Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11294
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sekrety Jeleniej Góry. Pójdźmy wszyscy do Groty Betlejemskiej

Sobota, 24 grudnia 2011, 8:13
Aktualizacja: Niedziela, 25 grudnia 2011, 9:30
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Sekrety Jeleniej Góry. Pójdźmy wszyscy do Groty Betlejemskiej
Fot. Agrafka
W Parku Paulinum, na Górze Krzyżowej znajduje się zespół skalny z ukrytą wewnątrz pieczarą, która w 1999 r. została nazwana Grotą Betlejemską. W noc Bożego Narodzenia, po pasterce siostra Ewa Cyganek wraz z harcerzami będą kolędować właśnie przy tejże grocie.

Na Paulinum przy drodze do pałacu, po lewej stronie znajduje się zespół skalny z ukrytą wewnątrz grotą. Pierwsze kolędowanie po Mszy św. Pasterskiej odbyło się 25. grudnia 1999 roku. Pomysłodawczynią utworzenia w tym magicznym miejscu Groty Betlejemskiej jest siostra Ewa Cyganek, która posługuje przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.. W każdą niedzielę maja i czerwca od 15.00 do 16.00 można nawiedzić Grotę Betlejemską, aby odmówić koronkę do Bożego Miłosierdzia, rozważać tajemnice Różańca św. lub pobyć w ciszy i po prostu pomodlić się.

Pałac otacza rozległy park z ciekawymi zespołami skalnymi. Pierwsze wzmianki o dobrach paulińskich pochodzą z 1655 roku i są związane z przybyciem jezuitów do Jeleniej Góry. U podnóża góry znajdował się folwark jezuicki, a zakonnicy ustawili na szczycie wzgórza krzyż, do którego pielgrzymowało wiele osób. Możliwe, że już w tamtych czasach grota pełniła funkcję religijną. Przed wojną Niemcy zamieścili w niej witraż, który nie przetrwał do naszych czasów.

Aktualnie w grocie znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem Jezus, różaniec, drewniany żłobek z siankiem, choinka a także ołtarza zbudowany z kamienia przy prawej ścianie skalnej. Dzięki zabiegom siostry Ewy Cyganek udało się wstawić nowy witraż przedstawiający Jezusa Chrystusa w szczelinę skalną. W tym roku miejsce to zostało poświęcone przez kapłanów.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
28
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
54%
Nie mam zdania
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group