Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 5143
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Są nowe „Karkonosze”

Czwartek, 23 października 2014, 7:53
Aktualizacja: 7:56
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Są nowe „Karkonosze”
Fot. Krzysztof Tęcza
W restauracji Muzealnego Folwarku Dominium Łomnica zorganizowano spotkanie, podczas którego zaprezentowano nowy numer „Karkonoszy”, wydany po bardzo długiej przerwie.

Ze względów finansowych, poprzedni właściciel tytułu musiał zawiesić jego wydawanie. Ale to dzięki Andrzejowi Plochowi „Karkonosze” tak długo trafiały do czytelników. Niestety ekonomia jest nieubłagana i trzeba było znaleźć nowy sposób na wydawanie pisma. Pan Andrzej, w nadziei na kontynuację, przekazał prawa do tytułu Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu, który stał się tym samym nowym wydawcą. Współwydawcą został Związek Gmin Karkonoskich.

Uroczysty wernisaż pierwszego-inauguracyjnego numeru kwartalnika „Karkonosze” (w nowej edycji) stał się okazją do spotkania osób zaangażowanych w jego wydawanie, jak i autorów oraz miłośników i sympatyków. Przybyła także Elisabeth von Küster, prezes Zarządu Spółki Pałac Łomnica.

Byli również przedstawiciele redakcji „Krkonoše – Jizerské hory” pisma wydawanego przez naszych czeskich sąsiadów. Spotkanie pozwoliło na wymianę opinii o tym jak nowe „Karkonosze” powinny wyglądać. Sam tytuł bowiem sugeruje już poważne zmiany. „Karkonosze – Czasopismo Sudetów Zachodnich” mają przede wszystkim swoim zasięgiem objąć obszar Kotliny Jeleniogórskiej wraz z otaczającymi je pasmami górskimi, czyli: Karkonoszami, Górami Izerskimi, Rudawami Janowickimi i Górami Kaczawskimi. Poszczególne informacje będą zamieszczane w utworzonych działach obejmujących przydzielone do nich tematy.

- Poruszone będą zagadnienia dotyczące krajobrazu, przyrody, dziedzictwa kulturowego, historii, sztuki, literatury, biznesu, architektury i infrastruktury. Ale stworzono także warunki do zamieszczania wspomnień, podejmowania dyskusji o aktualnych problemach. Wprowadzono rozmowy redakcyjne, do których będą zapraszane autorytety – wymieniają uczestnicy spotkania.

Podczas dyskusji pojawiły się pierwsze głosy z konkretnymi uwagami. Na przykład zauważono, że brakuje kącika literackiego. Nowe czasopismo ma przyciągać czytelną szatą edytorską i pięknymi zdjęciami. Jednak należy się zastanowić czy przypadkiem nie potraktowano zbyt ubogo spraw związanych z turystyką. Do tej pory dział ten był jednym z głównych. Teraz prym wiodą teksty przyrodnicze. Oczywiście, ze względu na obecnego wydawcę, nie ma się co temu dziwić. Trzeba jednak zastanowić się, czy nie należy zadbać o proporcje.

Podczas spotkania padło pytanie: Co to są „Karkonosze”? Zaraz też padła odpowiedź. „Karkonosze” to zespół osób, które redagując pismo przedstawiają to, co kochają i to, co ich interesuje. Dotyczy to nie tylko osób tu zamieszkałych, ale także tych, które przebywają daleko stąd, a które zauroczone pięknem tych terenów, chcą się podzielić z innymi swoimi odczuciami.

Nowe „Karkonosze” wydawane są tylko w wersji papierowej. Dlatego dobrze się stało, że poprzedni wydawca stworzył stronę internetową, na której zamieszczane są wszystkie informacje dotyczące tego, co dzieje się na naszym terenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group