Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3546
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rodzice: będzie walka o szkołę aż do skutku

Wiadomości: Sosnówka
Piątek, 4 września 2020, 6:00
Aktualizacja: Czwartek, 10 września 2020, 7:11
Autor: WAC
Fot. WAC
Zostaniemy tu, aż do skutku, czyli do odwołania przez wójta gminy decyzji o przeniesieniu naszych dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce do Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie – mówią protestujący rodzice uczniów szkoły w Sosnówce. - Liczymy też, że wójt zrezygnuje z planów likwidacji naszej szkoły - podkreślają.

Przypomnijmy. Strajk okupacyjny w szkole w Sosnówce rozpoczął się 1 września i został ogłoszony po tym, jak Wójt Gminy wydał zarządzenie, mocą którego dzieci z tej miejscowości w rozpoczynającym się roku szkolnym by miały się uczyć w szkole w Podgórzynie. Powodem tej decyzji, podawanym przez wójta, są względy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W obiekcie w Sosnówce miałyby być przeprowadzona modernizacja systemu hydrantów wewnętrznych. W opinii wielu protestujących jest to jednak jedynie pretekst i kolejna próba zamknięcia szkoły. Niektórzy mówią, że po likwidacji placówki jej budynek wraz z działką, na której znajduje się między innymi boisko Orlik zostaną sprzedane.

Mózgiem protestu jest przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Robert Plewa. To głównie on rozmawia z przedstawicielami mediów, które od kilku dni stale goszczą w Sosnówce. Za sprawą tych relacji szkoła stała się ostatnio znana w całej Polsce. Wraz z nim rotacyjnie strajkuje kilkudziesięciu rodziców. Do południa, ze względu na obowiązki zawodowe jest ich mniej, po południu bywa, że w szkole jest nawet do 50 protestujących. Część biorących udział w strajku śpi na materacach rozłożonych na parkiecie w sali gimnastycznej. Wszyscy są zdeterminowani i deklarują walkę o swoją szkołę do końca. W rozmowach podkreślają, że podstawówka to nie tylko szkoła, ale i nieformalne centrum ich wsi.

W naszej szkole odbywa się wszystko - od wyborów po imprezy integracyjne, kiermasze, gdzie rodzice zbierają fundusze na remonty tej szkoły - mówi jeden z protestujących Paweł Bagiński. - Gdyby ją zamknięto, to wieś straciłaby wiele. Ta szkoła już tu istnieje od 75 lat. Moja babcia świętej pamięci, była dyrektorem tej szkoły i ją zakładała. Tą szkołę budowali ludzie, niejednokrotnie w czynie społecznym. Jej poziom jest wysoki, bo z tej szkoły wywodzą się między innymi sportowcy i lekarze.
My nie walczymy tylko o szkołę, ale przede wszystkim o nasze dzieci – dodaje Władysław Musielski. - Aby mogły się uczyć w bezpiecznych warunkach, szczególnie w dobie koronawirusa, gdzie przeniesienie ich do jednego budynku w Podgórzynie, który i tak jest przepełniony jest skrajną głupotą. Szkoła jest centralnym punktem w Sosnówce. Poza tym, że dzieci tu zdobywają wiedzę działa klub sportowy „Olimpijczyk”, z którego wywodzą się wspaniali sportowcy, olimpijczycy. Dzieci zdobywają na arenie lokalnej, ale i ogólnopolskiej mnóstwo medali. Poza tym jest wspaniały wybudowany Orlik, plac zabaw, to jest miejsce integracji społecznej miejscowości. Po likwidacji szkoły mieszkańcy stracą miejsce spotkań, a dzieci wspaniały, nowoczesny, obiekt. Podpieranie się jakąś wymyśloną historią z hydrantami, z niebezpieczeństwem, dla mnie jest to powód irracjonalny.

Z protestującymi rodzicami solidaryzują się również pracownicy szkoły, którzy sami nie strajkując przebywają w pokoju nauczycielskim.

