Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 5644
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Reaktywacja kolei do Kowar? Strzał w dziesiątkę!

Wiadomości: JELENIA GÓRA REGION
Poniedziałek, 20 września 2010, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: TEJO
Fot. Jelonek
Coraz głośniej wśród mieszkańców naszego powiatu oraz miłośników kolei portali internetowych m in. infokolej.pl słychać o chęci i potrzebie reaktywacji pociągów na trasie Jelenia Góra – Kowary – pisze do nas Czytelnik.

W kwietniu wspominano ostatni pociąg do Karpacza, który z Jeleniej Góry wyjechał 1 kwietnia 2000 roku. To nie jedyna zlikwidowana linia w regionie jeleniogórskim. Po jej fragmencie wiódł inny szlak – do Kamiennej Góry przez Przełęcz Kowarską, a raczej pod nią. Atrakcją linii był jeden z najdłuższych tuneli o ponadkilometrowej długości. Połączenie otwarto w roku 1905, w latach 20. XX wieku zostało zelektryfikowane. Po wyzwoleniu sowieci zabrali trakcję jako łup wojenny, ale regularne pociągi jeździły tędy aż roku 1986.

– W tym samym roku na odcinku z Kamiennej Góry do Mysłakowic zamknięto ruch pasażerski, niedługo potem tory do Ogorzelca stały się nieprzejezdne. Do 2000 roku utrzymywany był ruch pasażerski z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Karpacza. 1 stycznia 2007 ustał całkowicie ruch pociągów towarowych – czytamy w mailu od naszego Czytelnika.

Dziś słychać coraz więcej głosów o reaktywacji przynajmniej części tej linii. – Generalnego remontu wymaga tylko pięciokilometrowy odcinek Mysłakowice-Kowary. Szynobusy mogłyby kursować jako kolej miejska na przykład z Piechowic do Kowar. Stacje na trasie Jelenia Góra – Kowary są w centrum wsi i miasteczek. Czas przejazdu na trasie wynosiłby około 20 minut. Miłośnicy kolei twierdzą że będzie to strzał w dziesiątkę, tak jak reaktywacja kolei do Korenova przez Jakuszyce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~J.G. 20-09-2010 9:25
Pomysł dobry ale czy będzie zrealizowany ? Mam nadzieję ,że pieniądze się znajdą na taką inwestycję :)
~mm 20-09-2010 9:30
Kampania wyborcza ruszyła, bedzie coraz więcej takich ciekawostek.
~pok 20-09-2010 11:10
potrzebne sa pociagi do kowar
~olo 20-09-2010 11:31
O Boże tylko nie wpuszczajcie nam Gerstena
~OLO 20-09-2010 11:35
zmieniłem zdanie za Gerstena oddamy Mikruta i jeden i drugi nic nie robi tylko bije pianę jak ich zamienimy to przynajmniej będzie wesoło.
~qerkus 20-09-2010 12:00
Inicjatywa jak najbardziej potrzebna. Istnieje potrzeba zintegrowanego systemu komunikacyjnego w okolicach Jeleniej Góry. Wystarczy spojrzeć na coraz bardziej zatłoczoną przez pojazdy Jelenią Górę.
~powodzian 20-09-2010 12:05
Chcemy szynobusów do KOWAR!!!!
ZablokowanyBezPowodu 20-09-2010 13:50
~powodzian-a ilu Was jest żeby to się opłaciło?To przykre ale tędy już nigdy nie pojedzie żaden pociąg.Ja też bardzo bym chciał odnowienia tej trasy,ładna była
~ritz 20-09-2010 14:04
Kiełbasaa wyborcza ,na ile częsci ją podzielimy?
