Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 6127
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Publikacja pamięci Przemysława Wiatera

Piątek, 26 listopada 2021, 7:02
Autor: WAC
Jelenia Góra: Publikacja pamięci Przemysława Wiatera
Fot. WAC
Wczoraj (25.11) w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyła się prezentacja książki „W krainie Ducha Gór” poświęconej pamięci zmarłego w ubiegłym roku na COVID-19 dyrektora tej instytucji dr. Przemysława Wiatera.

Publikacja, której wydanie staraniem Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry, stało się przyczynkiem do wczorajszego spotkania zawiera artykuły, których autorami są regionaliści oraz przyjaciele P. Wiatera. Wśród nich są m.in. Stanisław Firszt, Julita Zaprucka, Ivo Łaborewicz i Marek Obrębalski. Poza artykułami poświęconymi tematom regionalnym (historia regionu, bracia Hauptmannowie, kolonie artystyczne), które były bliskie P. Wiaterowi książka zawiera też jego biogram oraz bibliografie publikacji, których był autorem.

Wczorajsze spotkanie było również okazją do wspomnień o tym wybitnym regionaliście. Opowiadano nie tylko o osiągnięciach naukowych, ale także przybliżano go jako społecznika, radnego Szklarskiej Poręby oraz pomysłodawcę i organizatora wielu imprez. Przybyli mieli też okazję spróbować smalcu przygotowanego według receptury P. Wiatera.

Organizatorzy spotkania w jego trakcie poinformowali także o przygotowywanej obecnie do publikacji ostatniej książce, której autorem był P. Wiater.

Przemek Wiater planował wydanie - ale niestety nie zdążył - książki poświęconej dziejom narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do 1914 roku - mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry Ivo Łaborewicz. - Na szczęście dzięki pomocy jego córki Marceli udało się te zbierane przez niego materiały pozyskać i nasze jeleniogórskie wydawnictwo Ad – Rem jest na finiszu przygotowywania tej publikacji. Myślę, że książka będzie dostępna na rynku w ciągu 2-3 tygodni.

Twoja reakcja na artykuł?

11
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group