Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8381
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ptasia sensancja na Hyclu

Sobota, 29 lipca 2006, 0:00
Autor: Daria
Jelenia Góra: Ptasia sensancja na Hyclu
Fot. Daria
Spore zainteresowanie wzbudziło pojawienie się w stawie przy ulicy Mickiewicza rzadkiego ptaka. W akwenie zadomowił się niezbyt często spotykany w Polsce osobnik z rodziny gęsi, bernikla kanadyjska.

Przechodzący przy stawie działkowcy i wędkarze łowiący tam ryby zastanawiali się, skąd takie nietypowe stworzenie przyleciało.

Ustaliliśmy, że bernikla kanadyjska jest to gęś , która gnieździ się na północnych wyspach oceanów Atlantyckiego i Spokojnego oraz na północy Europy.
Do Polski przylatują pojedyncze osobniki zimą na wybrzeże.
Pojawienie się tego ptaka w pełni lata w Jeleniej Górze to fenomen, który powinien zainteresować ornitologów z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Cieplicach, póki ptak nie odleci.

Bernikla jest bardzo towarzyskim ptakiem, głośno trąbi wydając dźwięk podobny do „ahong”. Żywi się nasionami, roślinami zielnymi i niektórymi wodnymi, latem także robakami i mięczakami.

Gęś próbuje „ zaprzyjaźnić się” z łabędziami, stałymi lokatorami glinianki przy ulicy Mickiewicza. Te jednak odganiają ją od swojego stada.

– Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tu takiego ptaka. Pewnie to jakaś „ turystka” i zrobiła sobie kilkudniowy odpoczynek – mówi pani Jola, która z córką przyszła zobaczyć berniklę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group