~Romanik 20-09-2010 14:54
Trasa przepiekna , napewno wielu turystów chetnie wybrało by sie na taka przejazdzke ,ale ? Czy to nie jest tylko gra przedwyborcza,czy pan Mikrut już szykuje sobie stołek na Burmistrza ? Nie Panie Mikrut i jeszcze raz nie , nie chcemy Pana w Kowarach ,starczy już ludzi którzy obiecywali i co z tego wyszło ? Dajmy jeszcze szanse Panu Góreckiemu niech skonczy to co zaczał , niech te nastepne cztery lata kadencji pokażą ze w Kowarach można coś zrobić tylko na wszystko trzeba czasu,nie dajmy sie ogłupic Panu Cwynarowi który jest jednym z tych Radnych którzy przeszkadzaja,jest tym którzy przez ostatnie kilka kadencji rzucali kłody , najpierw panu Rajkowskiemu a teraz Góreckiemu Uruchomienie kolei do Kowar uwazam za bardzo konieczna szczególnie jak powstanie a mysle ze nie tylko obiecana stacja sportów zimowych Trzymam kciuki za pomyslnosc tych zamierzeń i za Pana Góreckiego
~... 20-09-2010 15:59
Lepiej niech zrobią mzk do Kowar z Jg ;-)
~Greg 20-09-2010 16:12
s...e w banie.
~xyz 20-09-2010 16:22
Zobaczymy jak się okaże w rzeczywistości, czy dojdzie do tej reaktywacji...
~Z.Leszek 20-09-2010 16:54
wszyskim PESYMISTOM - polecam - http://www.tki.info.pl/index.html - warto zobaczyć jak powstawała trasa do Jakuszyc-
~ 20-09-2010 18:51
Warto zainteresować się całym szlakiem kolejowym w Kotlinie Jeleniogórskiej. To jest dobra arteria komunikacyjna dla pojazdów szynowych w całym regionie. Wspaniała budowla inżynierska z przełomu XIX i XX wieku jest w stanie nienaruszonym. Należałoby wymienić tory i spróbować z szynobusami od karpacza via J.G. do Szklarskiej. W Kotlinie Jeleniogórskiej - o powierzchni Gdańska - nie muszą kursować tramwaje, trolejbusy. Ale szynobus tak. Kolejka turystyczna, jak z dzikiego zachodu - tak, gerstenowa drezyna - tak. Wszyscy się na tym trakcie zmieszczą. Nie można dopuścić do jego dewastacji, tak jak zrobili to samorządowcy Karpacza. Dla całego traktu kolejowego w Kotlinie potrzebny jest jeden gospodarz "pozytywnie zakręcony". Tego traktu nie można dzielić na Mysłakowice, Karpacz, Miłków, Cieplice, Sobieszów, Szklarska. Każda z tych miejscowości ma coś do zaoferowania turystom. Ten szlak kolejowy może być sam w sobie atrakcją turystyczną. DOLNOŚLĄZAK.
~idol 20-09-2010 19:09
A czy ta kolej dojedzie do Tesco, Cerfuru, Castoramy , bo jak nie to to lipa będzie. Ludzie są za wygodni i na piechtę nigdzie nie będą dybać. Chyba że drezynką, drezynką, na gumowych kółeczkach. Karpacz za to będzie miał dwa akwaparki a i tak kolej do nich nie dojeżdża, to po kiego wysiadać na dole i co dalej taxi.
~USA. 20-09-2010 19:38
to jest wiece niz strzal w dzisiatke.Jestem goracym zwolennikiem kolei do Kowar i dalej poprzez Przelecz Kowaska co najmniej do Ogorzelca. Smiem twierdzic ze odcinek z Kowar do Ogorzelca to najpiekniesza trasa widokowa w Polsce jaka mozna ujrzec z okien wagonu kolejowego.Goraco popieram i trzymam kciuki.
~Interesujące 20-09-2010 20:49
o ile mnie pamięć nie myli jest to projekt Pana Gerstena z Karpacza, na którym psy się wiesza od lat kilku. Przed wyborami, ten sam projekt oglasza się sukcesem, acz anonimowego autora. O co, k...a w tym wszystkim chodzi? Czemu linia do Kowar ma być sukcesem a do Karpacza porażką i czemu ten sam projekt, autorstwa Gerstena jest zły a anonimowego czytelnika genialny? What the fuck?
~ 20-09-2010 21:03
nie mogę się doczekać otwarcia tej trasy to z pewnościom maj piękniejsza trasa kolejowa kowary kamienna góra od czasu do czasu parowozik niech przejedzie z turystami i pieniążki się będą robiły
~ 20-09-2010 21:15
ad.~Interesujące. Pomysł jest Gersterna. Ale Gerstena nie wszyscy lubią. I w tym jest problem.Tak jak nie lubieli tego faceta z Brauerei Löwenberg rok założenia tysiąc trzysta ..... któryś. Przepadł, gdyż nie zdawał sobie sprawy, że w Polsce nie należy myśleć i działać po niemiecku. Hrabinę von .... z Łomnicy też nie wszyscy lubią, ale ona łeb ma niemiecki i dobrych polskich zanjomych-doradców. Ma maniery europejskie. I niektórzy polacy to zaakceptowali. DOLNOŚLĄZAK.
