Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 3595
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozebrano lokomotywownię PKP w Miłkowie

Wiadomości: Region
Niedziela, 12 kwietnia 2015, 8:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 10:57
Autor: Mea
Fot. Archiwum
– Zburzyli zabytkową lokomotywownię przy dworcu PKP w Miłkowie – napisał do redakcji Czytelnik. – Budynek nie był wpisany do rejestru zabytków. Sprawdzamy, czy wykonawca miał wszelkie pozwolenia – poinformował Andrzej Proczek z Urzędu Gminy Podgórzyn.

Czytelnik twierdzi, że lokomotywownia była zabytkiem. – Większość mienia należącego do PKP nie jest zgłoszona do rejestru zabytków, mimo że mają wiele lat. Podobno PKP miało długi podatkowe w gminie za nieruchomości i gmina chciała umorzyć je w zamian za pusty plac przy dworcu. Teraz ma tam powstać market, choć rozpatrywana jest decyzja o rewitalizacji linii kolejowej do Karpacza i Kowar – pisał Czytelnik.

- Mieszkańcy protestowali przed burzeniem obiektu. Firma zaczęła od wyrwania stalowych schodów prowadzących wewnątrz na piętro, następnie wyrwała stalowe dźwigary stropu i zdemontowała stalowy dach. Przypomina to dewastację innego zabytku, jakim była przędzalnia w Mysłakowicach. Jak mieszkańcom udało się dowiedzieć, firma miała jedynie dwa dni na rozbiórkę lokomotywowni – dodał Czytelnik.

Burmistrz Gminy Podgórzyn Mirosław Kalata zaprzeczył, by PKP miało długi wobec gminy. – Gmina chciała przejąć tereny od PKP kilka lat temu. Obecnie nie planujemy pozyskiwać tego terenu i nie wiem też nic o budowie marketu. Jednak sprawdzamy sprawę rozbiórki tego budynku – mówił Mirosław Kalata, wójt.

Sprawą zajął się Andrzej Proczek z Urzędu Gminy. – Ponieważ z Urzędu Wojewódzkiego nie mieliśmy informacji o planowanych rozbiórkach na tym terenie kontaktowaliśmy się w tej sprawie z urzędem i z Działem Nieruchomości PKP. Inspektor nadzoru poinformował, że wykonawca rozbiórki miał uzyskać wszelkie pozwolenia, by ją wykonać. Właściciel firmy burzącej obiekt nie był dostępny. Konserwator zabytków potwierdził, że lokomotywownia nie jest wpisana do rejestru zabytków. Pochodzi z pierwszej połowy XX w. Zabytkowa jest jedynie stacja kolejowa w Miłkowie – mówił Andrzej Proczek.