Pracuję w tej szkole niemal 30 lat i jestem mocno związana z jej historią i losami – mówi jedna z nauczycielek Anna Musielska. - Szkoła jest nowoczesna, część wyposażenia trafiła do nas dzięki temu, że bierzemy udział w różnych projektach. Tą drogą trafiły do nas laptopy, tablety. Siłą naszej szkoły jest też atmosfera, to w jaki sposób jesteśmy ze sobą związani. Tu każda jednostka jest ważna. Myślę, że my nauczyciele jesteśmy w stanie znaleźć sobie inne miejsca pracy. Wielu z nas miało intratne propozycje pracy, nawet kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ryzykujemy, ale pozostaliśmy, bo ta szkoła nie jest dla nas ważna tylko jako miejsce pracy. Pozostaliśmy tu ze względu na klimat i relacje. W naszej szkole organizowane są różnego rodzaju akcje charytatywne. W każdej tego typu sytuacji wystarczy rzucić hasło i od razu są rodzice. Na prośbę o wsparcie oni są, pracują razem z nami, są ze swoimi dziećmi. Od wielu lat, nie bacząc na finanse, w ramach wolontariatu prowadzimy też zajęcia pozalekcyjne, kółko plastyczne, szachowe i inne. To jest właśnie ta dusza tej szkoły. To jest właśnie powód dla którego nie chcemy się poddać.

Po drugiej stronie barykady, w walce o dalszy byt szkoły pozostaje wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata. Nie wyklucza on możliwości pozytywnego zakończenia burzy wokół szkoły w Sosnówce.

Wczorajsze spotkanie (2.09) z panem kuratorem było bardzo owocne - mówi M. Kalata. - Jesteśmy na etapie szukania rozwiązania tej sytuacji, ale konstruktywnego. Myślę, że w piątek (4.09) wszystko się rozstrzygnie. Wszystko zależy od finansów, od rozwoju sytuacji. Jeśli by to zależało ode mnie nikt by się nie porywał na takie decyzje. Ale jest tyle tzw. czynników zewnętrznych, że trudno mi się w tej chwili wypowiedzieć jak ta sprawa zostanie rozstrzygnięta. Z rodzicami też będę rozmawiać, bo jeśli dwie strony będą chciały się dogadać, to zawsze się dogadają. Szanse na porozumienie są. Ja zawsze sugerowałem, żeby otworzyć tą szkołę jako szkołę społeczną, co postawiłoby wszystko w innym świetle. Inne są koszty utrzymania takiej szkoły i to rozwiązałoby tą kwestię. Ale niestety po drugiej stronie, takiej woli nie ma - mówi wójt.

Twoja reakcja na artykuł?

8
25%
Cieszy
2
6%
Hahaha
3
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
19%
Złości
13
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~Parkowy pijak 4-09-2020 6:42
I co chodzi z hydrantem w miesiąc?
~~ 4-09-2020 7:27
do: ~Parkowy pijak (6:42)
Jeżeli to "ich szkola" to niech ją utrzymują.Demografia zweryfikowała sens istnienia szkoły.
~Iks 4-09-2020 7:47
do: ~Parkowy pijak (6:42)
O to, że jako pretekst do zamknięcia szkoły wójt sobie wymyślił brak odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych, tyle że przez pół roku nic w tej sprawie nie zrobił, za to w Miłkowie urządzenia postawiono w jakieś dwa tygodnie.
~Wafel 4-09-2020 6:55
Mirku nie spodziewales sie takiego oporu chyba nici ze sprzedaży tego obiektu a kasa juz chyba wydana oj jak mi przykro
~koniował 4-09-2020 11:01
do: ~Wafel (6:55)
Nie będzie kolejnego Lake Hill :D
~tralalala 4-09-2020 6:56
R.E.F.E.R.E.N.D.U.M!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~rymuję referendalnie 4-09-2020 9:01
do: ~tralalala (6:56)
Jak referendum nie pomoże ,wyprowadzam się nad morze.Gdy rośnie dług gminy, to mamy smutne miny.Rosną rachunki za wodę ,taką mamy w gminie modę.Jeszcze raz go wybierzemy,z długów się nie wygrzebiemy.Był wójt Kalata ,teraz mamy kata.Nowy dom w Mysłakowicach wybuduje i tam po dorobieniu się wyemigruje.Magik potrafi zamienić szkołę na kopertę pod stołem .A czy Radni gminie pomagają,Radni wszystko w nosie mają.Myśli mama no i tata, co jest warte nazwisko Kalata.............................. Nie znajdziecie na mnie bata,ja to wiem, wasz wójt Kalata.
