Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 11067
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ptaki w obiektywie Tomasza Skorupki

Środa, 29 stycznia 2014, 7:38
Aktualizacja: 7:43
Autor: Manu
Jelenia Góra: Ptaki w obiektywie Tomasza Skorupki
Fot. Organizator
Dzisiaj (29 stycznia, środa) o godz. 16.00 w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze (ul. Cieplicka 11 A) odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej Tomasza Skorupki „Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej”.

Tomasz Skorupka, pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, jest archeologiem specjalizującym się w problematyce kultury łużyckiej. Jego pasją jest fotografia oraz podglądanie ptaków – zwane z angielska birdwatching, zjawisko ogarniające coraz szersze rzesze aktywnych uczestników (w Anglii podobno jest takich ludzi już kilka milionów).

Tomasz Skorupka – jako archeolog i miłośnik ptaków – przedstawił znaczenie i obecność tych zwierząt w kulturze materialnej dawnych ludów (w pradziejach, począwszy od epoki brązu, a także w czasach już historycznych), zamieszkujących kiedyś polskie ziemie. Mamy więc zabytki ceramiczne w formie ptaków, bądź zdobione ich motywami, kultowe zapewne przedmioty brązowe w formie wózków z siedzącymi na nich ptakami, zwierzęta te widzimy na monetach, ich formę przybierają niektóre zapinki z okresu wpływów rzymskich, wyobrażenia ptaków widzimy także na średniowiecznych kaflach piecowych.

- W pradziejach ptaki były nie mniej popularne i dla wielu twórców stanowiły źródło inspiracji, ich wizerunki lub figurki umieszczano m.in. na skałach, narzędziach i biżuterii, na naczyniach codziennego użytku i takich, które wykorzystywano podczas rytualnych obrzędów – opowiada Tomasz Skorupka.

Na wystawę Tomasza Skorupki składają się fotografie ptaków, które można podziwiać podczas spacerów, ale również plansze prezentujące zagadnienia związane z ptakami i ich znaczeniem na przestrzeni różnych epok – od czasów społeczności epoki łużyckiej po wczesne średniowiecze.

- Pierwsze znane wizerunki tych skrzydlatych istot pochodzą z paleolitu, w jaskini Lascaux we Francji jeden z rysunków przedstawia zabitego człowieka, bizona oraz właśnie ptaka. Na terenie ziem polskich w neolicie i we wczesnej epoce brązu przedstawienia ptaków pojawiają się niezwykle rzadko, częściej znaleźć można ich kości w grobach lub na osadach. Dopiero w późnej epoce brązu, od której rozpoczynamy wędrówkę w przeszłość, świat ptaków stworzonych ręką człowieka zaczyna zaskakiwać swym bogactwem i różnorodnością – podkreśla Tomasz Skorupka.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
477
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Będzie więcej pocisków
 
Inne wydarzenia
Rozpoczął się Bike Adventure. Są i będą utrudnienia w ruchu!
 
Aktualności
Sudecki unikat w Kromnowie – kościółek św. Jerzego
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group