Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9272
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Razem w Pełni Sprawni”– lekcja empatii w „Siódemce”

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 19 listopada 2013, 7:31
Aktualizacja: 7:36
Autor: KSON
Fot. KSON
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze od września br. aktywnie uczestniczą w programie organizowanym przez wrocławską Fundację „Promyk Słońca”, a dofinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pn.: „Razem w Pełni Sprawni”. Projektem opiekują się pedagog szkolny Agnieszka Stolicka i nauczycielka Magdalena Kołyszko–Wilk.

Kilka dni temu ponad 80 dzieci z klas IV-VI w sali gimnastycznej spotkało się na żywej lekcji z niepełnosprawnymi z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Mówiono o potrzebie integracji, empatii i wolontariacie.

Klaudia, 12-letnia, słabowidząca uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim, wraz ze swoją mamą opowiadały o tym, jak wykorzystują nowoczesny sprzęt komputerowy, brajlowską maszynę do pisania, zasady czytania 6-cio punktowego pisma brajla. Pasją Klaudii jest literatura, którą czyta właśnie w brajlu.

Diabetyk Andrzej opisywał cukrzycę jako chorobę cywilizacyjną XXI wieku, która w wielu przypadkach, oprócz genetyki, powodowana jest złymi nawykami żywieniowymi. Pokazywał sprzęt do pomiaru glukozy w krwi, poruszał kwestie farmakologii w leczeniu cukrzycy, a także wskazywał na potrzebę ruchu.

Kolejny zaproszony gość, pan Jerzy, w wieku 60 lat poddał się operacji wszczepienia implantu słuchowego, dzięki czemu odzyskał słuch umożliwiający normalne funkcjonowanie.

O sporcie niepełnosprawnych bardzo ciekawie opowiadał pan Wiktor, pokazując trofea sportowe. Na koniec wystąpiła pani Krystyna ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”. Wspomniała o potrzebie dostrzegania inności, szczególnie dzieci z niewidoczną niepełnosprawnością-głównie ze spektrum autyzmu.

-Trochę obawialiśmy się tego spotkania, bo z taką grupą wiekową uczniów podstawówki spotykaliśmy się po raz pierwszy. Dotychczasowych sześć spotkań dotyczyło uczniów starszych klas gimnazjalnych z miasta i powiatu – mówi pani Krystyna.

Zdaniem dyrektor szkoły Elżbiety Rybak, spotkanie było bardzo udane, o czym świadczył nie tylko spokój na sali, skupienie słuchaczy, ale również liczba zadawanych pytań oraz podawane przez uczniów przykłady niepełnosprawnych członków rodziny, sąsiadów, koleżanek i kolegów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 19-11-2013 8:32
Piekna akcja. Pozdrawiam aktywnych.
~hmmmmm 19-11-2013 8:37
idea akcji potrzebna i ważna, ale dziwne te mariaże KSON z fundacjami z Wrocławia, to już nic bez wsparcia i pieniędzy z programów - naszych podatków, nie da się zrobić? tak się zabija prawdziwy wolontariat
~X 20-11-2013 9:08
Idea piękna i warta naśladowania również przez dorosłych szczególnie pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Osobiście jestem za wyciąganiem konsekwencji za utrudnianiem życia niepełnosprawnym w środowisku pracy! a czasem wręcz skazywaniem ich na katorgi dnia codziennego! A NIESTETY MIAŁO TO MIEJSCE PRZEZ LATA w organizacji OCHRONY ZDROWIA PUBLICZNEGO. IRONIĄ była/jest? przynależność pracodawcy do jakiegoś zrzeszenia pracodawców działających na rzecz niwelowania barier osobom niepełnosprawnych w otaczającym ich środowisku! A SCENY JAKICH NIE MOŻE SOBIE WYOBRAZIĆ CZŁOWIEK, IŻ TAKI LOS NIEPEŁNOSPRAWNEMU GOTUJE dyr anty-człowiek, trwały do momentu kiedy osoba niepełnosprawna zwolniła się! WYSTARCZYŁO MIEĆ ODROBINĘ SERCA - EMPATII
~0j0j 21-11-2013 21:47
Zdaje się że baran wydaje głos beee, a nie hmmmmm,który robi się na wicedolnoślązaka opluwajc wszystko i wszystkich.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group