~Gość 4-09-2020 7:49
Już nie można patrzeć i słuchać. Otwieram neta szkoła w Sosnówce,otwieram lodówkę szkoła w Sosnówce, idę przez wieś szkoła w Sosnówce. ZLIKWIDOWAĆ to i zapomnieć o sprawie.
~ 4-09-2020 14:55
do: ~Gość (7:49)
Nie patrz, nie sluchaj , zapomnij.Proste.
~Człowiek koń 4-09-2020 7:49
Tak na prawdę Ci ludzie blokuje spójne decyzje wojta Kalaty!! Przecież nie po to wybudował nowoczesna szkole żeby stała pusta!! Dla garstki dzieciaków nie opłaca się utrzymywać dużej szkoły w górskim klimacie!! Wójt MA RACJE!! Lepiej dzieci wozić darmowym gminnym autobusem szkolnym niż mieć 2 szkoły które nie pracują na 100%!! Wójt Kalata jest dobrym managerem i strategiem tylko ludzie tam mieszkający to WIEŚNIAKI nie mające pojęcia o ekonomii!!! Ten strajk powinna spacyfikować policja, szkole zamknąć a dzieci czy będą chciały chodzić do nowej szkoły to niech chodzą. A jak nie chcą chodzić to niech wcale nie chodzą! I tak z nich nic nie wyrośnie!!!
~odpowiedz 4-09-2020 9:22
do: ~Człowiek koń (7:49)
Jakie obietnice wyborcze wójt spełnił,ten menager i strateg?Czy broniąc wójta w momencie gdy obrażasz mieszkańców gminy przypadkiem nie robisz mu pod górkę przed referendum?Czy twierdząc że z naszej wspaniałej młodzieży nic nie wyrośnie musisz oceniać ich swoją miarą?
~Gall anonim 4-09-2020 15:24
do: ~Człowiek koń (7:49)
Człowiek koń, patrząc na Twoją wypowiedź widać że to z Ciebie właśnie nic nie wyroslo. ZACHOWAJ swoje mało inteligentne wypowiedzi dla siebie.
~OlO 4-09-2020 19:24
do: ~Człowiek koń (7:49)
Mirek, to Ty?
~J23 4-09-2020 22:22
do: ~Człowiek koń (7:49)
Szkoda że nikt nie spacifikował Twojego konskiego łba wiesz jak fajnie by było jednego De...a mniej
~ 4-09-2020 23:22
do: ~Człowiek koń (7:49)
chyba jestes naj wiakszym idiata w zabieraniu tu glosu
~gość 8-09-2020 19:20
do: ~Człowiek koń (7:49)
P...d*lnij się w głowę . D...u.
~JB 4-09-2020 8:02
Po co ten protest. Od dawna wiadomo że szkoła jest nierentowna, dzieci niewiele, więc w każdym normalnym miejscu byłaby ona przeznaczona do zamknięcia. Poza tym, nie ma tak ogromnego problemu w odległości do drugiej szkoły. Jeśli Państwo tak bardzo chcą szkoły w swojej wiosce, proszę założyć prywatną, samemu opłacać nauczycieli, resztę personelu - w końcu to na dzieciach tak wam zależy.
