Wtorek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 8691
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Razem w Pełni Sprawni”– lekcja empatii w „Siódemce”

Wtorek, 19 listopada 2013, 7:31
Aktualizacja: 7:36
Autor: KSON
Jelenia Góra: „Razem w Pełni Sprawni”– lekcja empatii w „Siódemce”
Fot. KSON
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze od września br. aktywnie uczestniczą w programie organizowanym przez wrocławską Fundację „Promyk Słońca”, a dofinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pn.: „Razem w Pełni Sprawni”. Projektem opiekują się pedagog szkolny Agnieszka Stolicka i nauczycielka Magdalena Kołyszko–Wilk.

Kilka dni temu ponad 80 dzieci z klas IV-VI w sali gimnastycznej spotkało się na żywej lekcji z niepełnosprawnymi z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Mówiono o potrzebie integracji, empatii i wolontariacie.

Klaudia, 12-letnia, słabowidząca uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim, wraz ze swoją mamą opowiadały o tym, jak wykorzystują nowoczesny sprzęt komputerowy, brajlowską maszynę do pisania, zasady czytania 6-cio punktowego pisma brajla. Pasją Klaudii jest literatura, którą czyta właśnie w brajlu.

Diabetyk Andrzej opisywał cukrzycę jako chorobę cywilizacyjną XXI wieku, która w wielu przypadkach, oprócz genetyki, powodowana jest złymi nawykami żywieniowymi. Pokazywał sprzęt do pomiaru glukozy w krwi, poruszał kwestie farmakologii w leczeniu cukrzycy, a także wskazywał na potrzebę ruchu.

Kolejny zaproszony gość, pan Jerzy, w wieku 60 lat poddał się operacji wszczepienia implantu słuchowego, dzięki czemu odzyskał słuch umożliwiający normalne funkcjonowanie.

O sporcie niepełnosprawnych bardzo ciekawie opowiadał pan Wiktor, pokazując trofea sportowe. Na koniec wystąpiła pani Krystyna ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko”. Wspomniała o potrzebie dostrzegania inności, szczególnie dzieci z niewidoczną niepełnosprawnością-głównie ze spektrum autyzmu.

-Trochę obawialiśmy się tego spotkania, bo z taką grupą wiekową uczniów podstawówki spotykaliśmy się po raz pierwszy. Dotychczasowych sześć spotkań dotyczyło uczniów starszych klas gimnazjalnych z miasta i powiatu – mówi pani Krystyna.

Zdaniem dyrektor szkoły Elżbiety Rybak, spotkanie było bardzo udane, o czym świadczył nie tylko spokój na sali, skupienie słuchaczy, ale również liczba zadawanych pytań oraz podawane przez uczniów przykłady niepełnosprawnych członków rodziny, sąsiadów, koleżanek i kolegów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
439
Pozostanę na miejscu
54%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
46%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Polak, Czech i Niemiec – jak bratanki
 
Kultura
Można napisać recenzję
 
112
Wypadek z autobusem
 
Aktualności
Pobudka przed 4–tą
 
Aktualności
Drogo za gaz, czy będzie taniej?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group