Niedziela, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 10761
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przywitaliśmy na świecie

Środa, 9 lutego 2022, 5:47
Autor: WCSKJ
Jelenia Góra: Przywitaliśmy na świecie
Fot. pixabay.com
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej podsumowuje miniony rok z radością – a to wszystko za sprawą 1206 dzieci, które przyszły na świat w placówce w 2021 roku. Co ciekawe, na jeleniogórskiej porodówce powitano także 19 par bliźniąt.

Podobnie jak rok wcześniej, statystyka nieco bardziej sprzyjała chłopcom, których urodziło się o 18 więcej, niż dziewczynek. Zebrane dane potwierdzają, że przyszłe Mamy z Jeleniej Góry i okolic od lat chętnie wybierają Oddział Położniczo-Ginekologiczny WCSKJ na miejsce porodu.

W 2021 roku w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej urodziło się 1206 dzieci. Na świecie powitano nieco więcej chłopców – było ich 612. Z kolei dziewczynek 594. Najwięcej maluszków, bo aż 113, przyszło na świat we wrześniu. To właśnie w tym miesiącu, zarówno w Polsce, jak i na świecie, rodzi się najwięcej dzieci. Zdaniem specjalistów, na przełomie grudnia i stycznia, czyli w okresie świąteczno-noworocznym pary szczególnie zbliżają się do siebie. Owoce ich miłości przychodzą na świat 9 miesięcy później, właśnie we wrześniu. Dane z jeleniogórskiej porodówki mogą być tego potwierdzeniem. Z kolei najmniej dzieci, bo 81, urodziło się w kwietniu minionego roku.

Rok 2021 przyniósł nam 1206 powodów do radości i dumy. Każde dziecko urodzone w naszym szpitalu to dla personelu ogromna satysfakcja oraz chwile spełnienia. Dziękujemy wszystkim Mamom, które nam zaufały. Dokładamy wszelkich starań, aby Pacjentki mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas porodu oraz pierwszych dni życia ich dziecka. Staramy się także, aby pobyt w szpitalu dla Pacjentek był jak najmniej stresujący. Z tego też powodu chcieliśmy, aby jak najszybciej powróciła możliwość porodów rodzinnych po przerwie spowodowanej pandemią. Od lutego 2021 roku porody z osobą towarzyszącą są cały czas możliwe – mówi Nikolaj Lambrinow, Dyrektor WCSKJ i dodaje: – Dbałość o najwyższą jakość opieki okołoporodowej, świadczenie profesjonalnej opieki medycznej i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, to dla nas kwestie priorytetowe. W WCSKJ funkcjonuje profesjonalny Oddział Położniczo-Ginekologiczny oraz Neonatologiczny, którego wykwalifikowany personel sprawuje specjalistyczną opiekę nad noworodkami.

Na jeleniogórskiej porodówce szczęśliwie rozwiązano także 19 ciąż bliźniaczych. W ramach 1206 urodzeń, należy wskazać także 2 urodzenia w warunkach domowych. Młode Mamy wraz z maluszkami trafiły później do szpitala, dlatego i te urodzenia ujęto w podsumowaniu. W minionym 2021 roku urodziło się o 20 dzieci więcej niż w 2020 roku, kiedy to na świat przyszło 1186 dzieci. To potwierdza zaufanie Rodziców i przyszłych Mam, jakim darzą personel Oddziału Położniczo-Ginekologicznego placówki. Choć ostatnie dwa lata były szczególne ze względu na trwającą pandemię, to w WCSKJ zrobiono wszystko, aby zapewnić Mamom właściwy komfort i najwyższe bezpieczeństwo.

