Czwartek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 9610
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA REGION: Reaktywacja kolei do Kowar? Strzał w dziesiątkę!

Poniedziałek, 20 września 2010, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA REGION: Reaktywacja kolei do Kowar? Strzał w dziesiątkę!
Fot. Jelonek
Coraz głośniej wśród mieszkańców naszego powiatu oraz miłośników kolei portali internetowych m in. infokolej.pl słychać o chęci i potrzebie reaktywacji pociągów na trasie Jelenia Góra – Kowary – pisze do nas Czytelnik.

W kwietniu wspominano ostatni pociąg do Karpacza, który z Jeleniej Góry wyjechał 1 kwietnia 2000 roku. To nie jedyna zlikwidowana linia w regionie jeleniogórskim. Po jej fragmencie wiódł inny szlak – do Kamiennej Góry przez Przełęcz Kowarską, a raczej pod nią. Atrakcją linii był jeden z najdłuższych tuneli o ponadkilometrowej długości. Połączenie otwarto w roku 1905, w latach 20. XX wieku zostało zelektryfikowane. Po wyzwoleniu sowieci zabrali trakcję jako łup wojenny, ale regularne pociągi jeździły tędy aż roku 1986.

– W tym samym roku na odcinku z Kamiennej Góry do Mysłakowic zamknięto ruch pasażerski, niedługo potem tory do Ogorzelca stały się nieprzejezdne. Do 2000 roku utrzymywany był ruch pasażerski z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Karpacza. 1 stycznia 2007 ustał całkowicie ruch pociągów towarowych – czytamy w mailu od naszego Czytelnika.

Dziś słychać coraz więcej głosów o reaktywacji przynajmniej części tej linii. – Generalnego remontu wymaga tylko pięciokilometrowy odcinek Mysłakowice-Kowary. Szynobusy mogłyby kursować jako kolej miejska na przykład z Piechowic do Kowar. Stacje na trasie Jelenia Góra – Kowary są w centrum wsi i miasteczek. Czas przejazdu na trasie wynosiłby około 20 minut. Miłośnicy kolei twierdzą że będzie to strzał w dziesiątkę, tak jak reaktywacja kolei do Korenova przez Jakuszyce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group