Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 7385
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Skarpa, eskarpe, scarp... w Karpaczu

Wtorek, 16 lipca 2013, 8:07
Aktualizacja: Środa, 17 lipca 2013, 7:22
Autor: UM Karpacz, TUP
Region: Skarpa, eskarpe, scarp... w Karpaczu
Fot. Archiwum UM Karpacz
W sobotę (13 lipca) w Karpaczu odbyły się ostatnie z cyklu spotkań dotyczących nowej koncepcji zagospodarowania centrum Karpacza wraz z jego najważniejszym elementem – nowym reprezentacyjnym deptakiem. Recenzenci prac wybrali Skarpę. Teraz prace ocenią mieszkańcy Karpacza i turyści – plansze z koncepcjami staną na wyłączonej z ruchu ul. Konstytucji 3 Maja, w miejscu... nowego deptaka.

Wstępne koncepcje zaprezentowane zostały podczas spotkania 21 czerwca br. Uczestniczący w nim mieszkańcy i przedsiębiorcy z Karpacza mogli zgłaszać ostatnie uwagi do koncepcji. Następnie cztery zespoły specjalistów, na podstawie zebranych informacji, dopracowywały własne projekty.

- Nie było jednego faworyta i choć jako recenzenci wskazywaliśmy na jedną pracę, w każdym projekcie są elementy warte uwagi, wyjątkowe, które nas inspirują - powiedział podsumowując cały cykl warsztatów Robert Futerhendler, były architekt miejski Karpacza. Prace oceniane były przez Zarząd i ekspertów Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz specjalistów od projektowania przestrzeni publicznych.

Na takie zmiany Karpacz czekał kilkadziesiąt lat, co zgodnie potwierdzali obecni na spotkaniu przedstawiciele władz miasta, m.in. burmistrz Bogdan Malinowski. - Trzydzieści lat czekaliśmy na to, aby ten deptak powstał i mam nadzieję, że uda się projekt bardzo szybko zrealizować – stwierdził. Dziękując projektantom i mieszkańcom za zaangażowanie, burmistrz Malinowski dodał: Cieszyłbym się, gdyby projektanci mogli w jak najszybszym czasie zobaczyć swoje prace w przestrzeni deptaka - ławki, rozwiązania komunikacyjne i małą architekturę.
Kolejnym krokiem, ale najważniejszym, po konsultacjach z mieszkańcami i turystami oraz stworzeniem ostatecznego projektu, jest pozyskanie częściowego finansowania ze środków Unii Europejskiej.

W opinii urbanistów i architektów, projekty miały bardzo wysoki stopień szczegółowości i właściwie każdy z nich jakością dorównywał pracom przygotowywanym na konkursy urbanistyczne.

Powołany przez wrocławski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich - współorganizatora cyklu warsztatów - zespół recenzentów musiał ocenić prace i wskazać rekomendację. Najwięcej pozytywnych ocen otrzymał zespół nr 2 (Paweł Cichoński, Anna Smolińska, Tomasz Smoliński, Katarzyna Ganowska), który przygotował projekt wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu, jego spadki, skały i górzystość, zarówno w przestrzeni samego deptaka, jak i całego centrum. Podkreślano, że naturalne skarpy należy adaptować, korzystać z nich, a nie je niwelować.

Zdaniem zespołu recenzentów, na uwagę zasługuje to, że zespół ma pomysł na deptak – tak zaprojektowana przestrzeń tętni życiem. Potwierdza to jeden z recenzentów, Paweł Hawrylak: Największym atutem tej pracy jest odwaga i konsekwencja. Bardzo ważna jest spójność w podkreślaniu górskiego charakteru i używanie wszelkich różnic w terenie.

Zespół rekomendował bowiem przystosowanie wszelkich naturalnych miejsc (skarpy) do tworzenia otwartej przestrzeni publicznej, m.in stopniowanie drewnianych podestów do odpoczynku turystów, ale także jako naturalnej trybuny do oglądania imprez odbywających się w przestrzeni deptaka. Włodzimierz Szostek, urbanista, wieloletni działacz i prezes stowarzyszeń urbanistów i architektów, dodał: wskazano tu skarpę jako formę, która powinna stać u podstaw kreacji nowych elementów zagospodarowania oraz przekształcania terenu. Jednocześnie przyjęto, że deptak w całym swoim ciągu potrzebuje jednego czytelnego motywu przewodniego, wiążącego „przestrzenie materialne i niematerialne”. Zespół oparł zatem swoją koncepcję na pomarańczowej linii, której nieregularny przebieg podkreślać będzie górzysty teren, a dodatkowo stanowić będzie oś atrakcji w ramach deptaka (podzielenie centrum na strefy tematyczne). W punktach widokowych linia ma, w zamyśle projektantów, wystawać ponad posadzkę deptaka tworząc „bramy widokowe” wskazujące idealne miejsce obserwacji i nakierowując turystów na ciekawe widoki.

Choć powstały już cztery finalne niezależne koncepcje, proces projektowania deptaka jeszcze się nie zakończył. Przygotowane przez zespoły projekty zostaną wkrótce wystawione na głównej ulicy Karpacza celem zapoznania mieszkańców, turystów i potencjalnych inwestorów. Następnie odbędzie się otwarte głosowanie przed stworzeniem ostatecznego projektu deptaka. Robert Futerhendler podkreślał jednak, że Karpacz już wygrał. Karpacz dojrzał - uświadomiliśmy sobie, że, co jest najtańsze, z reguły jest najgorsze. Dobrze więc, że tym razem postawiono na taką otwartość w projektowaniu, zaproszono zespoły specjalistów, którzy stworzyli różnorodne koncepcje. Mamy wiele jakościowych pomysłów, a nie jeden projekt narzucony z góry przez władze miasta. Cieszy, że propozycje są odpowiedzią na oczekiwania samych mieszkańców. W każdej z koncepcji znalazły się bowiem pomysły zgłoszone przez mieszkańców i turystów. Teraz czas na głosowanie.

Prace przygotowywały 4 niezależne zespoły specjalistów:

ZESPOŁ NR 1
Elżbieta Szopińska – dendrolog
Anna Gilowska – architekt krajobrazu
Janusz Pulikowski – architekt
Daniel Skarżyński – architekt krajobrazu

ZESPÓŁ NR 2
Paweł Cichoński – urbanista, architekt
Anna Smolińska – urbanista, architekt
Tomasz Smoliński – urbanista
Katarzyna Ganowska - urbanista

ZESPÓŁ NR 3
Angelika Kuśmierczyk – Jędrzak – architekt krajobrazu
Margareta Jarczewska – architekt
Michał Błach – architekt krajobrazu
Filip Jędrzak – urbanista

ZESPÓŁ NR 4
Wawrzyniec Zipser – katedra gospodarki przestrzennej PWR
Paweł Pach – katedra urbanistyki PWR
Piotr Michniewicz – student PWR
Hanna Kubicka – studentka PWR

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
140
Coraz lepiej
26%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
40%
Nie najlepiej
14%
Wciąż fatalnie
20%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group