~ 20-09-2010 21:20
ad.~Interesujące. Pomysł jest Gersterna. Ale Gerstena nie wszyscy lubią. I w tym jest problem.Tak jak nie lubieli tego faceta z Brauerei Löwenberg rok założenia tysiąc trzysta ..... któryś. Przepadł, gdyż nie zdawał sobie sprawy, że wsród Polaków nie należy myśleć i działać po niemiecku. Nikt go nieuświadomił. Hrabinę von .... z Łomnicy też nie wszyscy lubią, ale ona łeb ma niemiecki i dobrych polskich znajomych-doradców. Ma maniery europejskie. I niektórzy polacy to zaakceptowali. DOLNOŚLĄZAK.
~Ok. 20-09-2010 22:38
To rozumiem DOLNOŚLĄZAKU. Gersten jest nie z tego rozdania, co trzeba albo nie dał w łapę, komu trzeba ale czemu uczestniczą w tym dziennikarze???
~59 20-09-2010 22:45
To PKP wyremontowała perony na dworcu w Jeleniej Górze? I ma tyle pieniędzy by wyremontować tory, zwrotnice, dworce na trasie JG - Kowary? I ma tyle pieniędzy by zatrudnić w ludzi w kasach, dyżurnych, ekipy utrzymania ruchu? I to po to by cztery osoby (w tym troje kolejarzy) w całym składzie przejechały z JG do Kowar. Bo tyle niej więcej jeździ z JG do Szklarskiej. Kto za to zapłaci?
~RADEK 20-09-2010 22:55
GERSTEN NA BURMISTRZA KOWAR LUB KAMIENNEJ GÓRY I MAMY KOLEJ KOWARSKO-KAMIENNOGÓRSKĄ
~ 20-09-2010 23:13
ad~59. To nie jest zadanie dla PKP, lecz dla całkiem innego podmiotu gospodarczego składającego się z "pozytywnie zakreconych" fachowców. Srodki pieniężne można pozyskać /np. na tej zasadzie jak dla poniemieckich katakumb/. A po za tym : "nie od razu Kraków zbudowano". Kiedyś jednak trzeba zacząć. Moim zdaniem - warto! DOLNOŚLĄZAK.
~Tomwoj 21-09-2010 7:44
Żadna nowość otwarcie linii do kowar i poprowadzenie szynobusów z Piechowic - Sobieszów- J.G.- Kowary- Kowary średnie z Częstotliwością przynajmniej co pół godziny da bardzo dużą korzyść. Można i trasę do Kowar zelektryfikować w ten czas puścić jeszcze lekkie wozy typu tramwaj które to można linie dobudowywać choćby do dużego Zabobrza, centrum Jeleniej Góry czy też z Dolnej stacji PKP Kowar szyny poprowadzić przez centrum ulic Kowar oraz dobudowywać więcej przystanków na trasie.,,, przy czym więcej ludzi będzie z tego korzystać.. Można i wyremontować linie do Karpacza oraz Ogorzelca i puścić tędy pociąg retro. Stację Kowary Górne przesunąć bliżej tunelu gdzie ma powstać komplex narciarski i już narciarze będą mogli korzystać z pociągu dając większy komfort dojazdu. Zaś z Kowar średnich można by wybudować kolej zębatą lub linowo-terenową na przełęcz Okraj... Sam Ogorzelec ma w sobie niewykorzystany potencjał na stoki i wyciągi narciarskie na stokach Rudaw Janowickich.. Wszystko to pot
~Ttommwoj 21-09-2010 7:53
Wszystko Wszystko to potrzeba sporych nakład finansowych ale takie działania mogą osiągnąć do dużego sukcesu. Jak na razie jesteśmy my Polacy na takim etapie że nic nam się nie opłaca i kompletnie nic nie robimy a jedynym naszym argument jest taki że brak pieniędzy i więc nic nie robimy by cokolwiek zrobić...
