Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4801
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Psy w parkach? Rozstrzygnie sąd!

Piątek, 4 września 2015, 7:26
Aktualizacja: Sobota, 5 września 2015, 8:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Psy w parkach? Rozstrzygnie sąd!
Fot. Przemek Kaczałko
Po naszej publikacji z 27 sierpnia pt. „Pies stworzenie boże – wchodzić tu nie może!” skontaktowała się z nami jedna z Czytelniczek, która tymi samymi argumentami od kilku miesięcy wraz z grupą zwolenników swobody poruszania się po parkach miejskich, walczy o zmiany w regulaminach w punkcie dotyczących wprowadzania zwierząt.

Cytowany we wspomnianym artykule wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, podtrzymany przez Naczelny Sąd Administracyjny stanowi podstawę działań miłośników czworonogów, którzy uważają, że wprowadzone w Parku Zdrojowym w Cieplicach i parku przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zakazy, stanowią ograniczenie swobody poruszania się, które przysługuje również właścicielom psów. Istotnym argumentem podnoszonym na drodze sądowej są też zapisy ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Jak czytamy w wyroku NSA dotyczącym podobnej uchwały Rady Miejskiej w Wołowie (dolnośląskie), czystość w takich miejscach pozwalają zachować przepisy zobowiązujące właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach.

Sprawę regulaminu poruszyła już 25 marca 2015 r. grupa mieszkańców Jeleniej Góry, która w piśmie do przewodniczącego Rady Miejskiej podnosiła wyżej wymienione argumenty. W odpowiedzi udzielonej 12 czerwca 2015 r. Leszek Wrotniewski poinformował, że 19 maja 2015 r. nad tematem pochyliła się Komisja Gospodarki Komunalnej i wyjaśnia co następuje:

Zakaz wprowadzania zwierząt do Parku Zdrojowego był podyktowany szczególnym charakterem tego parku i koniecznością uwzględnienia potrzeb głównych użytkowników tj. kuracjuszy Uzdrowiska Cieplice.
Przewodniczący Rady Miejskiej podkreśla, że uchwała dot. parku przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego została podjęta na wniosek proboszcza tamtejszego kościoła dlatego, że jest to cmentarz będący terenem zabytkowym. Leszek Wrotniewski w odpowiedzi zwraca uwagę, że uchwała nie została zakwestionowana przez organ nadzoru, jakim jest Wojewoda Dolnośląski.

W związku z powyższym 7 lipca uchwała została zaskarżona przez mieszkankę Jeleniej Góry do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Od autora
W Jeleniej Górze w siedmiu parkach wprowadzono regulaminy, z czego w pięciu przypadkach nie ma zakazu wprowadzania psów. Sporną kwestię rozstrzygnie organ do tego uprawniony, ale należy też zwrócić uwagę na brak konsekwencji władz miasta, bowiem teren przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wielokrotnie zamienia się w tymczasowy parking, a 9 września będzie areną spektaklu portugalskiego teatru ulicznego w ramach projektu „Znaki w przestrzeni”. Zatem przejście przez park z psem na smyczy jest kategorycznie zabronione, a parkowanie i rozrywka na dawnej nekropolii władzom nie przeszkadza...

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (90)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2148
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
 
Aktualności
Policjantka Ania na szklanym ekranie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group