Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 4852
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wleń: Rynek we Wleniu po remoncie

Sobota, 17 października 2020, 8:03
Autor: Przemek Kaczałko
Wleń: Rynek we Wleniu po remoncie
Fot. Przemek Kaczałko
W skromniejszej formie, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, ale udało się. W piątek (16.10) oficjalnie otwarto wleński rynek, którego remont kosztował ok. 10 milionów złotych. Było uroczyste przecięcie wstęgi i wydarzenia towarzyszące.

W ramach obchodów otwarcia rynku po remoncie odbyła się msza św. ku czci św. Jadwigi Śląskiej - patronki miasta oraz Zespołu Szkół we Wleniu. Następnie korowód historyczny udał się do centrum miejscowości, gdzie okolicznościowe przemówienia mieli zaproszeni goście, wykonawca inwestycji i gospodarz miasta, po czym symbolicznie wypuszczono gołębie. Ponadto można było skorzystać z Wleńskiej Kolei Drezynowej, występy artystyczne (Renata Galik, Seniorki z Doliny Bobru, zumba), a także koncert Anny Jurksztowicz z zespołem. Na koniec dnia zaplanowano nocne zwiedzanie Zamku Lenno.

Remont nawierzchni wleńskiego rynku kosztował ok. 10 milionów złotych, z czego udział własny gminy wyniósł zaledwie 500 tysięcy złotych. Pozostałe środku pochodziły z dofinansowań. Inwestycja trwała rok, a burmistrz dziękował mieszkańcom za cierpliwość podczas remontu.

Każda miejscowość ma swoje serce - sercem Wlenia jest nasz rynek. To miejscowość z bogatą historią - w 1214 roku otrzymaliśmy prawa miejskie. Niestety nasz rynek miał swoje mankamenty, a największym to, co było pod płytą rynku. Konieczne było dokonanie remontu, aby wszystkie instalacje działały przez wiele lat i tego nie rozkopywać. Stąd powstała cała inicjatywa - powiedział Artur Zych, burmistrz miasta i gminy Wleń.
To kolejny zrewitalizowany rynek w dolnośląskich miastach ze środków unijnych. Duże gratulacje dla burmistrza Artura Zycha za pozyskanie tych środków - powiedział obecny na uroczystości Krzysztof Mróz, senator RP.
Kiedyś przyjechałam i się załamałam jak rynek był rozkopany. Wleń to był mój drugi dom. Dzisiaj jest pięknie, bardzo mi się podoba i jestem szczęśliwa - oceniła pani Krystyna z Marczowa.

Jak zapewnia burmistrz, inwestycja w sercu miasta oraz niedawna ogólnopolska promocja za sprawą zabytkowego mostu w Pilchowicach sprawiły, że zainteresowanie Wleniem i miejscowościami gminy jest coraz większe.

Oprócz inwestycji w rynku wyremontowano ulicę Kościuszki, dwa budynki (Kościuszki 1 A oraz Św. Jadwigi Śląskiej, gdzie znajduje się Informacja Turystyczna), a także odrestaurowano pomnik Gołębiarki w rynku (fontanna z zamkniętym obiegiem wody).

Twoja reakcja na artykuł?

30
77%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
5%
Nudzi
2
5%
Smuci
0
0%
Złości
4
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1272
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group