Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4135
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przygotowania do rozbudowy A4

Środa, 30 czerwca 2021, 6:01
Autor: WAC
Region: Przygotowania do rozbudowy A4
Fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na opracowanie w ciągu 48 miesięcy dokumentacji dla budowy/rozbudowy autostrady A4 od węzła Krzyżowa do węzła Legnica Południe. Wykonawcą tego zadania będzie Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów TRANSPROJEKT z Warszawy.

Autostrada A4 na odcinku ok. 36 km zostanie rozbudowana w istniejącym śladzie do dwóch jezdni wyposażonych w trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Miejscami będzie to budowa nowej jezdni równolegle do jezdni istniejącej, a miejscami rozbudowa jezdni istniejących.

W ramach prac projektowych, do których wstępem będzie roczna inwentaryzacja przyrodnicza, zostaną przygotowane materiały do uzyskania decyzji środowiskowych. Po ich uzyskaniu wykonane będą też liczne badania terenowe w celu stworzenia dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i hydrogeologicznej. W kolejnych krokach przygotowane zostaną: koncepcja programowa i program funkcjonalno-użytkowy. Finałem wymienionych działań przygotowawczych będzie wszczęcie postępowania przetargowego na realizację samej rozbudowy A4 w systemie "Projektuj i buduj" w latach 2026-2029.

Przypomnijmy, że 21 czerwca GDDKiA podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji na budowę lub rozbudowę innego odcinka autostrady A4, od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód/Stary Śleszów oraz budowę drogi ekspresowej S5 od Bolkowa do Sobótki. W tym przypadku przeanalizowane zostaną trzy warianty budowy lub rozbudowy A4 wraz z budową S5. Dzięki temu cały dolnośląski odcinek autostrady A4 od Krzyżowej aż do Wrocławia stanie się nowoczesną arterią o najwyższych standardach bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfortu podróży.

Autostrada A4 stanowi kręgosłup układu komunikacyjnego Dolnego Śląska – informuje GDDKiA. - Należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego sieci TEN-T oraz jest częścią drogi międzynarodowej E40 (która przebiega przez Belgię, Francję, Niemcy, Polskę, Ukrainę, Rosję i Kazachstan, a jej łączna długość to 8500 km) i E462 (która przebiega przez Czechy i Polskę, a A4 jest częścią tej trasy na odcinku Mysłowice - Balice). Na terenie Polski przebiega od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca do przejścia granicznego z Ukrainą Korczowa - Krakowiec. A4 na terenie Polski ma ok. 666 km długości, tym samym jest najdłuższą autostradą w naszym kraju. Dolnośląski odcinek A4 od Wrocławia do Krzyżowej o długości ok. 105 km wybudowany został w latach 30. XX wieku, co sprawia, że jest najstarszym odcinkiem autostradowym w Polsce. Autostrada A4 na odcinku od Wrocławia do Krzyżowej nie spełnia wszystkich warunków technicznych przewidzianych dla autostrad. Z roku na rok wzrasta natężenie ruchu, które momentami dochodzi do 100 tys. pojazdów na dobę. W wyniku zdarzeń drogowych lub zwykłych awarii tworzą się wielokilometrowe korki. Dlatego rozbudowa autostrady A4 do parametrów zgodnych z warunkami technicznymi dla autostrad jest sprawą pilną i niezwykle ważną.

Twoja reakcja na artykuł?

45
70%
Cieszy
8
13%
Hahaha
1
2%
Nudzi
2
3%
Smuci
3
5%
Złości
5
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group