Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 5020
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sąd nad artystą

Wtorek, 17 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:38
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
JELENIA GÓRA Znanemu malarzowi prokuratura zarzuca przywłaszczenie obrazu swego autorstwa.

Malarz Paweł Trybalski zapewnia, że cała sprawa to tragiczna pomyłka. Jego znajomi, którzy zawiedli go na salę sądową uważają, że ich oszukał

Artyście, od lat tworzącemu w Michałowicach, grozi do 5 lat więzienia. Prokuratura zarzuca mu przywłaszczenie obrazu „Tylko dla orłów”. Dzieło będące w posiadaniu znajomych malarza, zostało sprzedane bez ich zgody podczas zagranicznej wystawy.
– Otrzymałem propozycję wystawienia prac w Niemczech. W domu miałem ich jednak zbyt mało. Wypożyczyłem więc dziesięć obrazów od moich, jak mi się wtedy wydawało, przyjaciół – tłumaczy Paweł Trybalski.
Jego problemy zaczęły się, gdy niemiecka galeria sprzedała za 2200 euro jedną z prac wypożyczonych od małżeństwa K.
– To była pomyłka. Przed wysłaniem obrazów na wystawę oznacza się je kropkami. Zielone dostają te przeznaczone do sprzedaży, czerwone stawia się przy pozostałych. „Tylko dla orłów” dostało niewłaściwą kropkę – tłumaczy Lidia Sokal-
-Trybalska, żona artysty.
Gdy malarz dowiedział się o sprzedaży dzieła, próbował anulować transakcję. Nowy właściciel wyjechał jednak z obrazem. Trybalski zaproponował więc znajomym, że zwróci im pieniądze, które otrzyma z galerii i namaluje im większą kopię „Tylko dla orłów”.
– Interesowało ich tylko 2200 euro. Tymczasem ja za obraz mam dostać 4500 złotych, bo reszta to podatek i prowizja galerii. Nie przyjęli mojej propozycji – wyjaśnia artysta.
Według Pawła Trybalskiego, jego obrazy znajdujące się w kolekcji małżeństwa K. nie zostały przez nich kupione. Prace przekazywał im między innymi w zamian za lekarską opiekę nad chorą żoną.

(...)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group