Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2142
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

“Sakrum natury” Teresy Kępowicz w Králíkach

Wiadomości: Region
Wtorek, 8 lipca 2014, 7:36
Aktualizacja: 7:39
Autor: Manu
Fot. Teresa Kępowicz
W czwartek (10 lipca) o godz. 17.00 w czeskim Muzeum Miejskim w Králíkach (Velké náměstí 365) będzie miał miejsce wernisaż indywidualnej wystawy malarstwa “Sakrum natury” przygotowanej przez artystkę Teresę Kępowicz, pochodzącą z Karpacza. Ekspozycję oglądać można do 31 sierpnia.

Teresa Kępowicz zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Urodzona w Karpaczu, gdzie mieszka i pracuje, jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1979–84). Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego w pracowni prof. Wilhelma Semaniszyna. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Mariana Wołczuka.

Historyk sztuki Joanna Mielech w katalogu do wystawy “Karkonosze/Krkonoše–malarstwo/malířství” (Praga 2011) napisała: - Symbolizm, utajone treści duchowe, ale także kunszt wykonywania stanowią o bliskości malarstwa Teresy Kępowicz z tradycja dawnego malarstwa. Subtelność dotknięć pędzla artystki nadaje jej pracom charakteru zjawiskowego, podkreśla ulotność przedstawionych momentów z życia natury. Istotne dla wrażenia migotliwości powierzchni płócien, jest malowanie złotem, które w postaci drobnych punktów odbija światło i dodaje obrazom szlachetnego blasku.

- Artystka posiada umiejętność wyobrażenia, czegoś, co wydawałoby się umyka możliwościom malarstwa: zatrzymania w obrazie czasu, chwili, która właśnie przemija. Sztuka Teresy Kępowicz wymaga skupienia. Jej istotą jest próba zwrócenia uwagi, iż ważne procesy natury zdarzają się pośród zwyczajnych widoków, w każdym miejscu na ziemi. Wystarczy tylko wyostrzyć zmysły - czytamy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~wrocławianin 8-07-2014 18:08
W Karpaczu mieszka mnóstwo zdolnych ludzi. Piękne miasto wspaniałych ludzi! Pozdrawiam
~Paradoks 8-07-2014 22:09
A rządzą nimi ludzie niezdolni. Zdolni Karpaczanie są bierni i bezsilni. A niezdolni bezczelni i bez skrupułów.
~Albo inaczej 8-07-2014 22:14
Niezdolni Karpaczanie są zdolni do wszystkiego...
~do 22:09 9-07-2014 1:12
Masz na myśli burmistrza Malinowskiego? Przecież to jeden z najlepszych samorzadowców w Polsce. Nie przez przypadek wybrano go już na trzecią kadencję. Polecam zapoznanie się z tematem, zamiast uprawiać bezmyslnie malkontenctwo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group