- Czekamy na informację od Urzędu Wojewódzkiego, będziemy też zwracać się do wykonawcy o przedstawienie wszelkich pozwoleń – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~anonim777 12-04-2015 8:09
Zabytki ,wszystko jest zabytkiem nawet MY.Tylko kto ma płacić na utrzymanie ruiny? Brak pieniędzy na sluzbę zdrowia a oni o zbędnych rzeczach.
~olo2580 12-04-2015 8:38
To "dziennikarze" jelonki nie wiedzą nawet że Podgórzyn jest siedzibą gminy i urzęduje tam WÓJT a nie BURMISTRZ! Nie wiem co wy tam palicie w tej redakcji ale zaczynam zazdrościć!
~~~niewiedzący~~ 12-04-2015 9:39
Cała kolej to już jeden wielki zabytek .... ;)
~ 12-04-2015 9:40
gminy pkp itd to część naszego kraju - tego samego kraju (przynajmniej tak powinno być) więc jak może pkp mieć dług wobec gminy ??? jak może ręka bić nogę gdy należą do tego samego ciała ?? czemu u nas w kraju nie zarządza się całościowo ? i potem nic dziwnego że najpierw np droga jest naprawiana po to by pre dni później być rozwalona bo innemu urzędowi się przypomniało że trzeba wymienić rury pod tą drogą , słono płacimy na wzajemnie sobie przeszkadzające instytucje i jeszcze płacimy za efekty ich niezgrania się
~18sqandal 12-04-2015 9:45
... ta ruina powionna już dawno być rozebrana a w tym miejscu posiana trawa . Po co w Miłkowie dworzec widmo . No po co?
~do 9:45 12-04-2015 9:55
nie słyszałeś o urban exploration ???? nowej odmianie turystyki
~Anonim2 12-04-2015 10:21
Po nas, choćby potop....
~dsokol 12-04-2015 16:02
rewitalizacja linii kolejowej na tym odcinku jest bez sensu, co innego gdyby po tych torach puścić tramwaj, podobnie do Kowar - robiąc częste przystanki i kurs co ok 30 min miałoby to sens. Niestety są to dość duże koszty, ale można by na to uzyskać dofinansowanie z UE. Tańsza alternatywa to rozebrać to wszystko, sprzedać na złom i wyznaczyć po dawnym torowisku ścieżkę rowerową.
~tt 12-04-2015 16:25
Ścieżka rowerowa byłaby idealnym rozwiązaniem na zagospodarowanie torowiska. Do Karpacza rowerem. Jestem za!
~do doskol 12-04-2015 16:27
odwalcie się z tą ścieżką rowerową najchętniej cały kraj byście zao...li i ścieżki rowerowe porobili siodełko wam chyba mocz do mózgu wyciska, tam ma być linia kolejowa i koniec bo w rozwiniętych krajach pociąg dojeżdza wszędzie a jak chcesz średniowiecza to won do Afryki
~ab+ 12-04-2015 16:41
~do doskol >>Dasz kasę? Dla ciebie wszystko się należy ,żyjesz na koszt państwa młokosie.
~do 16:41 12-04-2015 17:02
to samo ciebie się tyczy: kup sobie teren i buduj na własny koszt ścieżki rowerowe bo ja chodzę pieszo i mi do niczego nie są potrzebne
~dsokol 12-04-2015 18:25
do ab+: dzieki za mlokosie, chociaz mam juz prawie 50-tke. A przywrocenie tam ruchu kolejowego to za darmo bedzie? Co do kasy to daje, co roku wiele tysiecy, podobnie jak wiekszosc jeleniogorzan w podatkach i dlatego oczekiwalbym aby byla ta kasa rozsadnie wydatkowana. Dlatego linia tramwajowa a nie kolejowa, bo po pierwsze taniej a po drugie efektywniej: o wiele wiecej osob by z tego korzystalo. Nikt tam pociagów co 30 min by nie puscil, a tramwaj juz tak. Linia kolejowa dla 3-4 pociągów na dobę? bezsens jakiś.
~addi 12-04-2015 18:58
Sciezka rowerowa po torach to skandla z rozpędu w leb proponuje. Na rower jedz sobie do lasu czubie albo w goru. Po to sa tory zeby jezdzily pociągi
~dsokol 12-04-2015 19:59
Po tych torach to i tak już nic nigdy nie pojedzie, trzeba by to zerwać razem z podkładami, położyć nowe i wyremontować kilka mostów, oczywiście do wymiany również wszystkie urządzenia pomocnicze - koszt 120-150 mln zł. Adaptacja na torowisko tramwajowe: 1/3 do 1/2 tego. Ścieżka rowerowa - maks 1/10. Oczywiście można zostawić jak jest - wszystko można zostawić jak jest, po co budować nowe drogi, mosty, chodniki - przecież to kosztuje. Tylko nie budowanie kosztuje znacznie więcej...
~ab+ 12-04-2015 20:09
Może kiedyś będzie tramwaj jak paliwo do samochodow będzie po 10 zl ,.autka zarosną trawką ,,Dziś to nie realne ,popatrz na puste wagony do Szklarskiej .Ze wzg. ekonomicznych jest to nie opłacalne .dsokol>>płacisz haracz dla państwa ok. ale trzeba utrzymać armie i resztę .Może zlikwidować senat ,ograniczyć do 300 posłów .nie kupować złomu zbrojeniowego z usra, żyć w zgodzie z sąsiadami i budować ,Ładnie co,tylko nie w Polsce Polska zawsze musi rozrabiać bo jest przedmurzem chrześcijaństw.
~dsokol 12-04-2015 21:03
dlatego puste, bo to pociąg - zatrzymuje się mało gdzie, jeździ rzadko, więc mało kto z tego korzysta. Autobusy dla odmiany są dość pełne. Benzyna nie musi być po 10 zł - zresztą to nic nie zmieni bo bilety wtedy też będą 2x droższe. Dla komunikacji miejskiej najważniejsze jest aby była dobrze zorganizowana - jeździła często i po dobrze dobranych trasach. Mieszkam na peryferiach JG i jeździłbym do centrum autobusem (albo tramwajem po dawnym torowisku kolejowym) gdyby COŚ jeździlo co 20-30 min. a nie z przerwami po 2 godziny. Niestety - przy takiej częstotliwości to jeżdżę samochodem, co wynosi mnie drożej, ale o każdej porze mogę wyjechać i wrócić, a nie czekać te 2 godziny aż będzie jakiś zatłoczony autobus...
~ 12-04-2015 23:24
transport to dość ważna rzecz dla gospodarki każdego kraju więc rząd okupacyjny na zlecenie zachodu tak właśnie ustawia pociągi żeby je Polakom jak najbardziej zochydzić podsyłają na fora różnych klakierów którym się ścieżek rowerowych zachciewa (to jest dopiero poroniony pomysł) i z Polski zrobić pole golfowe dla panów z zachodu którym będziemy buty czyścić a prawda jest taka że odpowiednio zorganizowana kolej może wszędzie docierać o odpowiednich godzinach być wygodna no i nie produkuje spalin tak jak autobusy no i korki są nie straszne
~iras 13-04-2015 7:35
Przesada z tymi kosztami, kto to nalicza? Puścić ludzi z piłami, toromistrza, potem drezynę i szynobus z pasażerami. Jakie to proste? tylko przepisy i urzędasy blokują. rozbiórka szopy? cóż niepotrzebna była a Biedronka kolejna się przyda.
~ab+ 13-04-2015 8:05
iras czyś ty robił na torach?
~dsokol 13-04-2015 22:17
Kolej do każdej wsi to było dobre rozwiązanie ale w XIX wieku, no początek XX jeszcze. Na zachodzie rozwija się linie pomiędzy dużymi miastami, ale te po wsiach też likwiduje albo tam gdzie to ma sens przerabia na linie tramwajowe - bo taniej i praktyczniej. Linia tramwajowa mogłaby iść do Karpacza i Kowar z przystankami o częstotliwości takiej jak mają autobusy wtedy ludzie będą z tego korzystać - przystanków kolejowych nikt tak często nie zrobi więc linia kolejowa nie osiągnie takiej frekwencji jak tramwaj.
~wasi 15-04-2015 21:31
Nie byliscie nie widzieliscíe nie komentujcie. Do autora artykulu masz bledne info dotyczace rozbiorki i do tego nikt tu nie protestowal nikt nie wiedzial nawet kiedy. A mieszkancy sa z tego b.zadowoleni

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group