Sobota, 4 kwietnia
Imieniny: Benedykta, Izydora, Wacława
Czytających: 3044
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sądy bardziej przyjazne dla niepełnosprawnych i seniorów

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 16 marca 2020, 10:01
Aktualizacja: Wtorek, 17 marca 2020, 6:40
Autor: KSON
Fot. Archiwum
Od ponad trzech lat Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku monitoruje dostępność osób niepełnosprawnych i seniorów do obiektów wymiaru sprawiedliwości w: Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lubaniu Śl. i Lwówku Śl., których administratorem jest dyrektor miejscowego Sądu Okręgowego.

Szczegółowe zasady dostosowania infrastruktury sądowej sformułowane zostały w publikacji Biura Rzecznika Praw Obywatelskich ”Dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości. Analiza i zalecenia” 2016. Z biuletynu tego wynika, że utrudnienia dla środowiska osób niepełnosprawnych polegają przede wszystkim na stereotypowym postrzeganiu tych osób przez pracowników wymiaru sprawiedliwości, którzy nie zawsze znają rzeczywiste problemy i potrzeby osób z dysfunkcją narządu ruchu, wzroku, słuchu oraz z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną. Istotne są również bariery w zakresie dostępności przestrzennej i architektonicznej, a także w komunikacji społecznej werbalnej, pisemnej i elektronicznej.

W ostatnim czasie przedstawiciele Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku i Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów Ziemi Jeleniogórskiej Stanisław Schubert spotkali się z dyrektorem w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze - Elżbietą Szuflicką – Leszkiewicz.

W trakcie rozmowy podkreślono wyraźnie, że proces dostosowania sądów podległych okręgowi jest tematem szczególnej uwagi Ministerstwa Sprawiedliwości, które na zaplanowane działania przeznacza odpowiednie środki finansowe.

W efekcie podjęto wiele prac inwestycyjnych, do których należą przede wszystkim windy osobowe. Zamontowano je w budynkach sądów w Kamiennej Górze i Lwówku Śl. W ubiegłym roku oddano do użytku windę w Oddziale Jeleniogórskiego Sądu przy ulicy Bankowej. Tam, gdzie nie ma jeszcze windy, rozprawy z udziałem osób niepełnosprawnych odbywają się w salach na parterze. Wokandy elektroniczne przed salami rozpraw wyświetlane są już w powiększonym rozmiarze czcionki. Wszystkie sale rozpraw o powierzchni powyżej 50 metrów kwadratowych wyposażone zostały w system nagłośnienia ułatwiający udział w rozprawie osobom z osłabionym słuchem. Do obsługi osób niesłyszących i głuchoniemych zatrudniani są tłumacze języka migowego. W okolicach sądów tam, gdzie to jest możliwe, wyznaczone są „niebieskie koperty”. Zauważyć trzeba, mówi Mirosława Jośko z SIW-u, że dostęp do sądów w wymienionych wyżej miejscowościach systematycznie poprawia się.

W procesie likwidowania wszelkich barier w obiektach wymiaru sprawiedliwości uczestniczą także inne sądy. Dyrektor Sądu w Wałbrzychu Danuta Kowal potwierdza w rozmowie, że proces dostępu do sądów poprawia się również w subregionie wałbrzyskim. Jak wydaje się, obsługa osób niepełnosprawnych i osób starszych pozostawia jednak wciąż jeszcze wiele do życzenia i wymaga dalszych innowacji. Poza likwidacją barier architektonicznych konieczne są działania i systemowe rozwiązania technologiczne dla osób głuchoniemych, niewidomych, słabowidzących, dla osób starszych, które mają problem na etapie choćby pozyskiwania niezbędnych informacji w sądach. Podobna sytuacja występuje również w pozostałych instytucjach, urzędach i punktach usługowych. Konieczne są do zorganizowania i przeprowadzenia kursy języka migowego i szkolenia warsztatowe w zakresie profesjonalnej kompetentnej obsługi klienta o szczególnych potrzebach i wymaganiach.

Dyrektor Sądu w Jeleniej Górze oczekuje od stron inicjujących postępowanie sądowe, już na etapie zgłoszenia, powiadomienia o tym, że w procesie będą uczestniczyć osoby niepełnosprawne i starsze z precyzyjnym określeniem dysfunkcji. Takie powiadomienie zagwarantuje, że rozprawa odbędzie się w warunkach dostosowanych do potrzeb tych osób.

Warto zaznaczyć, że obecnie - wobec zagrożenia epidemiologicznego - rozprawy wyznaczane są rzadziej, dotyczą tylko spraw najważniejszych i z tego rodzaju świadomością, także w trosce o zdrowie, trzeba się liczyć.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 16-03-2020 12:16
Dziękujemy Zbigniewowi Ziobro za poczynienie inwestycji w sądach. Dzisiaj sądy nie są tylko sprawiedliwe wobec wszystkich ale także przyjaźnie nastawione na niepełnosprawnych klientów. Rząd PO traktował niepełnosprawnych jak zło konieczne. Nie to co rząd PiS!!! Rząd PiS dba o niepełnosprawnych. Sam Jarosław Kaczyński ma ostatnio problem z poruszaniem się i wie jak ważne jest w sparcie osób z problemami narządów ruchu. Jestem szczęśliwy z tego powodu ze w Polsce rządy sprawuje PIS!! Szkoda ze mieszkańcy Jeleniej góry nadal są zapatrzeni w komunę i nie potrafią zdjąć klapek z oczu i uwierzyć ze dobra zmiana działa!!! Ehhh gdyby tylko dało się zorganizować referendum i odwołać Próżniaka... ja w ratuszu widzę tylko 2ch kandydatów: senator Mróz i prezes KARR Papaj. Tylko oni potrafią dźwignąć to miasto z ruiny!!!
~zwykla@baba 16-03-2020 13:32
do: ~Człowiek koń (12:16)
pyt.: Kto to tak ładnie pisze? Zakochany? Zaślepiony? odp.: Nie! To tylko niedojrzały i zagubiony źrebak.
~Dorsz 16-03-2020 12:26
Już myślałem, że Sądy będą jakieś pomyślniejsze dla niepełnosprawnych wyroki wydawać; a tu chodzi jedynie żeby w Okręgówce inwalida nie musiał wdrapywać się do drzwi sądu po schodach.
~ 16-03-2020 12:45
Chabeta jak zwykle piewca pisiorów i bezmówgowców.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group