~ 4-09-2020 8:19
do: ~JB (8:02)
Szkoła tak jak inne struktóry państwa ma przede wszystkim służyć społeczeństwu arentowność to drugorzędna sprawa ty podły kapitalisto, ponadto czas skończyć zd...ym komunistycznym upychaniem po 30 dzieci wklasie (powinno być max 15 w klasie) a dtego trzeba więcej szkół no i dopóki epidemia się nie skończy to właśnie spędzanie dużej liczby dzieci do 1 szkoły to zły pomysł
~Gall anonim 4-09-2020 15:27
do: ~JB (8:02)
Panie madry, oświata nie jest dziedziną która przynosi zyski, na oświacie się nie dorobisz. Zysk jest dalekoterminowy - kiedy te dzieciaki się wykształca. A mała szkoła, z mniejszą ilością uczniów w klasie jest dużo lepsza niż wielkie molochy. (tym bardziej ta w podgorzynie bez sali ginnastycznej, bo wójt twierdzi że dzieci nie muszą grać w piłkę)
~xXx 4-09-2020 8:14
Oho! urzedasy przyszli do pracy i wzieli sie za "swoje najwazniejsze obowiazki"
~Miro 4-09-2020 8:18
Murem za Wójtem !!!
~ 4-09-2020 8:20
do: ~Miro (8:18)
Idz sobie za mur z wójtem
~pff 4-09-2020 8:21
Region znany jest ostatnio z dwoch spraw- szkoły w Sosnówce i glupiego uporu wójta-nieudacznika ( wkrotce referendum- btw) oraz wyrywnych policjantów i ich "ofiary", czyli podpitego tatusia na tournee komunikacją miejską w towarzystwie przychówku i hulajnogi.O ile pierwszym tematem jelonka jako tako sie zajmuje , o tyle drugim ze strachu przed utrata dobrych stosunkow ze sluzbami prasowymi komendy prawie w ogóle :) I patrol i tatuś są siebie warci .
~Gdzie ta sprawiedliwość? 4-09-2020 9:30
Ja się zastanawiam czy w Polsce nie ma już żadnego prawa? Czy urzędnik może robić przekręty i być bezkarny? Proszę o informację, jaki organ lub organy nadzorują i kontrolują prawidłowość działania Urzędu Gminy? Gdzie jest Wojewoda? Regionalna izba obrachunkowa? Czy oni na tyle są ślepi by nie widzieć co się w tej gminie wyprawia. Niech przykładem będzie to że wójt nie dał żadnego wyboru tylko kazał przenieść się do szkoły w Podgórzynie pod pretekstem remontu postawienia hydrantów który według niego ma zająć cały rok szkolny. Jak się potem okazało taki remont trwa maksymalnie dwa tygodnie, mało tego kurator zaproponował, żeby na czas zaplanowania i przeprowadzenia remontu związanego z bezpieczeństwem przeciwpożarowym w szkole, dzieci z miejsca, gdzie będzie remont, zostały przeniesione w inną część budynku. To w żaden sposób nie będzie kolidowało z pracami. Ewidentnie widać ze oni chcą na siłę wyrzucić dzieci ze szkoły i coś z tym budynkiem zrobić. Za uszy ich nie złapałem ale po gminie chodzą słuchy że wójt chce publiczny budynek sprzedać za grosze komuś i oddać w prywatne ręce, podobno miał coś za to dostać więc dlatego od roku czasu nas wszystkich oszukuje, widać to jak na dłoni. Nie chcę nikogo oskarżać ale widzę szereg błędów popełnionych przez wójta i wicewójta, nie tylko o budynek szkolny ale sprzedaż gminnych działek za grosze uzbierało by się tego trochę. Podpowiem że przez ten czas wójt już kilkakrotnie łamał bezprawnie prawo urzędnicze. Czy naprawdę nikt nie może wejść do urzędu gminy, obcy człowiek by sprawdził jak ta gmina funkcjonuje i sprawdził o co tu biega
~Jolka 4-09-2020 10:37
Dla niektórych świetna okazji do promocji jak widać. Nie gminy, ale swojej osoby. W świetle kamer. Nie za osobiste zasługi, bo takich albo nie ma albo się o nich nie mówi. Czy ta szkoła nie ma, nie miała dyrektora? nie ma rady rodziców, ma tylko przewodniczącego rady? Spacyfikował wszystkich, czy inni nie mają nic do powiedzenia, czy niedopuszczani. Czy tylko lans, lans, lans, jak zwykle. Jakoś nie było widać na zebraniach wiejskich przedreferendalnych przewodniczącego rady kiedy zwykli ludzie stanęli w obronie interesów rujnowanej gminy, w obronie szkoły, dopłat, komunikacji gminnej. Czy dlatego, że nie było kamer?
