Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 8237
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Rekordowe zainteresowanie biegiem na nartach jak za dawnych lat

Środa, 14 marca 2012, 14:31
Aktualizacja: 14:33
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Rekordowe zainteresowanie biegiem na nartach jak za dawnych lat
Fot. Organizator
Stu ośmiu zawodników stanęło na starcie tegorocznego IX Biegu Retro w Szklarskiej Porębie. Imprezę uatrakcyjnili Czesi, którzy przyjechali w ciekawych strojach i zabytkowym sprzęcie narciarskim.

Festiwal Retro zorganizowany był przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, który na ten cel wywalczył dotację unijną. Już od dziesięciu lat organizowana jest w Szklarskiej Porębie zabawa w stylu retro. Najpierw był to bieg na Orlu, później dołączył Slalom Retro organizowany na Puchatku.

Tym razem, w miniony weekend, zostały rozegrane trzy konkurencje: slalom, skoki i bieg, a także „Retro Bałwanki”, czyli impreza dla dzieci oraz wystawa starych fotografii na temat początku narciarstwa w Szklarskiej Porębie, którą można oglądać w centrum miasta.

Z roku na rok przybywa chętnych do wzięcia udziału w zabawie, w tym roku padł rekord: wystartowało 108 retro-zawodników. - Szczególnie liczną grupę stanowili nasi sąsiedzi z Czech, którzy prezentowali bardzo wyszukane stroje i uczestniczyli w biegu całymi rodzinami. Jak zwykle wszystkim uczestnikom imprezy dopisał dobry humor oraz pozytywne nastawienie, co sprzyja integracji i polsko-czeskim przyjaźniom – zauważa Marta Nosidlak, specjalista ds Organizacji Imprez Kulturalnych i Promocji MOKSiAL.

Bieg Retro to nietypowe zawody, podczas których liczy się nie tylko czas, ale również stroje. Najbardziej preferowane są te, które nawiązują do początku narciarstwa, ale nie brakuje zawodników, którzy wracają do czasów swojej młodości lub młodości rodziców. Najłatwiej jest znaleźć stare narty i kije, gorzej jest z butami, jednak najtrudniej skompletować ubrania. Dlatego stali bywalcy biegu ubrania kompletują już od lat, często samemu szyjąc elementy.

Pierwsze miejsce Biegu Retro w kategorii mężczyźni zdobył Martin Belda, drugie zajął Stanislav Hajski, trzecie wywalczył Antonin Mraz. W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Iga Kordasiewicz, drugie Halina Olejniczak, trzecie Renata Dudova. Zawodnicy całego cyklu zawodów Ski Retro Festiwalu otrzymali pamiątkowe, kryształowe przyciski fundowane przez Hutę Julia.

Finałem Festiwalu Retro 2012 będzie wystawa fotograficzna z całego cykl, którą pod koniec marca będzie można oglądać w galerii restauracji Kaprys, a w kwietniu w Harrachovie. Po uczestnikach retro wystartowali pozostali miłośnicy nart biegowych w Biegu Izerskim, tym razem w sprzęcie nowszym o dekadę, a uczestnicy biegli na 12 km.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group