Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6839
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

STANISZÓW: Przyjaciele z Akwizgranu w Staniszowie

Niedziela, 28 marca 2010, 9:05
Aktualizacja: 9:06
Autor: Ania
STANISZÓW: Przyjaciele z Akwizgranu w Staniszowie
Fot. Ania
Przedstawiciele powiatu jeleniogórskiego i Regionu Miast Aachen w minioną sobotę podpisali porozumienie, w ramach którego obie jednostki samorządowe mają dalej współpracować i wspierać siebie nawzajem.

Podpisanie porozumienia ma związek ze zmianami administracyjnymi, jakie zaszły w Niemczech. Istnieje tam obecnie wspomniany już Region Miast Aachen, a nie jak wcześniej – powiat.

Podczas spotkania w Pałacu Staniszów podkreślano, że współpraca obu regionów trwa już od 20 lat. Ten fakt był również jedną z przyczyn podpisania porozumienia. Starosta jeleniogórski, Jacek Włodyga przypomniał, że partnerzy z Aachen wielokrotnie pomagali mieszkańcom powiatu jeleniogórskiego. Przykładem jest chociażby sprzęt jaki dostarczono podczas największej powodzi, nie można go było dostać w Polsce. Ogólnie rzecz ujmując oba regiony współpracują w wielu dziedzinach m.in. kulturze, oświacie, turystyce, sporcie, służbie zdrowia i innych.

– Istotne jest to, że nie ma granic i współpracujemy ze sobą w różnych obszarach tematycznych i zarówno w powiecie jeleniogórskim jak i Regionie Miast Aachen są ludzie, z którymi można się zaprzyjaźnić – mówi Helmut Etschenberg, starosta Regionu Miast Aachen.

- Przede wszystkim największe szanse gwarantuje nam teraz wspólna Europa. Mówię to dlatego, że żyjemy w regionach trójnarodowych. Powinniśmy to wykorzystywać. Wspólne działanie może przynieść ogromne korzyści i możliwość pozyskania odpowiednich środków, które wpłyną na rozwój i podwyższą standard życiowy mieszkańców.

Starosta Regionu Miast Aachen wręczył staroście jeleniogórskiemu i przewodniczącemu rady powiatu Zbigniewowi Jakielowi zaproszenia na najbliższe rozdanie Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego. Tegorocznym laureatem za wkład w jednoczenie Europy jest premier Donald Tusk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1030
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group