaje prokurator T. Czułowski.

30 marca 2018 roku Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze złożył wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Sławomira N. Za pośrednictwem Prokuratora Generalnego wniosek został skierowany do Marszałka Sejmu 12 kwietnia 2018 roku. 15 maja 2018 roku Sławomir N. skierował do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu.

- Przystąpienie do czynności procesowych z udziałem posła na Sejm Rzeczypospolitej było możliwe dopiero po formalnym uwzględnieniu zrzeczenia się immunitetu przez Sejm – wyjaśnia Tomasz Czułowski. - Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie zostało wyznaczone na 4 października 2018 roku. Informacja Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o zrzeczeniu się immunitetu przez Sławomira N. wpłynęła do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze 22 października 2018 roku – dodaje T. Czułowski.

8 listopada 2018 roku skierowano do podejrzanego Sławomira N. wezwanie do stawiennictwa w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze i wyznaczono termin na 27 listopada 2018 roku.

- Wezwanie zostało skutecznie doręczone. Przy wyznaczaniu daty przesłuchania uwzględniono terminy posiedzeń sejmowych, w których winien uczestniczyć poseł – informuje prokurator T. Czułowski. - 21 listopada 2018 roku obrońca podejrzanego Sławomira N. wniósł o zmianę terminu przesłuchania, prosząc przy tym o uwzględnienie załączonego terminarza zajęć i obowiązków swojego klienta. 22 listopada 2018 roku skierowano do podejrzanego oraz jego obrońcy kolejne wezwanie do stawiennictwa w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze na dzień 28 listopada 2018 roku, ale 27 listopada 2018 roku obrońca Sławomira N. złożył kolejny wniosek o zmianę terminu przesłuchania wskazując, że jego klient 28 listopada 2018 roku ma zaplanowane inne obowiązki, o czym wcześniej nie poinformował. Okoliczności wskazane we wniosku nie stanowiły podstaw usprawiedliwiających niestawiennictwo, wobec czego nie został on uwzględniony. W środę (28 listopada 2018 roku) w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze stawił się jedynie obrońca podejrzanego, wnosząc o wyznaczenie kolejnego, już trzeciego terminu czynności procesowych z udziałem jego klienta. Termin został wyznaczony na poniedziałek na godz. 12.00 – dodaje prokurator.

Twoja reakcja na artykuł?

5
45%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
55%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1634
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Aktualności
Dziury na Zabobrzu – artyści przewracają się w grobach
 
Piłka nożna
Awans Karkonoszy i piękny, okrągły jubileusz!
 
Aktualności
Wójt dementuje plotki
 
Kultura
Jak zrobić zdjęcia kolodionowe
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group