Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 5409
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rewitalizacja Parku Norweskiego wznowiona po zimie

Poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 7:25
Aktualizacja: Wtorek, 9 kwietnia 2013, 7:27
Autor: Mea
Jelenia Góra: Rewitalizacja Parku Norweskiego wznowiona po zimie
Fot. Mea
Wycięcie 49. drzew, których korzenie niszczyły alejki oraz samosiejek to pierwsze w tym roku prace związane z odnową Parku Norweskiego w Cieplicach. – Drzewa trzeba było wyciąć przed sezonem lęgowym ptaków, oczywiście pod nadzorem konserwatora zabytków, dendrologa i ornitologa – powiedziała Jolanta Piasecka–Nowak, pełniąca obowiązki naczelnika Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miasta Jelenia Góra.

W ubiegłym roku oczyszczono dno i wyrównano brzegi stawu, odremontowano trzy mosty, w tym jeden zabytkowy – kamienny i dwa drewniane, a wszystko w ramach projektu „Ochrona przeciwpowodziowa obszarów uzdrowiskowych w Jeleniej Górze i Bad Muskau”, którego wartość wynosi 9 mln zł.

W maju zostanie ogłoszony przetarg na remont ścieżek, montaż oświetlenia i monitoringu oraz budowę fontanny w stawie. Ma ona nie tylko uatrakcyjnić park, ale również będzie dotleniać akwen. Prace budowlane mają ruszyć w czerwcu, a koniec inwestycji ma nastąpić we wrześniu. Planowane jest też nasadzenie roślin, a w przyszłości budowa muszli koncertowej w miejscu, gdzie znajduje się stara scena.

– Park będzie dostępny dla rowerzystów i rolkarzy, a wokół niego znajdzie się trasa rowerowe ze specjalną nawierzchnią – mówiła Jolanta Piasecka-Nowak.

Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie zagospodarowany Pawilon Norweski, skąd przeniesione zostanie Muzeum Przyrodnicze do pocysterskich obiektów w centrum Cieplic. Nie jest wykluczone, że w ponad stuletnim budynku powstanie, zgodnie z pierwotnym założeniem, restauracja. Park nie będzie ogrodzony.

Spacerowicze nie mogą już doczekać się nie tylko wiosny, ale również piękniejszego oblicza Parku Norweskiego. - Szkoda tych pięknych drzew, ale trzeba wreszcie uporządkować ten park. Korzenie wrosły w asfalt, który popękał i stwarzał zagrożenie, zarówno dla przechodniów, jak i rowerzystów - powiedziała Jadwiga Kawecka, mieszkanka Cieplic.

- Pamiętam, jak kiedyś grano koncerty w muszli właśnie w Parku Norweskim.Chciałabym, by znów wybudowali tu scenę. Przydałyby się też pięknie kwitnące krzewy i kwiaty – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
643
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
6%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group