Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10089
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Są zmiany w CIT

Piątek, 18 stycznia 2019, 9:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 stycznia 2019, 8:50
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Są zmiany w CIT
Fot. Paweł Guszała
Od stycznia 2019 roku w ustawie o podatku CIT obniżona została stawka z 15 do 9procent. Zmiana będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w tym roku, przy czym nie każdy podatnik będzie miał możliwość skorzystania z niej. Najpierw trzeba będzie spełnić dodatkowe wymogi, które nie były przewidziane w dotychczasowych regulacjach.

Analizując zmiany przepisów skarbowych na ten rok, nie sposób jest nie wspomnieć o stawkach w podatku dochodowym od osób prawnych, czyli przedsiębiorców.

Taką podstawową stawką na zasadach ogólnych jest stawka 19 proc. - tłumaczy Beata Cichocka, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze. - Ustawodawca od tego roku wprowadził obniżoną stawkę - 9 proc. dla określonej grupy podatników. W tym przypadku mówimy o tzw. „małym podatniku”, czyli takim, który w poprzednim roku podatkowym jego przychód nie przekroczył równowartości 1,2 mln euro. Wówczas może zastosować obniżoną stawkę.

Aby skorzystać z 9-procentowego CIT, limit 1,2 mln euro przychodów nie może być przekroczony w poprzednim i bieżącym roku podatkowym. Co ciekawe, w przypadku poprzedniego roku brana będzie pod uwagę kwota brutto, a w tym roku netto. Obniżoną stawkę CIT może płacić także przedsiębiorca, który w ciągu roku rozpoczął swoją działalność.

Od 2017 roku płatnicy podatku CIT płacili obniżoną 15-procentową stawkę. W tym roku ustawodawca zdecydował się jeszcze bardziej ją obniżyć, ograniczając przy tym krąg osób, które mogą z niej skorzystać. I tak z 9-procentowego CIT wyłączone są m.in. grupy kapitałowe, spółki dzielone oraz osoby, których dochód pochodzi z zysków kapitałowych.

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
11%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group