~Know dmux 4-09-2020 12:12
do: ~Jolka (10:37)
A kto by chciał tego trolla w kamerze uchwycić. Rzygać się chce na jego widok Nich idzie do lekarza albo w domu się leczy
~Ina 4-09-2020 16:46
do: ~Know dmux (12:12)
Widać jaki masz szacunek do chorych ludzi. Kto by to nie był.
~do Ina 4-09-2020 19:15
do: ~Ina (16:46)
Szacunek do chorych ludzi..... skoro pracuje to musi być zdrowy i zdolny, tak orzeka lekarz, a skoro chory, to należy zadbać o swoje zdrowie
~koniował 4-09-2020 11:01
Nie będzie kolejnego Lake Hill? Smuteczek ;)
~ 4-09-2020 11:18
Gdzie ta nowoczesność-stare skrzypiące schody drewniane o ile pamiętam i zapach wilgoci.A boisko jak jest to chyba nie zniknie.I to całe centrum kultury za budynkiem nikt rozbiórki nie zarządził. To jest nowoczesny obiekt?Nie widzieliście chyba nowoczesnych obiektów.
~Ina 4-09-2020 16:47
do: ~ (11:18)
Fakt wilgocią strasznie śmierdzi, tynk się sypie na sali gimnastycznej. No... Nowoczesny.
~Podgórzynianinn 4-09-2020 11:44
Moja znajoma pracowała w gminie jakieś 8- 10 lat wstecz, jak się okazuje wójt i wicewójt obaj pracowali w podatkach, dzisiaj dwóch takich co rządzą tą gminą. Wójt z charakteru dziwny człowiek krętacz, taki Figo fago. Już w tedy praca w tym urzędzie to było jedne wielkie dno, jeden na drugiego kablował i sprawiedliwie w tej gminie nie opłacało się pracować. Teraz jest jeszcze gorzej, wójt od samego początku urzędowania zwalniał kompetentnych ludzi a na te miejsce przyjmował swoich przyjaciół którzy nie mają wymaganych umiejętności wiedzy na danych stanowiskach pracy. Już w ten czas dawało dużo do myślenia co ta klika odwala. Do tych co tak bronią wójta jesteście złymi ludźmi albo zaślepieni jego egoizmem. Owszem gmina i dobrego dla mieszkańców zrobiła, nowe remizy strażackie, ośrodek zdrowia itd. Nie zmienia faktu że robią też dużo złych rzeczy na rzecz prywatnych inwestorów nie interesując się przyszłością gminy. Liczy się tylko własne JA, tu i teraz. Pieniądze to nie wszystko.
~Jakov Kanski 11-09-2020 1:09
do: ~Podgórzynianinn (11:44)
Gdyby tak przewertować prasę nieco szerzej i wstecz...to np bodaj w 2010 lub później np. w urzędzie w Piechowicach też była ciekawa sprawa z pewną niegospodarną Panią kierownik i jej manipulacjami względem jednego z pracowników...później odeszła zdaje się gdzieś do Cieplic (?) czy jakoś tak...i tacy ludzie tak sobie skaczą tu i tam, siam po okolicy po synekurkach, stołeczkach i kręcą lody dla ochłody...albo na ciepło.. Widzę, ciekawy potencjał w regionie...
~ 4-09-2020 12:21
Brzydal z tego wójta. Łysy i niski.
~mara 4-09-2020 15:07
w info widziałam ,że to nauczycielka strajkuje ( wypowiadała się do kamery) broniąc swoje miejsce pracy, chyba że jest jednocześnie rodzicem.
~Gall anonim 4-09-2020 15:31
do: ~mara (15:07)
To że nauczycielka się wypowiadała nie jest jednoznaczne z tym że strajkuje. To takie logiczne, wystarczy pomyśleć.
~Olo 4-09-2020 16:10
Walka do skutku. Ok. Tylko jaki będzie ten skutek?
~ 4-09-2020 17:07
Zamknąć ta szkole i bez problemu. Gd
~ 4-09-2020 17:11
Ciekawe jak dzieci będą chorować od tego smrodu i wilgoci kogo wtedy będą winic
~Abcd 4-09-2020 17:42
Urlopy się wam pokończą
~Know dmux 4-09-2020 17:49
walka wygrana szkoła zostaje.
