Od stycznia 2019 roku w ustawie o podatku CIT obniżona została stawka z 15 do 9procent. Zmiana będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w tym roku, przy czym nie każdy podatnik będzie miał możliwość skorzystania z niej. Najpierw trzeba będzie spełnić dodatkowe wymogi, które nie były przewidziane w dotychczasowych regulacjach.
Analizując zmiany przepisów skarbowych na ten rok, nie sposób jest nie wspomnieć o stawkach w podatku dochodowym od osób prawnych, czyli przedsiębiorców.
Taką podstawową stawką na zasadach ogólnych jest stawka 19 proc. - tłumaczy Beata Cichocka, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze. - Ustawodawca od tego roku wprowadził obniżoną stawkę - 9 proc. dla określonej grupy podatników. W tym przypadku mówimy o tzw. „małym podatniku”, czyli takim, który w poprzednim roku podatkowym jego przychód nie przekroczył równowartości 1,2 mln euro. Wówczas może zastosować obniżoną stawkę.
Aby skorzystać z 9-procentowego CIT, limit 1,2 mln euro przychodów nie może być przekroczony w poprzednim i bieżącym roku podatkowym. Co ciekawe, w przypadku poprzedniego roku brana będzie pod uwagę kwota brutto, a w tym roku netto. Obniżoną stawkę CIT może płacić także przedsiębiorca, który w ciągu roku rozpoczął swoją działalność.
Od 2017 roku płatnicy podatku CIT płacili obniżoną 15-procentową stawkę. W tym roku ustawodawca zdecydował się jeszcze bardziej ją obniżyć, ograniczając przy tym krąg osób, które mogą z niej skorzystać. I tak z 9-procentowego CIT wyłączone są m.in. grupy kapitałowe, spółki dzielone oraz osoby, których dochód pochodzi z zysków kapitałowych.