Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 15269
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni wyjątkowo zgodni

Czwartek, 14 lutego 2019, 6:52
Aktualizacja: Niedziela, 17 lutego 2019, 12:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radni wyjątkowo zgodni
Fot. Przemek Kaczałko
V sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry upłynęła pod znakiem jednomyślności. W większości głosowanych uchwał nie było podziału na grupę większościową i opozycję, a radni przegłosowali m.in. nową taryfę MZK, likwidację CKU, bonifikatę 99 proc. na przekształcenie użytkowania wieczystego na własność, czy zmiany w Strefie Płatnego Parkowania (tu jeden klub miał odmienne zdanie).

Już na początku środowej sesji z porządku obrad wycofano projekt dotyczący regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, a na wniosek Mariusza Gierusa projekt Statutu Miasta Jeleniej Góry - oba projekty prawdopodobnie pojawią się na kolejnej sesji - 6 marca 2019 r.

Następnie przegłosowano Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uchwałę w sprawie inicjatyw obywatelskich (szczegóły jutro w osobnym artykule) oraz Statut jednostki pomocniczej Dzielnicy Uzdrowiskowej i Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2019-2023.

Gdy przyszedł czas na Strefę Płatnego Parkowania, dyskusja była już dłuższa, a w głosowaniu nie było jednomyślności. Nowy regulamin SPP (poprzedni uchylił wojewoda) ma pozwolić m.in. na wyłonienie nowego operatora, a także szereg zmian w cenniku i sposobach płatności (będzie możliwa płatność kartą). Nowa uchwała spowoduje, że zostanie wprowadzona minimalna opłata za pierwsze 20 minut (0,20 zł), ale pierwsza godzina będzie kosztować 2,40 zł (wcześniej było to 2 zł, a więc podwyżka rzędu 20 proc.). W głosowaniu 19 radnych było "za", a jedynie 3 przeciw (Miedziński, Ładziński, Papaj). Szczegóły na temat nowych warunków w Strefie Płatnego Parkowania opiszemy w osobnym artykule.

Kolejnym punktem, nad którym pochylili się radni była taryfa MZK, a więc spełnienie wyborczych obietnic. Dzięki nowej uchwale dzieci, młodzież oraz studenci (bez względu na wiek), a także seniorzy od 70. roku życia - będą mogli od 1 marca 2019 roku jeździć autobusami MZK bezpłatnie. Ponadto wprowadzono szereg zmian w biletach okresowych, które wejdą w życie od 1 kwietnia. Nową taryfę już opisywaliśmy na naszych łamach, a szczegóły przypomnimy w osobnym artykule.

Duże znaczenie dla tysięcy mieszkańców Jeleniej Góry będzie mieć również uchwała w sprawie 99-proc. bonifikaty przy jednorazowej zapłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Radni byli w tej kwestii jednomyślni. Szerzej na ten temat w osobnym artykule.

Następnie przegłosowano kolejne punkty porządku obrad - likwidację Centrum Kształcenia Ustawicznego, czy podwyższenie kryterium dochodowego dla rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu".

Twoja reakcja na artykuł?

29
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
14
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
453
Jest nowy
7%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group