Wtorek, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6574
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sacrum w codzienność wplątane. Droga Krzyżowa na ulicach

Piątek, 22 kwietnia 2011, 14:09
Aktualizacja: Sobota, 23 kwietnia 2011, 7:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sacrum w codzienność wplątane. Droga Krzyżowa na ulicach
Fot. TEJO
Dziś, w Wielki Piątek, tradycyjnie traktem śródmiejskim w procesji Drogi Krzyżowej przeszli wierni parafii jeleniogórskich. Ich przedstawiciele dźwigali kolejno na ramionach krzyż, a poszczególne stacje Viae Crucis były poświęcone rozważaniom słów Pisma Świętego.

Procesja wyruszyła dziś w południe tradycyjnie z kościoła pw. świętych Erazma i Pankracego, najstarszej jeleniogórskiej świątyni. Jej proboszcz, ksiądz dziekan Bogdan Żygadło, nawiązał na wstępie do dwóch wydarzeń, w których zawiera się tegoroczna Wielkanoc: podniesieniu rangi fary do bazyliki mniejszej (15 maja), a także beatyfikacji Jana Pawła II (1 maja). Duchowny podkreślił opokę, którą w tym właśnie kościele od stuleci znajdują jeleniogórscy chrześcijanie.

Później przedstawiciele parafian wzięli na swoje ramiona krzyż oraz Najświętszy Sakrament i poprowadzili orszak procesji ku traktowi śródmiejskiemu. Na poszczególnych 14 stacjach Drogi Krzyżowej czytano odpowiednie fragmenty Ewangelii, którym kapłani poświęcali krótkie rozważania. Mówiono o poświęceniu Chrystusa, który poniósł męczeńską śmierć na krzyżu za odkupienie grzechów. Ale szczególny nacisk położono na miłość, która jest najważniejszą ze cnót i kluczem do krainy dobra. Zaznaczono, że w czasach relatywizmu moralnego i publicznego szydzenia z wiary, nie jest łatwo o jej publiczne świadectwo.

Procesja Drogi Krzyżowej specyficznie wplotła się w codzienność traktu śródmiejskiego. Wielu mieszkańców nie bardzo wiedziało, z jakiego powodu odbywa się to wydarzenie. Nie zabrakło takich, którzy w popłochu uciekali. Wierni w orszaku doszli ulicami Konopnickiej i 1 Maja aż do Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa, gdzie nastąpiło zakończenie uroczystości.
Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem żałoby. To jedyny dzień w roku liturgicznym, kiedy nie odprawia się mszy świętych. W świątyniach od popołudnia aż do wieczoru Wigilii Paschalnej trwają czuwania przy symbolicznym Grobie Pańskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group