~Polak 4-09-2020 17:53
Zrobić jak najszybciej porządek z tą szkoła, a protestujacym wklepic porządne mandaty za zakłócanie porządku, niech się wezmą do robóty a nie do rządzenia.
~ 4-09-2020 19:19
do: ~Polak (17:53)
Polak, a ja myślę, że powinieneś zrobić porządek......ze sobą
~wewe 4-09-2020 19:27
do: ~Polak (17:53)
Możesz Polak otwierać szampana. właśnie zrobiono porządek z szkołą. Została uratowana!
~Hose 4-09-2020 21:24
Szkoła wraca do pracy, za kilka dni Jelonka poda to do informacji.
~wyborca1 4-09-2020 21:36
Najlepiej trzymać dzieci w małej wiejskiej szkółce niż w nowoczesnej parę kilometrów dalej ? Niech sobie mieszkańcy zorganizują w tym budynku wiejski dom kultury. Może w Sosnówka zafunduje sobie jeszcze kilka szkół średnich, żeby dzieci już nie opuszczały tej wioski.
~ 4-09-2020 22:15
Chciałbym podziękować osobą które poświęcają swój czas na ratowanie szkoły Panu kuratorowi za pomoc w rozpoczęciu zajęć lekcyjnych w szkole . Teraz refleksja do pana wójta 11 października myślę że powiozą
~ 4-09-2020 22:37
Coś mi internet szwankuje. Dokończę mysl pana na teczce. Niech pan szanuje teścia kiedys był pasterzem w RSP w Sosnówce jego wiedza przyda się bo czas bedzie zająć się wypasem kóz jak straci pan posadę to i koledzy biznesu się odwrócą jeszcz zdanie o radnym Bogdanie O pamiętam jak bylismy dzicmi to byłeś tchórzem i jak coś się stało to zawsze leciales na skargę do ojca nic sie nie zmieniło latasz do wójta i kablujesz o bym zapomnial dzieki za obrońcę wyborczą ze staniala woda mam nadzieję że wyborcy wezmą pod uwagę na referendum teraz objadaj się cebulą bo myślę że nadal jest w twoim menu
~GedeonJerubal 4-09-2020 22:59
I co pani wice służąca Marzena na to? W końcu była za podwyżką wynagrodzenia m.in. dla siebie. Czy coś robi? Milczenie jednak jest złotem...
~ 6-09-2020 23:55
Zastanawia mnie fakt kiedy działka pod placem zabaw scaliła się z działka pod szkołą i orlikiem.. Zamknął by szkole i sprzedał wszystko.... orlik i plac zabaw.... Wszędzie mówi że nie ma pieniędzy. Szkoła w Podgórzynie 4 raz przechodzi dezynfekcji i kupują nowe meble bo nowe sale adaptują na klasy bo się nie mieszczą tyle dzieci jest w tej szkole.. A w innych szkołach brakuje pieniędzy na podstawowe środki czystości bo każe oszczedzac... Ma nawet w planach rozebrać chale w Milkowie by ją przenieść do Podgórzyna.... Czy to jest normalne????? Tu idealnie pasuje powiedzenie wojta- żeby komuś dać innym trzeba zabrać. Aaaaa z tego braku pieniędzy dobudowuje parking przy Szkole w Podgórzynie chociaż przydałby się chodnik wzdłuż ulicy.
~ 6-09-2020 23:58
Hotele się budują tylko patrzeć jak wody zabraknie dla mieszkańców bo hotele zużyją... Domu nie wybudujesz bo cie do sieci nie podłącza wodno kanalizacyjnej, a nie każda działka ma studnie głębinowa i miejsce na przydomowa oczyszczalnie.
~ 7-09-2020 17:02
Już wszyscy maja dość tematu szkoły w Sosnówce...jak widać w artykule, wypowiadają się tylko rodziny nauczycielskie... o czymś to świadczy, a dzieci jak niewiele umiały tak dalej niewiele bedą potrafiły...pozdro.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group