Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 11149
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Samorządowcy w Sanikomie

Niedziela, 5 lipca 2015, 8:47
Aktualizacja: 8:52
Autor: oprac. Mo–Ja Multimedia
Region: Samorządowcy w Sanikomie
Fot. Mo–Ja Multimedia
Na zorganizowanym przez lubawski Sanikom spotkaniu wójtowie i burmistrzowie gmin tworzących Środkowosudecki Region Gospodarki Odpadami rozmawiali także o: uwarunkowaniach prawnych, technologicznych i regionalnych systemu gospodarki odpadami, możliwościach wypełniania przez gminy limitów w zakresie odpadów recyklingowych i BIO.

Szkolenie było okazją do podziękowania za lata współpracy Bogumile Turzańskiej- Chrobak, która kierowała jeleniogórskim oddziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dolnośląscy samorządowcy odwiedzili znajdujące się w Lubawce instalacje: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów i sortownię oraz rekultywowane wysypisko.

W Polsce funkcjonuje już ponad 130 tak zwanych instalacji regionalnych, przybędzie ich jeszcze 100. Zbiórką i przetwarzaniem odpadów w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami zajmuje się lubawskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sanikom. Dziś obsługuje 21 dolnośląskich gmin. W tym celu w Lubawce powstał Zakład Unieszkodliwiana Odpadów, przydatny także dla mieszkańców czeskiego Zaclera. Działa sortownia. W Kamiennej Górze, Jaworze i Pielgrzymce uruchomiono punkty selektywnej zbiórki odpadów, stacje przeładunkowe. Spółka zainwestowała w ekologię ponad 60 mln zł, z czego Unia Europejska dołożyła około 34 mln zł. Teraz za kolejne 12 mln zł rekultywowane są wysypiska w: Lubawce i Czarnym Borze, powstają na nich ścieżki edukacyjne i inne akcje dla turystów. To jednak nie koniec inwestycji i akcji edukacyjnych.

- Z segregacją jest coraz lepiej. Musimy jednak ujednolicić system zbiórki w gminach, edukować mieszkańców, w czym pomagają nam bohaterowie filmów „nieNiepotrzebni”. Ważna jest, wydawać mogłoby się tak błaha, kwestia zgniatania butelek czy składania kartonów. Gminy muszą informować, gdzie mieszkańcy powinni oddawać odpady niebezpieczne: papę, styropian, eternity, szyby. Problemem jest zastawianie autami osobowymi dojazdu do pojemników. Kontenery, zwłaszcza w sezonie grzewczym, są podpalane. Nie może do nich trafiać gorący popiół – mówi prezes lubawskiej spółki Sanikom, Andrzej Wojdyła.

Trudności przysparza zła jakość odpadów zbieranych selektywnie, np. do punktów trafia zniszczony elekt rozłom, a medyczne i niebezpieczne odpady wrzucane są do zmieszanych. Bez udziału mieszkańców może być trudne osiągnięcie przez gminy poziomu recyklingu. Czasu jest coraz mniej, pozostały niespełna 3 lata.

Przed Sanikomem kolejne wyzwania. Spółka musi wciąż podążać za nowymi wymogami: ulepszać stosowane rozwiązania, rozbudowywać linie do zbiórki selektywnej czy uruchamiać kolejne – do podczyszczania i sortowania stłuczki szklanej, demontażu odpadów wielkogabarytowych.

Na zorganizowanym przez lubawski Sanikom spotkaniu wójtowie i burmistrzowie gmin tworzących Środkowosudecki Region Gospodarki Odpadami rozmawiali także o: uwarunkowaniach prawnych, technologicznych i regionalnych systemu gospodarki odpadami, możliwościach wypełniania przez gminy limitów w zakresie odpadów recyklingowych i BIO. Szkolenie było okazją do podziękowania za lata współpracy Bogumile Turzańskiej- Chrobak, która kierowała jeleniogórskim oddziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
168
Tak
12%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
112
Radiowozy na prąd
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
 
Aktualności
Roboty na Wolności
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group