Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 11941
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Regulują Kamienną. By nie było więcej podtopień

Środa, 20 lipca 2011, 7:37
Aktualizacja: 17:52
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Regulują Kamienną. By nie było więcej podtopień
Fot. RED
Trwają prace regulacji i oczyszczania rzeki Kamiennej na odcinku między Jelenią Górą a Cieplicami. Mają potrwać do grudnia. Remont brzegów i podłoża rzeki trwa od maja. Ogólny koszt inwestycji to ponad 8,5 mln zł brutto.

Remont dotyczy 10, 5 km odcinka rzeki Kamiennej od ujścia do Bobru do zbiornika przeciwpowodziowego w Sobieszowie. W ramach prac przewidziano remont i odtworzenie ubezpieczeń brzegowych czyli murów regulacyjnych i murów skarpowych, zostaną wykonane ubezpieczenia na dnie rzeki czyli gurty, które stabilizują dno rzeki i progi regulujące spadek rzeki. W miejscach gdzie mury brzegowe rzeki są w bardzo złym stanie, będą one rozebrane i wybudowane od nowa.

– Obecnie prace prowadzone są na kilku odcinkach: przy Uzdrowisku Cieplice, targowisku, starym Młynie, przy ul. Nadbrzeżnej oraz nieopodal sklepu Aldi, gdzie umacniane jest dno rzeki. Prace wykonane zostały w około 40 procentach i potrwają do 1 grudnia br. – mówi Janusz Pośpiech, zastępca dyrektora ds. zarządu zlewni, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, inspektorat w Jeleniej Górze.

Prace wykonują dwie firmy ze Zgorzelca. Jest to kolejny z kroków udrażniania i regulowania rzeki. W latach 2007 – 2009 na rzece Kamienna wykonane zostały roboty udrożnieniowe. Zlikwidowano też piętrzenia wody poprzez rozbiórkę jazów m.in. w okolicach starego młyna i przy przędzalni Aniluxu.

Koszt zadania to około 8,5 mln zł, z czego 6, 5 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Brakującą kwotę na inwestycję wyłoży Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1152
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group