• Piątek, 24 stycznia 2020
  • Godz. 3:33
  • Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
  • Czytających: 2794
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ptaki w obiektywie Tomasza Skorupki

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 29 stycznia 2014, 7:38
Aktualizacja: 7:43
Autor: Manu
Fot. Organizator
Dzisiaj (29 stycznia, środa) o godz. 16.00 w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze (ul. Cieplicka 11 A) odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej Tomasza Skorupki „Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej”.

Tomasz Skorupka, pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, jest archeologiem specjalizującym się w problematyce kultury łużyckiej. Jego pasją jest fotografia oraz podglądanie ptaków – zwane z angielska birdwatching, zjawisko ogarniające coraz szersze rzesze aktywnych uczestników (w Anglii podobno jest takich ludzi już kilka milionów).

Tomasz Skorupka – jako archeolog i miłośnik ptaków – przedstawił znaczenie i obecność tych zwierząt w kulturze materialnej dawnych ludów (w pradziejach, począwszy od epoki brązu, a także w czasach już historycznych), zamieszkujących kiedyś polskie ziemie. Mamy więc zabytki ceramiczne w formie ptaków, bądź zdobione ich motywami, kultowe zapewne przedmioty brązowe w formie wózków z siedzącymi na nich ptakami, zwierzęta te widzimy na monetach, ich formę przybierają niektóre zapinki z okresu wpływów rzymskich, wyobrażenia ptaków widzimy także na średniowiecznych kaflach piecowych.

- W pradziejach ptaki były nie mniej popularne i dla wielu twórców stanowiły źródło inspiracji, ich wizerunki lub figurki umieszczano m.in. na skałach, narzędziach i biżuterii, na naczyniach codziennego użytku i takich, które wykorzystywano podczas rytualnych obrzędów – opowiada Tomasz Skorupka.

Na wystawę Tomasza Skorupki składają się fotografie ptaków, które można podziwiać podczas spacerów, ale również plansze prezentujące zagadnienia związane z ptakami i ich znaczeniem na przestrzeni różnych epok – od czasów społeczności epoki łużyckiej po wczesne średniowiecze.

- Pierwsze znane wizerunki tych skrzydlatych istot pochodzą z paleolitu, w jaskini Lascaux we Francji jeden z rysunków przedstawia zabitego człowieka, bizona oraz właśnie ptaka. Na terenie ziem polskich w neolicie i we wczesnej epoce brązu przedstawienia ptaków pojawiają się niezwykle rzadko, częściej znaleźć można ich kości w grobach lub na osadach. Dopiero w późnej epoce brązu, od której rozpoczynamy wędrówkę w przeszłość, świat ptaków stworzonych ręką człowieka zaczyna zaskakiwać swym bogactwem i różnorodnością – podkreśla Tomasz Skorupka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Ornitolog 29-01-2014 12:37
Uuu, Ptaki ciernistych krzewów...Zdjęcia piękne!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group