Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7310
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Róża Rzeplińska o udziale w wyborach

Piątek, 30 marca 2018, 8:22
Aktualizacja: 10:17
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Róża Rzeplińska o udziale w wyborach
Fot. Przemek Kaczałko
Prezes Stowarzyszenia 61, prowadzącego portal mamprawowiedziec.pl gościła w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze, gdzie opowiadała o kontroli nad politykami – zarówno ogólnopolskimi, jak i samorządowymi. Córka byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego podkreślała istotę udziały w procesie wyborczym.

Zgromadzeni w sali konferencyjnej jeleniogórskiej biblioteki miejskiej mogli dowiedzieć się (lub odświeżyć informacje) na temat możliwości kontroli nad "wybrańcami narodu", udziale w procesie wyborczym, m.in. dzięki członkostwie w komisji (podczas głosowania lub liczącej głosy), a także możliwości wpływu na otaczającą nas rzeczywistość np. poprzez kontakt z radnymi, parlamentarzystami.

Choć frekwencja na spotkania nie robiła wrażenia, to można było zaobserwować różnice pomiędzy osobami starszymi, które od wielu lat interesują się polityką lub nawet aktywnie w niej uczestniczą a młodzieżą licealną, która ma całkowicie inne spojrzenie na otaczającą ich rzeczywistość. Jak podkreślała prowadząca spotkanie Róża Rzeplińska, jedni i drudzy są ważni. - Dorośli wyborcy również potrzebują, żeby z nimi rozmawiać o tym, po co brać udział w wyborach, w jaki sposób być wyborcą, a nie tylko tym, który głosuje - powiedziała R. Rzeplińska. - Im starszy wyborca, tym więcej wie i nie boi się zadawać pytań, przygotowuje się do tego. Obywatel powinien wiedzieć, co jest dla niego ważne i zacząć zadawać pytania w tej kwestii - opowiada na podstawie doświadczeń z wielu tego typu spotkań, które prowadziła w różnych miejscach Polski.

Stowarzyszenie namawia do aktywnego udziału w procesie wyborczym - nie tylko głosowaniu, ale też stałej kontroli nad spełnianiem obietnic wyborczych, udziale w komisjach wyborczych oraz poprzez zgłaszanie swoich potrzeb kandydatom, aby wiedzieli, co jest dla mieszkańców ważne. Poprzez stronę mamprawowiedziec.pl można dowiedzieć się także, jak zorganizować debatę z kandydatami na ważne funkcje. - Zachęcamy, proszę do nas pisać - dodała Róża Rzeplińska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group