Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 10769
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ptaki żywcem zamurowywane? Przy ul. Kiepury

Wtorek, 6 września 2011, 7:40
Aktualizacja: Środa, 7 września 2011, 7:43
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ptaki żywcem zamurowywane? Przy ul. Kiepury
Fot. Angela
Mieszkańcy Zabobrza przechodząc obok docieplanych bloków przy ul. Kiepury 10 i 12 słyszą odgłosy ptaków, które ich zdaniem, są zamurowywane w otworach budynków. Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa zapewnia, że od sześciu lat wlot do otworów blokują metalowe kratki.

W obronie ptaków stanęli mieszkańcy Zabobrza. Zgłosili problem do wszystkich instytucji, które ich zdaniem mogą uchronić ptactwo przed zagładą.
– Mieszkam nieopodal, a okna mojego mieszkania wychodzą właśnie na remontowane budynki. Na parterze jednego z nich mieści się też sklep Chata Polska, w którym robię zakupy, przez co widzę i słyszę, jak codziennie do zamurowywanych otworów dobijają się dorosłe ptaki, które mają tam swoje gniazda z młodymi. Jest to przeraźliwy odgłos, na który nie można zostać obojętnym – mówi jeleniogórzanka.

Inni mieszkańcy pytają, jak można dopuszczać się takiego okrucieństwa.
- Jest okres lęgowy, w którym ptaki chronione są przepisami prawa, które wyraźnie mówią, że do drugiej połowy wrześnie jest zakaz wykonywania takich prac. Dzwoniliśmy do Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która zleciła i nadzoruje prace. Powiadomiliśmy również Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Czekamy na rezultaty tych działań, bo to nie jest pierwszy raz, kiedy spółdzielnia działa wbrew prawu oraz bez jakichkolwiek ludzkich odruchów – usłyszeliśmy.

Tymczasem Dariusz Gębura, kierownik Administracji Zabobrze III Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapewnia, że sześć lat temu na całym osiedlu na wszystkie otwory założone zostały metalowe kratki, które uniemożliwiają ptakom wlatywanie i gnieżdżenie się w nich.

- Przed rozpoczęciem docieplania budynków wszystkie otwory są szczegółowo sprawdzane. Osobiście byłem na budowie i pouczyłem inspektora nadzoru budowlanego, by wyczulił na tę sprawę pracowników. Metalowe kratki były ściągane tylko na czas remontu, więc nie było możliwości, by ptaki założyły tam gniazda. Nakazałem jednak nie ściąganie tych kratek, nawet na czas docieplania. Obserwowałem remontowany budynek i okazuje się, że rzeczywiście ptaki próbują się dostać do tych otworów, podlatują do kratek i skrzeczą. Do środka się jednak nie dostaną – zapewnia kierownik Dariusz Gębura.

Problemem już zajęło się Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, które interweniowało już w JSM i zapowiada, że dokładnie sprawdzi, czy rzeczywiście nie dochodzi do zamurowywania ptactwa.
- Jeśli potwierdziłyby się doniesienia mieszkańców, zgłosimy to do prokuratury. Za tak okrutne działanie sprawcom grozi do trzech lat więzienia – mówi Eugeniusz Ragiel, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (101)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Oddanych
głosów
116
Tak
39%
Nie
47%
Ciężko powiedzieć
10%
Nie interesuję się polityką
3%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group