Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 10175
Zalogowanych: 107
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Scheda po trucicielu

Poniedziałek, 8 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 maja 2006, 13:25
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Scheda po trucicielu
Fot. Skirmisch
Zburzyć, czy zostawić jako atrakcję turystyczną? A może pozwolić na rozkradanie? Ten ostatni sposób jest najtańszy. Na pozostałe nie ma pieniędzy. Chodzi o opuszczoną fabrykę i kominy dawnej Celwiskozy.

Na pewno nie jest to ozdoba stolicy Karkonoszy. Na szczęście od wielu lat już z kominów nie wydobywają się trujące opary, bo Celwiskozę, fabrykę sztucznych włókien, największego truciciela środowiska w Kotlinie Jeleniogórskiej, zlikwidowano w 1989 roku. Ale popadające w ruinę obiekty szpecą okolicę.

Pomysł na zagospodarowanie kominów pojawił się już podczas obrad rady miejskiej. Niektórzy rajcy apelowali o zburzenie tych obiektów. W ten sposób Janowice pozbyły się szpecącego komina nieczynnej papierni. Pojawił się też pomysł wykorzystania kominów Celwiskozy na cele turystyczne. – Na najwyższym można by urządzić wieżę widokową, zamontować windy, aby wwoziły tam zainteresowanych – mówiono.

Póki co żadna z koncepcji nie przeszła. Rozbiórka kominów jest za droga, nie ma też środków na adaptację najwyższego komina dla turystów. Na razie zyski właściciel terenu ma jedynie od operatorów telefonii komórkowej, ponieważ na kominach zainstalowano jej nadajniki.

Szans na realizację nie ma też pomysł uczynienia z dawnej Celwiskozy czegoś w rodzaju muzeum industrialnego. – Na terenach, gdzie kiedyś był przemysł, ale został zlikwidowany, w dawnych fabrykach urządza się takie ekspozycje – argumentują zwolennicy idei i dawni pracownicy zakładu.

Na razie grasują tam złomiarze, którzy już raz doprowadzili do zawalenia się jednej z dawnych hal. Zakład stanowi też przykry widok dla ludzi, którzy jadą pociągiem do Szklarskiej Poręby. Istniał tam kiedyś przystanek Jelenia Góra Celwiskoza. Dziś to ruina.

Jej scenerię wykorzystują miłośnicy paintballu, zabawy polegającej na ostrzeliwaniu się nabojami z farbą za pomocą pneumatycznej broni. Jak na razie to jedyny sensowny pomysł na zagospodarowanie byłego gospodarczego motoru (i truciciela środowiska) Kotliny Jeleniogórskiej.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
236
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
9%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
15%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach
 
Czechy
Wspólna modlitwa ponad granicami – pielgrzymka z Karpacza i Kowar do Małej Upy
 
Aktualności
Pendolino i parking przy PKP
 
Inne wydarzenia
Rajdowcy walczyli na trasie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group