Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 4008
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Ratują i budują

Piątek, 16 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 19:48
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Za ponad 50 milionów złotych obok Jeleniej Góry powstaje centrum konferencyjne

Prawie 200 miejsc hotelowych, basen, sale konferencyjne i restauracja– tak już za dwa lata będzie wyglądał zespół pałacowy w Wojanowie. Chylący się do niedawna ku upadkowi cenny zabytek ratuje firma Integer
Niewiele brakowało, by pałac w Wojanowie zamienił się w stertę gruzu. Pożar sprzed trzech lat, wilgoć i mrozy mocno się dały we znaki zabudowaniom pałacowym. Niektórym groziło zawalenie.

Poprzedni włoski właściciel nie mógł podołać kosztownemu remontowi. Szansa na ratunek pojawiła się, gdy obiekt nabyła spółka Pałac Wojanów. Prace remontowe zlecono spółce Integer, specjalizującej się w rekonstrukcji zabytków.
Jej pracownicy odnowili między innymi pałac w Kliczkowie koło Bolesławca. Znajduje się tam duże centrum konferencyjne. Podobne ma powstać w Wojanowie.

W tej chwili kończymy prace ratunkowe, które zabezpieczą obiekty pałacowe przed dalszym niszczeniem. Odbudowaliśmy dachy, wzmocniliśmy stropy – mówi inż. Michał Lorek, kierownik budowy.
Udało się uratować między innymi wyjątkową XIX-wieczną oborę, zbudowaną na planie nieforemnego pięciokąta. Żadna z jej ścian nie została postawiona pod kątem prostym, a dach ma bardzo dziwną konstrukcję.

Wkrótce powstaną w niej pokoje hotelowe i dwie sale konferencyjne. Obok zostanie zbudowany basen. W sumie zespół pałacowy pomieści w przyszłości prawie 200 osób. Pokoje hotelowe będą miały czterogwiazdkowy standard. W pozostałych zabudowaniach zamieszkają mniej wymagający goście. W dawnej stajni powstanie restauracja dla stu dwudziestu osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group