Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5437
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Ranny ptasi gość z Afryki

Niedziela, 28 czerwca 2020, 6:05
Aktualizacja: Wtorek, 30 czerwca 2020, 5:52
Autor: WAC
Powiat: Ranny ptasi gość z Afryki
Fot. DIOZ
Na razie nie wiadomo skąd się wziął, gdzie na co dzień mieszka oraz kto go zranił. W piątek (26.06) w Sosnówce znaleziono rannego koronnika – ptasiego gościa z Afryki.

Ranny ptak błąkał się przy zabudowaniach. Nie mógł latać, bo ktoś go postrzelił. Na pomoc koronnikowi ruszyli mieszkańcy wsi oraz pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Ostatecznie ptak został odłowiony przez wolontariuszy z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Priorytetem dla nas jest teraz wyleczenie rannego ptaka - mówi Konrad Kuźmiński z DIOZ. - Koronnik ma dwie olbrzymie rany postrzałowe w okolicy piersi. Próbujemy też ustalić skąd ptak, który naturalnie występuje na południe od Sahary znalazł się w Sosnówce. Po wyleczeniu koronnik najprawdopodobniej zostanie przekazany do ZOO w Poznaniu.

Koronnik szary to gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi. Zamieszkuje głównie suche sawanny w Afryce, chociaż gniazduje w środowiskach nieco bardziej mokrych. Zagrożeniem dla gatunku jest utrata środowiska wskutek zmian w rolnictwie wywołanych suszą, osuszania mokradeł i nadmiernego wypasu bydła; do tego zagrażają mu m.in. używanie pestycydów, budowa tam oraz wydobycie wód podziemnych, co wpływa na reżim rzeczny i np. nagłe, niezależne od pory roku powodzie. Do tego koronniki szare bywają łapane na handel, ich jaja zbierane.

Najbardziej charakterystyczną cechą jest imponująca korona z piór na głowie. W przeciwieństwie do innych ptaków z rodziny żurawiowatych, koronniki siadają na drzewach, budują tam też gniazda. Koronniki są w Afryce obdarzane szacunkiem ze względu na swą dostojność i szlachetność. Ptak ten widnieje na fladze i w godle Ugandy.

Twoja reakcja na artykuł?

24
57%
Cieszy
1
2%
Hahaha
0
0%
Nudzi
6
14%
Smuci
2
5%
Złości
9
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group