~ 21-09-2010 12:09
ad.~Ok. z godz. 20:38. Jak wczytasz się dokładnie w artykuł, to zorientujesz się, że "Jelonkowi" dziennikarze są przychylni dla rewitalizacji szlaku w Kotlinie Jeleniogórskiej. Ich publikacje - odpowiednio skonstruowane - mogą porazić jak piorun. Warto ich wspierać. Odpowiednio dawkowane informacje nt. kolejki w Kotlinie Jeleniogorskiej mogą pobudzić do myślenia tzw. radnych i urzędniko-samorządowców z poszczególnych miasteczek i wioch. Ci urzędnicy nawet nie zdają sobie sprawy jakim odcinkiem wspaniałego szlaku wraz ze stacylką/ dysponują na swoim terenie. cdn.
~ 21-09-2010 12:29
cd. z 12:09. Niektórzy forumowicze sceptycznie oceniają przedsięwzięcie. Malkontenci zawsze będą. Są jednak Jeleniogórzanie /używając zwrotu Jeleniogórzanie , mam na myśli wszystkich mieszkańców KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ - aglomeracji wielkości Gdańska/, którzy widzą perspektywiczne korzyści z ponownego ożywienia całego traktu szynowego w Kotlinie, który niekoniecznie musi nazywać się kolejowy. Cieszę się, że Zbigniew Leszek /ksywa Bicykl/ dostrzegł, że tego szlaku nie należy przekształcać w ścieżkę rowerową. Gdyż takie niszczycielskie pomysły już były. Ta inżynierska budowla specjalnego znaczenia /wraz ze stacjami - przystankami/, stworzona do obsługi pojazdów szynowych winna służyć celom do jakich została wybudowana. DOLNOŚLĄZAK.
~ 21-09-2010 12:35
ad.~Ttommwoj z 7:53. Zapraszam do przeczytania mojego postu, kierowanego do ~59, z dnia 20.09.2010 r godz. 23:13. Pozdrawiam. DOLNOŚLAZAK.
~Ogorzelec 22-09-2010 20:56
A być może odcinek linii kolejowej nr 308 z Ogorzelca do Kamiennej Góry zostanie odbudowany przez Kopalnię amfibolitu "OGORZELEC" na cele transportu towarowego. Kopalnia ma się rozbudowywać, otwierać nowy zakład i podwoić produkcję. W takim wypadku bardzo prawdopodobne, że jako formę transportu kamienia wybierze właśnie kolej na odcinku Ogorzelec - Kamienna Góra.
~:) 14-10-2010 20:46
Jej byłoby super! Pierwszy bym przyjechał w wakacje na wycieczkę. Trasa była piękna za to odgałęzienie do Karpacza największy spadek w Polsce. Równie widokowa była linia do Świeradowa. Wielka szkoda, że tak zostały zniszczone przecież taka linia to wielka atrakcja turystyczna regionu i ułatwiony dojazd zimą. Takie linie w Szwajcarii są prywatne i funcjonują a u nas się nic nie opłaca!. Kawałek wąskotorówki w Rewalu przyniósł zyski gminie a turyści są tylko latem. Więc można!
~ 25-10-2010 12:37
kowary sznobusz
~nemeczek 7-05-2011 0:09
Powiem krotko!! Tylko ścieżka rowerowa a w zimie trasa biegowa.Oczywiście z odbudowa dawnych dworców ale z innym przeznaczeniem. Pieniądze z Unii a dalsze utrzymanie Związek Gmin Karkonoskich. Stan jaki jest obecnie jest nie do odbudowania i uruchomienia. Oczywiście z perspektywa rentowności. Nasze Gminy tego ciężaru nigdy nie udźwigną. Im szybciej to zrozumiemy tym lepiej bo walorów widokowych naprawdę szkoda. Problem tylko polega na tym jak przejąc torowisko? Minęło dwadzieścia lat od początku transformacji a tak zdewastowanych terenów kolejowych nie można żadna silą odebrać PKP. Jeżeli znajdzie się ktoś kto ten węzeł rozwiąże będzie wielki. Pozdrowienia.
~Karkonosz-7 15-05-2014 13:36
Pomysły na powrót kolei w Karkonosze: http://www.ogorzelec.com/2014/04/17/kolej-w-powiecie-kamiennogorskim-1882-2020/#more-5235
~ 27-01-2016 18:22
KO
~ 10-10-2017 18:22
do dziś nie ma
~ 4-01-2018 17:31
KO

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group