Antoni i Lena królują w Jeleniej Górze

Według danych z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, w ubiegłym roku wśród najczęściej wybieranych imion dla chłopców znalazły się: Antoni, które nadano 31 razy, Franciszek (27), a także Jakub i Ignacy, których było niewiele mniej. Popularny był także Jan (20), Tymon (19) oraz pokrewny Tymoteusz (15). Z kolei rodzice dziewczynek w 2021 najchętniej wybierali imię Lena, które nadano aż 29 razy. Drugie miejsce zajęły ex aequo Zuzanna, Maja i Julia, które nosi po 25 dziewczynek. Wśród innych imion pojawiło się także 12 Zofii, 6 dziewczynek nosi imię Mia i tyleż jest Fabianów. W Jeleniej Górze nie zabrakło również oryginalnych i wyjątkowych imion, wśród których wyróżnić można takie jak: Afina, Ariel, Artem i Asher, ale także Cayden, Charlie, Henoch, James, Kaspain, Kirill, Lew, Lucjusz, Lukrecja, Melisa, Nazar, Roch, Ruben, Serhii, czy Tytus.

Profesjonalna opieka medyczna nad Mamą i noworodkiem

Przyszłe Mamy od lat chętnie wybierają Oddział Położniczo-Ginekologiczny Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, ceniąc profesjonalną opiekę medyczną, komfort i wsparcie w opiece nad dzieckiem podczas pierwszych chwil życia. Ponadto bardzo istotna jest także działalność Oddziału Neonatologicznego. Na bloku porodowym cała uwaga personelu skupiona jest na potrzebach Przyszłej Mamy i jej dziecka. Pacjentki mogą korzystać z naturalnych metod łagodzenia bólu. Kluczowym elementem dla Mamy i noworodka jest także kontakt „skóra do skóry” tuż po porodzie. Doświadczony personel przez całą dobę udziela młodym Mamom wsparcia, dba o to, aby noworodek jak najwięcej czasu przebywał z Mamą (system „rooming-in”) oraz pomaga w rozpoczęciu opieki nad maluszkiem. Wykwalifikowany personel składający się z lekarzy, położnych i pielęgniarek otacza Pacjentki i ich dzieci najwyższą troską już od pierwszych chwil w szpitalu, tworząc wyjątkową i przyjazną atmosferę. Szpital jest także stale zaangażowany w propagowanie prawidłowego karmienia piersią.

Oddział Położniczo-Ginekologiczny jest oddziałem o II stopniu referencyjności, przystosowanym do opieki nad kobietami w zagrożonej ciąży. Placówka przygotowana jest także do specjalistycznej opieki nad nowo narodzonymi dziećmi i wcześniakami na Oddziale Neonatologicznym, który posiada III, najwyższy stopień referencyjności. Nowoczesne i specjalistyczne wyposażenie oddziałów pozwala na kompleksową opiekę medyczną dla wszystkich rodzajów ciąż.

Opieka przez wszystkie lata dzieciństwa

W WCSKJ funkcjonuje Oddział Pediatryczny, który otacza profesjonalną i troskliwą opieką małych Pacjentów od 1. miesiąca do 18. roku życia. Tym samym w jeleniogórskiej placówce zapewniona jest stała opieka medyczna dla dzieci wymagających leczenia – od momentu urodzenia, przez wszystkie lata dzieciństwa. Oddział ten charakteryzuje się dużą aktywnością, a personel robi wszystko, co w jego mocy, aby pobyt w szpitalu dla małych Pacjentów był jak najmniej stresujący. Przy oddziale działa bowiem Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom, które dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu wspiera działalność i funkcjonowanie oddziału oraz organizuje różnorodne akcje dla małych Pacjentów, takie jak Dzień Dziecka czy odwiedziny Św. Mikołaja. W ostatnią sobotę, z okazji finału WOŚP, dzieci odwiedzili alpiniści, którzy w przebraniach superbohaterów zjechali na linach z dachu szpitala i myjąc okna oddziału, przesyłali dzieciom moc pozdrowień i uśmiechów. Wydarzenie to odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Alpiniści dla WOŚP”. Tego samego dnia mali Pacjenci otrzymali miłe upominki – pluszowe misie od jednego ze sponsorów stowarzyszenia.

Twoja reakcja na artykuł?

32
73%
Cieszy
5
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
5
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1646
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Aktualności
Dziury na Zabobrzu – artyści przewracają się w grobach
 
Piłka nożna
Awans Karkonoszy i piękny, okrągły jubileusz!
 
Aktualności
Wójt dementuje plotki
 
Kultura
Jak zrobić zdjęcia kolodionowe
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group