Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 8073
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: “Sakrum natury” Teresy Kępowicz w Králíkach

Wtorek, 8 lipca 2014, 7:36
Aktualizacja: 7:39
Autor: Manu
Region: “Sakrum natury” Teresy Kępowicz w Králíkach
Fot. Teresa Kępowicz
W czwartek (10 lipca) o godz. 17.00 w czeskim Muzeum Miejskim w Králíkach (Velké náměstí 365) będzie miał miejsce wernisaż indywidualnej wystawy malarstwa “Sakrum natury” przygotowanej przez artystkę Teresę Kępowicz, pochodzącą z Karpacza. Ekspozycję oglądać można do 31 sierpnia.

Teresa Kępowicz zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Urodzona w Karpaczu, gdzie mieszka i pracuje, jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1979–84). Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego w pracowni prof. Wilhelma Semaniszyna. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Mariana Wołczuka.

Historyk sztuki Joanna Mielech w katalogu do wystawy “Karkonosze/Krkonoše–malarstwo/malířství” (Praga 2011) napisała: - Symbolizm, utajone treści duchowe, ale także kunszt wykonywania stanowią o bliskości malarstwa Teresy Kępowicz z tradycja dawnego malarstwa. Subtelność dotknięć pędzla artystki nadaje jej pracom charakteru zjawiskowego, podkreśla ulotność przedstawionych momentów z życia natury. Istotne dla wrażenia migotliwości powierzchni płócien, jest malowanie złotem, które w postaci drobnych punktów odbija światło i dodaje obrazom szlachetnego blasku.

- Artystka posiada umiejętność wyobrażenia, czegoś, co wydawałoby się umyka możliwościom malarstwa: zatrzymania w obrazie czasu, chwili, która właśnie przemija. Sztuka Teresy Kępowicz wymaga skupienia. Jej istotą jest próba zwrócenia uwagi, iż ważne procesy natury zdarzają się pośród zwyczajnych widoków, w każdym miejscu na ziemi. Wystarczy tylko wyostrzyć zmysły - czytamy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group