Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7165
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Radni zdecydowali o sieci szkół pod Szrenicą

Wtorek, 28 lutego 2017, 9:25
Aktualizacja: 21:47
Autor: Przemek Kaczałko
Szklarska Poręba: Radni zdecydowali o sieci szkół pod Szrenicą
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (27.02) w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie odbyła się XXXVIII sesja Rady Miasta, podczas której min. decydowano o sieci szkół w związku z likwidacją gimnazjum. Nadano też tytuł zasłużonego dla miasta.

Jedną z pierwszych uchwał, które wczoraj podjęli radni spod Szrenicy było nadanie tytułu ,,Zasłużony dla miasta Szklarska Poręba’’. Uhonorowano nim ks. Maksymiliana Mariana Januszkiewicza. Wnioskował o to burmistrz Mirosław Graf, a rajcy w liczbie 11 zagłosowali „za”, 1 był przeciw oraz 1 wstrzymujący się. Kolejna uchwała dotyczyła sieci prowadzonych przez Miasto Szklarska Poręba publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, którą przegłosowano jednogłośnie.

Następnie rozpoczęła się dyskusja w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego systemu szkolnego, bowiem zgodnie z ustawą likwidacja gimnazjum nastąpi z końcem roku szkolnego 2018/2019, a samorządy muszą przyjąć w pierwszej kolejności uchwałę intencyjną, a do końca marca br. (po pozytywnej opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty) właściwą uchwałę. Zgodnie z intencją radnych, klasy VII-VIII mają się znajdować w Zespole Szkół Ogólnokształcących, gdzie funkcjonuje Gimnazjum. - W obecnej Szkole Podstawowej Nr 5 nie ma takich możliwości lokalowych, więc te dwa oddziały przeniesiemy w miejsce gimnazjum, które zostanie wygaszone – powiedział Mirosław Graf. - Te szkoły są blisko siebie i dzieci z podstawówki chodzą do „Piątki” na stołówkę, korzystają z sali i obiektów sportowych, więc nawet nie naruszymy od lat panujących zasad organizacyjnych – dodał burmistrz.

Czy pracownicy oświaty muszą się obawiać zwolnień? - Chyba w konsekwencji stopniowo będą zwolnienia, natomiast będziemy starali się monitorować to, żeby to nie dotykało pracowników, którzy są w środku swojego zawodowego życia. Będziemy starali się, żeby ci z dużym stażem mogli odejść na zasłużoną emeryturę, natomiast problem polega na tym, że w wielu przypadkach ci starsi pracownicy są wybitnymi fachowcami i jest to pewna szkoda, ale może to nie będzie problem aż do tego stopnia – stwierdził Mirosław Graf.

Ponadto radni bez większych dyskusji przyjęli uchwały w sprawie dzierżawy nieruchomości położonych w Szklarskiej Porębie przy ul. Caritas, Dworcowej, Osiedle Huty oraz przy ul. Sikorskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
336
Tak
12%
Nie
82%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group